Vahvistettu: Robert Pattinson ei ole DCU:n Batman Kommentit pois päältä artikkelissa Vahvistettu: Robert Pattinson ei ole DCU:n Batman

James Gunn ja Peter Safran ovat vahvistaneet, että tulevassa -elokuvassa esitellään uusi Batman DC-universumiin, eikä Robert Pattinson ole osa tätä kokonaisuutta.

Pattinson jatkaa Batmanin roolissa vain Matt Reeves:in ohjaamassa -universumissa.

Se ei ole suunnitelmissa. Ei todellakaan. – Gunn kommentoi mahdollisuutta Pattinsonin ristiin näyttelemisestä DCU:ssa.

Me rakastamme häntä, mutta meidän on tuotava uusi Batman DCU:hun. Se on välttämätöntä. Siksi tämä on suunnitelma The Brave and the Bold -elokuvalle. – Safran lisäsi.

The Brave and the Bold: Uusi Batman ja tavoitteet DCU:ssa

The Brave and the Bold on aktiivisessa kehityksessä, ja tarinan kerrotaan muotoutuvan erittäin hyvin. Gunn ja Safran työstävät käsikirjoitusta, joka näytetään Andy Muschiettille sen valmistuttua, jos hän on yhä kiinnostunut ohjaamaan elokuvan.

Pattinsonin Batman jatkaa omassa universumissaan

Pattinsonin Batman pysyy osana The Batman Epic Crime Saga -sarjaa, jonka toinen osa, The Batman Part 2, julkaistaan 1. lokakuuta 2027, viisi vuotta ensimmäisen osan jälkeen. Safran ja Gunn vakuuttavat rakastavansa Matt Reeves:in visiota jatko-osasta ja odottavat elokuvaa innolla.

DCU:n Batman ja Tulevaisuuden Suunnitelmat

DCU:n Batmanin esiintyminen -sarjan 6. jaksossa osoittaa, että hahmo on jo olemassa universumissa ja on tunnettu.

Rakastan Batmania. Olen rakastanut häntä lapsesta saakka. Hän on yksi suosikkihahmoistani, ja tulemme tekemään upeita asioita hänen kanssaan. En malta odottaa, että ihmiset näkevät enemmän hänestä – ja yhdessä Supermanin kanssa. – Gunn vihjasi myös Batmanin ja Supermanin tulevasta yhteistyöstä DCU:ssa.

Tämä vahvistus tuo selkeyttä tuleviin Batman-suunnitelmiin ja eriyttää Pattinsonin ja DCU:n Batmanin toisistaan selkeästi.

Constantine 2: Keanu Reeves paljasti jatko-osan etenevän – Käsikirjoitus työn alla Kommentit pois päältä artikkelissa Constantine 2: Keanu Reeves paljasti jatko-osan etenevän – Käsikirjoitus työn alla

on vahvistanut, että kauan odotettu on vihdoin ottanut merkittävän askeleen eteenpäin – käsikirjoitus on nyt työn alla. Reeves paljasti, että hän on yhdessä tiiminsä kanssa esittänyt tarinaidean Studiosille, ja he antoivat vihreää valoa käsikirjoituksen laatimiselle.

Olemme yrittäneet tehdä tätä elokuvaa yli vuosikymmenen ajan, ja juuri äskettäin kokosimme tarinan ja esittelimme sen DC Studiosille. He sanoivat: ‘Okei'. Joten nyt yritämme kirjoittaa käsikirjoituksen. – Reeves kertoi.

Vaikka tämä on lupaava askel eteenpäin, jatko-osa ei ole vielä virallisesti vahvistettu -elokuvien joukkoon, eikä DC Studiosin johtajat James Gunn ja Peter Safran ole maininneet projektia tulevissa suunnitelmissaan. Siitä huolimatta Reeves vihjasi, että jos elokuva toteutuu, se sijoittuu ”samaan maailmaan” kuin alkuperäinen vuoden 2005 -elokuva.

Emme poikkea siitä. John Constantine tulee kärsimään vielä enemmän. – Reeves lupasi pilke silmäkulmassa.

Constantine-elokuva vuodelta 2005 on saavuttanut kulttimaineen, ja fanit ovat jo vuosia toivoneet jatkoa. Reevesin rakkaus hahmoa kohtaan sekä fanien jatkuva kiinnostus ovat pitäneet toiveet elossa. Tuottaja Lorenzo di Bonaventura kertoi aiemmin syksyllä, että Constantine 2:n käsikirjoitus on jo hänen sähköpostissaan, mutta hän on liian hermostunut lukemaan sitä, koska toivoo sen olevan loistava.

Vaikka jatko-osa ei ole vielä täysin varma, fanit voivat nyt olla toiveikkaita – John Constantine saattaa sittenkin palata valkokankaalle Keanu Reevesin esittämänä.

Ohjaaja James Gunn paljastaa: DC kehittää uuden aloitussekvenssin Elseworlds-projekteille Kommentit pois päältä artikkelissa Ohjaaja James Gunn paljastaa: DC kehittää uuden aloitussekvenssin Elseworlds-projekteille

Studiosin toinen toimitusjohtaja James Gunn on ilmoittanut, että DC kehittää uniikkia aloitussekvenssiä Elseworlds-projekteille, kuten The Batman, erottaakseen ne :n eli jaetun universumin projekteista, kuten tulevasta -elokuvasta.

Gunn selvensi -palvelussa, miksi esimerkiksi -animaatiosarja tai The Batman -spin-off eivät sisällä DC Studiosin tunnusbrändäystä samalla tavalla kuin DCU:n ensimmäinen virallinen avaus, . Gunnin mukaan Harley Quinn kehitettiin ennen DC Studiosin nykyistä johtoa, joten sen brändääminen uudelleen ei olisi ollut oikeudenmukaista. The Penguin taas sisältää -animaation, mutta eri muodossa.

Gunn vahvisti, että tulevaisuudessa tullaan näkemään selkeämpi tapa erottaa Elseworlds-projektit DCU-tuotannoista.

Työstämme parhaillaan Elseworlds-avausta. -Gunn sanoi.

Elseworlds-termin alla kulkevat projektit eivät muodosta omaa jaettua universumia, vaan niillä on oma itsenäinen tarinankerrontansa, joka ei ole osa DCU:ta. Esimerkiksi The Batman -elokuva, sen spinoff-sarja The Penguin ja tuleva jatko-osa The Batman 2 kuuluvat The Batman Epic Crime Saga -kokonaisuuteen, mutta ovat Elseworlds-projekteja eivätkä DCU:n virallista kaanonia.

Vaikka DCU on vielä kehitysvaiheessa, sen virallinen käynnistys tapahtuu -elokuvalla 11. heinäkuuta 2025. Tämän jälkeen julkaistaan uusia projekteja, kuten -sarjan toinen kausi, Lanterns-sarja ja Supergirl: Woman of Tomorrow -elokuva.

Elseworlds-aloitus antaa DC:lle mahdollisuuden korostaa tarinankerronnallista monimuotoisuuttaan, samalla kun fanit voivat nauttia sekä jaetusta universumista että itsenäisistä, kokeellisemmista projekteista.