Val Kilmer on kuollut Kommentit pois päältä artikkelissa Val Kilmer on kuollut

Näyttelijä , tunnettu rooleistaan Forever-, The Doors- ja -elokuvissa, on kuollut 65-vuotiaana. Pitkään kurkkusyöpää sairastanut Kilmer menehtyi keuhkokuumeeseen, hänen tyttärensä Kilmerin vahvistamana.

Juilliardissa opiskellut Kilmer nousi tähteyteen elokuvilla Top Secret! ja Real Genius, ennen läpimurtoaan Icemanin roolissa Top Gunissa. Hän sai ylistystä Jim Morrisonin roolista The Doorsissa ja Doc Hollidayna Tombstonessa. Hän näytteli Batmania -elokuvassa ja teki vaikutuksen myöhemmin -rikosklassikossa. Vaikka hänen uransa koki takaiskuja, hän teki merkittävän paluun -elokuvassa Tom Cruisen tuella. Kilmerin perheeseen kuuluu hänen kaksi lastaan.

Azteekki-Batman saapuu: Pimeyden ritari kohtaa Moctezuman Kommentit pois päältä artikkelissa Azteekki-Batman saapuu: Pimeyden ritari kohtaa Moctezuman

saa uuden, odottamattoman käänteen, eikä tällä kertaa liikutakaan Gothamissa. San Diego Comic-Conissa paljastettu : vie lepakkomiehen 1500-luvun Mesoamerikkaan, aikaan jolloin Azteekit hallitsivat ja espanjalaiset konkistadorit kolkuttelivat porteilla.

Elokuvan päähenkilö ei ole Bruce Wayne, vaan nuori atsteekkipoika , joka menettää isänsä espanjalaisten hyökätessä. Kosto mielessään hän pakenee Tenochtitlániin varoittamaan kuningas Moctezumaa ja saa koulutuksensa lepakkojumpalan temppelissä. Tuloksena on historiallinen versio Batmanista viittoineen, aseineen ja myyttisine sävyineen. Matkalla hän kohtaa hahmoja kuten salaperäisen Jaguar-naisen ja lumoavan Forest Ivyn.

Animaatioelokuvan ohjaa Juan Meza-Léon, ja ääninä kuullaan muun muassa ja englanniksi sekä ja espanjaksi. julkaistaan digitaalisena 19. syyskuuta ja / DVD -versiona 23. syyskuuta.

Leffa on suunnattu aikuisille: luvassa on väkivaltaa ja verta, mikä toi sille R-luokituksen. Kesto on 89 minuuttia, ja bonuksena katsojat pääsevät kurkistamaan kulissien taakse, missä kerrotaan esimerkiksi, miten Batmanin ikoninen tarina yhdistettiin atsteekkien historiaan.

Jos olet joskus miettinyt, miltä näyttäisi Batman viittoineen ja obsidiaanimiekkoineen muinaisen Meksikon auringon alla, tämä on sinun elokuvasi.

Batman-pahis Clayface saa oman kauhuleffansa – päärooliin nousee Tom Rhys Harries Kommentit pois päältä artikkelissa Batman-pahis Clayface saa oman kauhuleffansa – päärooliin nousee Tom Rhys Harries

saa jälleen uutta verta, ja tällä kertaa verta saattaa olla kirjaimellisesti. Tulevan -elokuvan päärooliin on nimetty brittiläinen näyttelijä Tom Rhys Harries, joka tunnetaan muun muassa sarjoista White Lines ja sekä Guy Ritchien elokuvasta .

Kyseessä ei ole mikään tavallinen supersankarielokuva, vaan DC:n mukaan kyseessä on puhdas , jossa yhdistyvät psykologinen ja kehonmuodon kauhu. Elokuvan ohjaa James Watkins ja käsikirjoituksen takana on kauhumestari . Tuottajina nähdään myös The Batmanin ohjaaja ja DC Studiosin pomo .

Clayface on klassinen Batmanin vihollinen, näyttelijä Basil Karlo, joka muuttuu hirviömäiseksi muodonmuuttajaksi. Tuleva kertoo hänen alkuperätarinansa ja Gunnin mukaan tulossa on jotain todella karmivaa.

Sekopäistä kehokauhua. – Gunn kuvailee tulevaa leffaa.

Clayface saa ensi-iltansa 11. syyskuuta 2026. Jos siis yhdistelmä -universumia ja kauhuelokuvaa kutkuttaa, tämä kannattaa merkitä kalenteriin.