Valheim on myynyt jo 6.8 miljoonaa kopiota – julkaisija uskoo myynnin jatkuvan vahvana Kommentit pois päältä artikkelissa Valheim on myynyt jo 6.8 miljoonaa kopiota – julkaisija uskoo myynnin jatkuvan vahvana

Viikinkiselviytymispeli on myynyt helmikuun Early Access -julkaisun jälkeen jo huimat 6.8 miljoonaa kopiota. Julkaisija Coffee Stainsin emoyhtiö Embracerin Group uskoo Iron Gate Studiosin pelin myyvän vielä noin 1.2 miljoonaa kesäkuun loppuun mennessä.

”Coffee Stain saavutti ennätyksellisen tuloksen menneellä neljänneksellä jättimäiseen suosioon nousseen Valheim -selviytymispelin myötä.” Embracer Group kommentoi tulosta. ”Iron Gate on luonnut todella uskomattoman pelin, joka on saavuttanut valtaisin suosion maailmanlaajuisesti ja on samalla yksi Steamin historian suosituimpia pelejä.”

Uutisoimme aiemmin Valheim -selviytymispelin uusimmasta päivityksestä. Valheim on saatavilla :lle Steamin Early Accessin kautta.

AION 2 keräsi yli 400 000 pelaajaa samanaikaisesti Steamissä Kommentit pois päältä artikkelissa AION 2 keräsi yli 400 000 pelaajaa samanaikaisesti Steamissä

:n uusi free-to-play MMORPG on saanut varsin näyttävän alun. Peli keräsi julkaisunsa yhteydessä Steamissä yli 400 000 samanaikaista pelaajaa. Samalla AION 2 nousi ykköseksi peräti kolmella -listalla, eniten myyntituloja keräävien pelien, suosituimpien uusien julkaisujen sekä suosituimpien ilmaispelien listalla.

Menestys ei tullut aivan tyhjästä, sillä AION 2 oli pitänyt Steamissa Global Top Sellers -listan kärkipaikkaa ennakkopääsyn alkamisesta 30. syyskuuta lähtien. Peli on ollut ykkösenä myös 15 eri alueen listoilla, mukana muun muassa Yhdysvallat, Britannia, Saksa, Japani ja Kanada.

AION 2 pyrkii erottumaan MMORPG-massasta erityisesti lentämisellä. Pelaajat voivat lentää vapaasti pelimaailmassa, sukeltaa veden alle ja taistella ilmassa sekä pelaajia, että tekoälyn ohjaamia vihollisia vastaan. Pelimaailman kerrotaan olevan peräti 36 kertaa alkuperäistä AIONia suurempi, joten tekemistä pitäisi ainakin olla tarjolla melkoisesti.

Pelin ympärillä pyörii parhaillaan myös War For Atreia -kampanja, jossa 60 striimaajaa Pohjois-Amerikasta, Euroopasta ja Etelä-Amerikasta kilpailee omien ryhmittymiensä puolesta. Tapahtuma jatkuu 14. lokakuuta asti, ja mukana on myös Twitch Drops -palkintoja. AION 2 on pelattavissa ilmaiseksi Steamissä ja NC PURPLE-alustalla.

State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin Kommentit pois päältä artikkelissa State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin

kehitys etenee, ja ensimmäiset pelaajat pääsevät pian kokeilemaan pelin uutta beta-versiota. vahvisti pelin virallisella -palvelimella, että beta-testi on tulossa, ja ilmoitti viimeistelevänsä parhaillaan testiversion viimeisiä yksityiskohtia. Tarkka ajankohta luvataan kertoa lähipäivinä.

Ensimmäinen beta-kierros järjestetään :llä, aivan kuten aiempi alpha-testi. – ja -pelaajat pääsevät mukaan myöhemmin, joten konsolilla zombien kanssa painimaan haluavien kannattaa vielä hetki malttaa mielensä. Betatestiin voi jo ilmoittautua ja liittyä odotuslistalle.

State of Decay 3 sijoittuu zombiapokalypsin jälkeiseen maailmaan, jossa ihmiskunta on lähes pyyhkiytynyt pois. Pelaajat johtavat selviytyjäyhteisöä, rakentavat tukikohtia ja yrittävät pitää sekä omat jäsenensä että koko yhteisönsä hengissä. Uuden betan tarkoituksena on antaa pelaajille ensimmäinen kunnollinen mahdollisuus kokeilla pelin uusia mekaniikkoja ja järjestelmiä.

Taustalla on ollut myös muutoksia Microsoftin Xbox-organisaatiossa. Undead Labs irtautui viime kuussa Xboxista itsenäiseksi studioksi, mutta State of Decay 3 kehityksen kerrotaan jatkuvan suunnitellusti. Pelin julkaisupäivää ei kuitenkaan ole vielä kerrottu, joten tällä kertaa päästään ainakin ensin testaamaan, kuinka hyvin zombit ja selviytyminen toimivat käytännössä.