”Valitse kohtalosi” – Pelimusiikin ikivihreät, osa 3 Kommentit pois päältä artikkelissa ”Valitse kohtalosi” – Pelimusiikin ikivihreät, osa 3

on Errori.netin toinen uusi artikkelisarja, jossa toimittajamme poimii joka viikko kasaan kourallisen jollain tapaa hänen omaa elämäänsä mullistaneita pelisävellyksiä. Kappaleet ovat voineet riemastuttaa, vihastuttaa tai aiheuttaa monia muita vahvoja reaktioita, mutta ennen kaikkea, ne ovat jääneet elämään ikuisina korvamatoina omaan sisimpäänsä. Ne soivat kuin päättymättömältä kasetilta, joka ei koskaan mene solmuun.

Kolmannen artikkelisarjan valinnat pienten nippelitietojen kera voit katsastaa tästä alta:

Mortal Kombat 3 – Choose Your Fighter

Daniel Warner Forden on yhdysvaltalainen pelimusiikin konkari, joka on työskennellyt alalla jo vuodesta 1989 asti. Daniel on työskennellyt Midwayn ja sen seuraajan NetherRealm Studiosin kehittämissä videopeleissä. Forden on myös tunnettu pelialan äänisuunnittelijana ja ääniefektien tuottajana. Fordenin tunnetuimmat teokset ovat ehdottomasti hänen säveltämänsä musiikit -pelisarjaan. Eikä kyllä ihme, onhan kyseisen pelisarjan musiikki saavuttanut useammankin kappaleen verran kulttimainetta. Yksi allekirjoittaneen ikivihreä tuleekin hänen repertuaaristaan, mikä soi Mortal Kombat 3-pelin taistelijavalikossa (Itselleni tuttavallisemmin Super Nintendon Ultimate Mortal Kombat 3). Tuo kappale kuvastaa nuoruudesta sitä tunnetta, kun kadotus oli koittava edessäni. Jotain todella kohtalosta kyseisessä, varsin lyhyessä loopissa on. Mainittakoon myös se, että kyseinen virsi on ollut myös puhelimessani soittoäänenä.

Heavy Rain – Main Theme

, tuo montaa eri genreä yhdistävä seikkailukokemus, josta ei inhottavia tilanteita, saatika emotionaalisuutta puutu. Heavy Rain -pelin tunnusmusiikin säveltäjä on Normand Corbeil. Hän oli kanadalainen säveltäjä ja musiikkituottaja, joka sävelsi musiikkia myös muihin peleihin ja elokuviin. Corbeil valitettavasti menehtyi vuonna 2013, mutta hänen työnsä on jäänyt elämään. Hänet palkittiin vuonna 2011 Baftalla edellä mainitun pelin soundtrackista, eikä syyttä! Kyseisen pelin kappaleita tullaan luettelemaan tässä sarjassa takuulla vielä jatkossa. Ensimmäisenä nostatuksena olkoon kuitenkin Heavy Rainin pääteema, josta ei eeppisyyttä puutu. No, kyllähän se kieltämättä ”vähän” plagioulta kuulostaa (tietäjät tietää), mutta ei anneta sen häiritä nyt tätä aurinkoista, mutta niin kylmää maanantaipäivää.

Super Mario Bros 2 – Overworld Theme

:n ”ylämaailman” teeman säveltäjä on useista ikivihreistä tunnettu konkari Koji Kondo. Mies toimii edelleenkin Nintendon pääsäveltäjänä. Mitäpä tuota hyvää reseptiä vaihtamaan? Mario- ja Zelda-pelisarjojen musiikit ovat ehkä ne suurimmat, mistä mies on tullut maailmalla tunnetuksi. Onhan ne kieltämättä melkoisia korvamatoja. Tämänkin sävellyskonkarin teoksia tullaan kuulemaan tässä sarjassa jatkossakin, mutta mennäänpäs nyt tänään tällä varsin pirtsakalla kappalevalinnalla, jolla huolet ja murheet unohtuvat.

Teksti: Jaakko Nygård

Ensikatsaus Mortal Kombat 2 -elokuvan uusista hahmoista: Johnny Cage, Shao Kahn ja Kitana Kommentit pois päältä artikkelissa Ensikatsaus Mortal Kombat 2 -elokuvan uusista hahmoista: Johnny Cage, Shao Kahn ja Kitana

-elokuvasta on julkaistu ensimmäinen katsaus uusista hahmoista, jotka liittyvät odotettuun jatko-osaan. Entertainment Weekly esitteli kuvia Karl Urbanin esittämästä Johnny Cagesta, Martyn Fordin Shao Khanista ja Adeline Rudolphin Kitana-hahmosta, sekä paluun tekevästä Hiroyuki Sanadasta Scorpionina.

Johnny Cagen rooli herätti paljon kysymyksiä fanien keskuudessa, erityisesti kun Urbanin roolikuvaus poikkeaa pelistä tutusta hahmosta. -pelisarjan kehittäjä Ed Boon paljasti, että elokuvassa Cagen elämää tarkastellaan Hollywoodin ”loppuun palaneen tähden” näkökulmasta, mikä tuo hahmoon uudenlaista syvyyttä. Boon lupasi myös ”naurettavan hauskan” esittelyn Cagelle.

Elokuvassa nähdään myös muita kiinnostavia hahmoja, kuten Damon Herriman Quan Chinä, ja yllätyksellisiä paluurooleja, kuten Josh Lawsonin Kano ja Max Huangin Kung Lao. Boon selvensi, että Mortal Kombat -pelisarjan henki sallii kuolleiden hahmojen paluuta, ja elokuvan tarinassa voidaan hyödyntää NetherRealmia ja henkiä.

Mortal Kombat 2 saapuu teattereihin 24. lokakuuta 2025, ja elokuvan hahmot tullaan näkemään myös Mortal Kombat 1 -pelissä myöhemmin tänä vuonna.

Ensimmäinen DCU-videopeli vielä parin vuoden päässä – Ensin tulossa Fortnite-yhteistyö Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäinen DCU-videopeli vielä parin vuoden päässä – Ensin tulossa Fortnite-yhteistyö

James Gunn ja Peter Safran vahvistivat, että ensimmäinen DCU-videopeli julkaistaan vasta muutaman vuoden kuluttua. Sitä odotellessa -hahmoja nähdään lisää Fortnitessa, ja James Gunn on itse mukana hyväksymässä niiden ulkoasuja.

Yhteistyö videopeleissä – Uusi aikakausi DC Studiosilla

Gunn ja Safran tekevät tiivistä yhteistyötä Warner Bros. Gamesin kehittäjätiimien, kuten () ja (), kanssa. He osallistuvat hahmojen ja tarinoiden suunnitteluun jo varhaisessa vaiheessa varmistaakseen, että pelit sopivat DCU-universumiin.

Kaikki DC:n alla kulkeva, mukaan lukien pelit ja kuluttajatuotteet, on nyt meidän hallinnassamme. – Safran sanoi.

Miksi ensimmäinen DCU-peli kestää?

Gunn kertoi, että ensimmäinen DCU-peli julkaistaan vasta parin vuoden päästä. Safran paljasti, että he ovat jo aktiivisesti mukana kehitystyössä, mutta yksityiskohtia ei vielä paljastettu. Triple-A-tason pelejä on luvassa, ei pelkkiä elokuvien oheistuotteita.

Warner Bros. Gamesin haasteet ja tulevat projektit

on kokenut vaikeuksia viime aikoina, kuten: epäonnistui kaupallisesti, ja jatkokehitys on päättynyt. , joka ei täyttänyt odotuksia ja on sulkemassa ovensa. Rocksteady kärsi merkittäviä irtisanomisia ja suunnittelee palaavansa Batmanin pariin, mutta peli on vuosien päässä julkaisusta. Monolith Productionsin Wonder Woman -peli on kehitysongelmissa ja viivästyy. -jatko-osa on kehitteillä, ja Mortal Kombat -sarja jatkuu tulevilla DLC-sisällöillä.

Tuleeko uusi Batman-peli jatkumaan Arkham-sarjaa vai onko se DCU-peli?

Gunn ei vahvistanut, onko seuraava Rocksteadyn Batman-peli jatkoa suositulle Arkham-sarjalle vai osa DCU-universumia. DCU-pelit ovat tulossa, mutta niitä ei ole vielä virallisesti julkistettu.

Sillä välin DC-hahmoja nähdään lisää Fortnitessa, ja Gunn on mukana päättämässä niiden ulkoasusta. -crossover voi ajoittua ensimmäisen DCU-elokuvan, Supermanin, julkaisun yhteyteen heinäkuussa 2025.