Valmiiksi terävä miekka teroitettiin uudelleen liian aikaisin? – arvostelussa The Last Of Us Part 2 Kommentit pois päältä artikkelissa Valmiiksi terävä miekka teroitettiin uudelleen liian aikaisin? – arvostelussa The Last Of Us Part 2

The Last Of Us Part 2 remastered (PS5)

8 / 10
Hyvää Visuaalisesti upea. Tarina on loistava. Ensikertalaiselle ja köykäiselle ampujalle tarjolla erittäin hyvä AIM assist. Huikea äänimaailma. Huonoa Tutoriaaliin olisi voinu panostaa vielä enemmän. Oliko kuitenkin liian aikaista julkaista remaster pelille, joka on alunperin julkaistu vuonna 2020?

, joka jakoi yleisönsä vuonna 2020 armottomalla brutaalisuudellaan, on palannut PS5:lle remasteroituna versiona. Mutta onko se vain jonninjoutava kiillotus jo valmiiksi voimakkaalle kokemukselle?

Pelin remasterointi vie uskollisuutta pidemmälle korkeammilla resoluutiotekstuurilla ja parannetulla valaistuksella. Suurin harppaus kuitenkin tapahtuu suorituskyvyssä. Valinta sulavien 60 ruudun sekuntinopeuden ja terävän 4K:n välillä suorituskykytilassa tai uskollisuustilassa 30 ruudun sekuntinopeudella on tervetullut lisä, joka palvelee erilaisia mieltymyksiä. Vaikka visuaalinen päivitys ei välttämättä ole mullistava, se viimeistelee jo valmiiksi melko vaikuttavan esityksen.

Ydinpelaaminen pysyy muuttumattomana, mutta on ripotellut mukaan muutamia uusia ominaisuuksia. Haptinen palaute lisää hienovaraista mutta vaikuttavaa uppoutumista, ja DualSense-ohjaimen adaptiiviset liipaisimet parantavat ampumista. ”Grounded+” -vaikeustila lisää haastetta veteraaneille, kun taas uusi ”Director’s Cut” tarjoaa kulissien takaisia näkemyksiä ja poistettuja kohtauksia. Nämä ovat pieniä kosketuksia, mutta ne osoittavat sitoutumista kokemuksen rikastamiseen sekä uusille tulokkaille että paluupelaajille.

The Last of Us Part II:n kertomus pysyy edelleen jakavimpana osana. Sen synkät teemat, moraalisesti monitulkintaiset hahmot ja armoton väkivalta jatkavat keskustelun herättämistä. Kuitenkin remasterointi mahdollistaa pelaajien arvostaa mestarillista kerrontaa, moniulotteisia hahmoja ja emotionaalista syvyyttä ilman teknisiä rajoituksia. Olitpa sitten rakastanut tai vihannut tarinaa aiemmin, sen uudelleenkokeileminen PS5:llä tarjoaa uuden näkökulman.

Jos olet uusi The Last of Us Part II:ssa, tämä on ehdottomasti paras tapa kokea se. PS5:lle remasterointi tarjoaa parannettua suorituskykyä, hienovaraisia pelialan parannuksia ja viimeisteltyä esitystä, säilyttäen samalla pelin ydinvahvuudet. Kuitenkin niille, jotka jo omistavat PS4-version, päätös on hankalampi. Päivitys on havaittavissa, mutta ei mullistava. Loppujen lopuksi se riippuu siitä, arvostatko sulavampaa pelikokemusta ja visuaalista kiiltoa tarpeeksi perustellaksesi hinnan.

Arvostelu: Jarna Jaatinen

Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n 4. kausi tuo mukanaan Wake Islandin ja Top Gun -sisältöä

neljäs kausi tuo peliin yhden sarjan tunnetuimmista taistelukentistä, kun klassinen Wake Island saapuu mukaan 18. elokuuta. Uusi pelialue tarjoaa tuttua Tyynenmeren sotatunnelmaa, mutta tällä kertaa taistelut käydään myös merellä.

Wake Islandilla pelaajat pääsevät ottamaan yhteen sekä jalkaväen, että panssarivaunujen voimin. Lisäksi taisteluun liittyvät aseistetut alukset, joten tekemistä riittää niin maalla kuin vedessäkin. Uusi pelikuva esittelee muun muassa jalkaväkitaisteluita, panssarivaunujen puolustustaktiikoita ja meritaisteluita.

Uuden kauden yhteydessä pelaajat voivat suorittaa tapahtumahaasteita ja avata niiden avulla eksklusiivisia -teemaisia palkintoja. Wake Island saapuu Battlefield 6 maksuttomana sisältönä osana neljättä kautta.

Battlefield 6 on saatavilla , Xbox Series X|S ja . Wake Islandin paluu on jälleen yksi osoitus siitä, että vanhoilla taistelukentillä riittää edelleen käyttöä – varsinkin kun niille tuodaan vähän lisää panssareita ja laivoja.

The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa The Lord of the Rings: War in the North teki paluun nykykonsoleille ja PC:lle

Vuoden 2011 : War in the North on tehnyt yllättävän paluun. on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla , , Xbox Series X|S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.

Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.

War in the North sijoittuu samaan aikaan -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.

Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja , varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.

Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.