Valmistautuminen Brawlhalla-maailmanmestaruuskilpailuihin on alkanut Kommentit pois päältä artikkelissa Valmistautuminen Brawlhalla-maailmanmestaruuskilpailuihin on alkanut

Brawlhalla

-taistelupelin kilpapelikausi 2023 huipentuu maailmanmestaruuskisoihin marraskuussa. Kaikkiaan luvassa on miljoonan dollarin arvoinen palkintopotti, joka jakautuu sekä mestaruuskisoihin että sen erilaisiin karsintakisoihin. Winter Championship -tapahtuma alkaa 3. helmikuuta 2023 ja kerää mukaan pelin kilpailulliset virtuaalitaistelijat, jotka ottelevat kisapaikastaan neljässä kausittaisessa verkkotapahtumassa.

Näistä tapahtumista parhaat pelaajat Euroopasta sekä Pohjois- ja Etelä-Amerikasta pääsevät osallistumaan pelin Seasonal Royales -kisoihin Atlantaan.

Kausittaisten mestaruustapahtumien ja henkilökohtaisten kutsutapahtumien lisäksi luvassa on kolme pelitapahtumaa, joiden tarkemmat tiedot ilmoitetaan myöhemmin.

Pelin kisakausi huipentuu Brawlhallan maailmanmestaruuskisoihin eli BCX-tapahtumaan marraskuussa 2023. BCX 2023 on avoin turnaus, johon kaikenlaiset pelaajat amatööreistä ammattilaisiin voivat ilmoittautua. Luvassa on sekä yksittäisen ottelijan että paritaistelijoiden kisamuotoja. Varsinaisen maailmanmestaruustapahtuman lisäksi BCX 2023 on ainutlaatuinen messu- ja yhteisötapahtuma kaikille pelin faneille kokemus- ja osaamistasoon katsomatta. Mukana menossa onkin kaikenlaisia pientapahtumia, pelijulkistuksia ja paljon muuta kivaa tekemistä pelin faneille.

Winter Championship -kisoihin voi rekisteröityä osoitteessa täällä.

Peli on ladattavissa ilmaiseksi sekä , , ja S, ja Nintendo -konsoleille että :lle. Lisäksi peli on saatavilla mobiililaitteille.

Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-kehittäjien James Bond -peli saapuu ensi viikolla: 007 First Light sai virallisen julkaisutrailerinsa

Salaisen agentin uusi aikakausi on alkamassa, sillä tanskalainen -peleistään tunnettu ja Amazon MGM Studios ovat julkaisseet virallisen julkaisutrailerinsa odotetulle -pelilleen. Torstaina 21.5.2026 julkaistun tiedotteen mukaan James Bondin täysin uudelleenmääriteltyyn alkuperätarinaan pureutuva toimintapeli julkaistaan jo ensi viikolla, maanantaina 27. toukokuuta.

Tarina täynnä vaaroja ja nimekkäitä näyttelijöitä

Pelin tarinassa nuori James Bond, jota esittää näyttelijä Patrick Gibson, astuu vakoilumaailman pyörteisiin herätettyään MI6:n kiinnostuksen Islannissa tapahtuneen väijytyksen jälkeen. Bond saa puolustajakseen M:n (Priyanga Burford), joka luottaa nuoren agentin kylmäpäisyyteen ja paineensietokykyyn. Tämä luottamus joutuu kuitenkin koetukselle, kun vastaan asettuu kovan linjan kouluttaja John Greenway (Lennie James), jonka tiukat säännöt törmäävät Bondin improvisoivaan tyyliin. Kadonneen 009-agentin tapaus kuljettaa pelaajan ympäri maailmaa aina Karpaateilta hämärille Alephin mustan pörssin markkinoille ja arvaamattoman Bawman (Lenny Kravitz) piilopaikkaan.

Pelin toiminta nojaa vahvasti studion Hitman-peleistä tuttuun vapauteen, jossa luovuus on keskiössä. Tehtävät voi suorittaa hiipimällä, suoralla toiminnalla tai näiden sekoituksella neljän päämekanismin avulla:

  • Vakoilu (Spycraft): Palkitsee ympäristön havainnoinnista, kuten keskustelujen salakuuntelusta ja taskuvarkauksista uusien reittien avaamiseksi.
  • Bondin vaisto (Bond’s Instinct): Auttaa harhauttamaan vihollisia, huijaamaan tiukoista tilanteista tai keskittymään tarkkuutta vaativissa taisteluissa.
  • Q-osaston vempaimet: Laajentavat taktisia mahdollisuuksia hakkeroinnista ja lukkojen leikkaamisesta hiljaisiin alasottoihin.
  • Suora toiminta: Tarjoaa nopeaa ja sulavaa lähitaistelua sekä dynaamisesti eskaloituvaa ammuskelua aina viralliseen tappolupaan (Licence to Kill) asti.

Haasteita riittää tarinan jälkeenkin

Pelin uudelleenpeluuarvoa laajentaa Tactical Simulation (TacSim) -pelitila, joka sijoittuu MI6:n salaiseen harjoituskeskukseen. Aluksi kahdella tehtävällä aukeava ja tarinan läpäisyn jälkeen kokonaan avautuva pelitila haastaa pelaajat suorittamaan tasoja uudelleen erilaisten pistemuuttujien ja pisteytysten avulla, mikä rohkaisee kokeilemaan täysin uusia lähestymistapoja tuttuihin tilanteisiin.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta – ja |S -konsoleille sekä :lle Steam- ja Epic Games Store -palveluihin. 2 -versio seuraa perässä myöhemmin kesällä 2026. Pelin ennakkotilaajat saavat automaattisen ja maksuttoman päivityksen Deluxe Edition -versioon, joka oikeuttaa 24 tunnin varaslähtöön peliin sekä eksklusiivisiin asupaketteihin.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.