Valorant saa tänään 2.09 -päivityksen myötä uuden Replication -pelitilan Kommentit pois päältä artikkelissa Valorant saa tänään 2.09 -päivityksen myötä uuden Replication -pelitilan

Valorant Tethered Realms

Riot Gamesin suosittu tiimipohjainen moninpeliräiskintä Valorant on saamassa tänään 2.09 -päivityksen myötä uuden Replication -pelitilan sekä Tethered Realm -skinejä. Mukana on myös bugikorjauksia sekä muutoksia pelijärjestelmiin.

Replication -pelitilassa kaikki joukkueen jäsenet pelaavat samalla hahmolla. Kyseinen hahmo valitaan ennen pelin alkua äänestämällä. Kyvyt, aseet ja suojat uusitaan aina per pelikerta. Pelitila on pelattavissa aina toukokuun 25. päivä asti.

Valorant Tethered Realms

Tethered Realm -skinit puolestaan huokuvat hyvän ja pahan vastakkainasettelua. Ne tarjoavat skinejä aseisiin kuten: Vandal, Operator, Ghost, Guardian, Prosperity selä Demise. Tethered Realm -skinit saapuvat peliin toukokuun 26. päivä.

Valorant 2.09 -päivitys ilmestyy tänään. Valorant on saatavilla PC:lle.

Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun

Activision on julkaissut uuden trailerin Call of Duty: Black Ops 7 -pelille, ja mukana on varsin erikoinen mutta odotettu vieras, itse Predator. Trailerissa nähdään legendaarinen The Replacer, joka saa uransa vaarallisimman työkeikan. korvata sotilas keskellä alienin metsästysaluetta. Lopputulos on yhtä aikaa överi, räjähtävä ja huvittavan itseironinen.

Treyarchin kehittämä Black Ops 7 jatkaa sarjan tuttua linjaa, tiukkaa toimintaa, kylmää sotaa ja synkkää huumoria. Nyt peli kuitenkin sekoittaa pakkaa lisäämällä Predator: Badlands -elokuvan maailmaan sijoittuvan ristiinkampanjan, jossa elokuvan tapahtumat ja pelin tehtävät punoutuvat yhteen.

Elokuva saapuu valkokankaille 7. marraskuuta, ja Call of Duty: Black Ops 7 julkaistaan heti perään 14. marraskuuta PlayStationille, Xboxille ja PC:lle. Trailerin perusteella luvassa on niin adrenaliinia, verta kuin ikonista ”get to the chopper” -energiaa, eli juuri sitä, mitä fanit odottavat syksyn kovimmalta toimintapaketilta.

Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla Kommentit pois päältä artikkelissa Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla

Taktinen roguelite-RPG Odds Chronicles vie pelaajat keskiaikaiseen fantasiamaailmaan, jossa jokainen nopanheitto voi muuttaa kohtalon kulun. Pelissä astutaan Evryn-nimisen entisen kuninkaallisen henkivartijan saappaisiin, soturin, joka epäonnistui tehtävässään ja menetti kunnian. Kun tyranni on vallannut valtakunnan, Evryn herää “ajan ulkopuolisessa kapakassa” ja joutuu taistelemaan muistoista syntyvissä taisteluissa saadakseen valtakuntansa takaisin.

Pelin on kehittänyt eSolu ja Team Mojo Games, ja se on rakennettu Unreal Engine 5 -pelimoottorilla. Taistelut käydään dioraamamaisilla kentillä, jotka näyttävät herätetyiltä pöytäroolipeleiltä. Pelaajat voivat “heitellä” noppia hiirellä tai klikkauksin ja jokainen nopan sivu toimii resurssina, kuten voimana, ketteryytenä tai magiana, joilla ladataan ja laukaistaan erikoiskykyjä. Käyttämättömät resurssit taas täyttävät Wild Dice -mittaria, joka voi kääntää taistelun kulun täysin päälaelleen.

Pelaaja voi kerätä ja päivittää kykyjä, esineitä ja noppaparannuksia jokaisen pelikerran aikana. Jokainen seikkailu päättyy pomotaisteluun, jonka jälkeen saavutetut Memory Shards -sirpaleet avaavat pysyviä parannuksia tulevia yrityksiä varten.

Odds Chronicles julkaistaan PC:lle vuonna 2026, ja sen voi jo lisätä toivelistalle Steamissa. Tämä on peli, jossa sankaruus, kosto ja nopanheiton tuuri kietoutuvat yhteen, kirjaimellisesti.