Valorant saamassa myös mobiiliversion? Kommentit pois päältä artikkelissa Valorant saamassa myös mobiiliversion?

Valorant

Parhaillaan ennätyksiä Twitchissä takova ja pelaajia kovasti keräävä moninpeli saattaa olla saamassa myös mobiiliversion.

Tiedonlouhijat ovat löytäneet tiedostoja, jotka viittaavat siihen että olisi valmistautumassa pelin mobiiliversioon. Louhittujen tiedostojen joukossa on ikoneita, jotka viittavaat pelin toimintoihin joita voisi käyttää mobiiliruudulla.

Parhaillaan kovassa suosiossa olevat ja -peleistä on myös mobiiliversiot. Järkeenkäypää olisi jos Riot hyppäisi myös tähän kelkkaan.

Riot Gamesin Overwatch ja Counter-Strike -pelit haastava Valorant on parhaillaan beta testivaiheessa ja siihen pystyy osallistumaan katsomalla Twitch -striimejä, joista onnekkaimmat voivat napata pelin koodin.

Valorant ilmestyy :lle tämän vuoden aikana.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.

GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027

-pelaajien ei ehkä tarvitse odottaa julkaisua yhtä pitkään kuin pelisarjan edellisen osan kohdalla. GamesBeatin raportin mukaan Rockstar Gamesin odotettu jättipeli saattaisi saapua tietokoneille jo vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä eli tammi-maaliskuussa.

julkaistaan aluksi ja Xbox Series X|S 19. marraskuuta 2026. ei ole vielä vahvistanut PC-version julkaisupäivää, joten alkuvuoden aikatauluun kannattaa toistaiseksi suhtautua huhuna.

Mahdollinen julkaisuikkuna olisi PC-pelaajille iloinen yllätys. saapui tietokoneille vasta noin puolitoista vuotta konsolijulkaisunsa jälkeen. Jos kuudes osa seuraisi raportoitua aikataulua, odotus jäisi tällä kertaa huomattavasti lyhyemmäksi.

Pitkä odotus on saanut osan PC-pelaajista pohtimaan, pitäisikö pelin vuoksi hankkia kokonaan uusi konsoli. Jos raportin tiedot pitävät paikkansa, maltti saattaa kuitenkin palkita jo muutaman kuukauden kuluttua konsolijulkaisusta. Toistaiseksi PC-pelaajien kannattaa silti pitää ostohousut jalassa ja odottaa Rockstarin virallista vahvistusta.