Valven salainen moninpeli Deadlock on nyt virallisesti julkistettu Kommentit pois päältä artikkelissa Valven salainen moninpeli Deadlock on nyt virallisesti julkistettu

on vihdoin paljastanut tulevan -moninpelinsä, joka on ollut tuhansien pelaajien tiedossa jo viikkojen ajan.

Elokuun aikana Deadlock on hiljalleen saanut suosiota ja pelaajia kutsujärjestelmän avulla, jossa nykyiset pelaajat voivat kutsua ystäviään. Tämän seurauksena peli on kerännyt tuhansia pelaajia, saavuttaen huippunsa yli 44 000 pelaajaa viime viikolla.

Näin ollen on jo viikkojen ajan tiedetty, että Deadlock on 6v6 kolmannen persoonan sankariräiskintäpeli, joka sisältää hieman MOBA-elementtejä. Valve varoittaa, että peli on vielä ”varhaisessa kehitysvaiheessa” ja sisältää ”paljon väliaikaista grafiikkaa ja kokeilullista pelattavuutta”. Valve on kuitenkin nyt virallisesti poistanut pyyntönsä olla jakamatta tietoa pelistä ja paljastanut sen virallisen kauppasivun.

Deadlock on saatavilla edelleen ainoastaan kutsun kautta, mutta nyt kun se on julkistettu saattaa pelaajamäärät lähteä kasvuun.

[ item=”1422450″]

Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä Kommentit pois päältä artikkelissa Gabe Newell vetäytyi pelinkehityksestä – syynä yllättävä ongelma: liikaa myötäilijöitä

Peliyhtiö tunnetaan monista klassikoistaan, mutta kulissien takana yksi sen keskeisistä hahmoista teki aikoinaan yllättävän päätöksen. Yhtiön perustaja vetäytyi aktiivisesta pelinkehityksestä -pelin jälkeen, eikä syynä ollut väsymys tai kiinnostuksen puute, vaan päinvastoin työympäristön dynamiikka.

Portal 2:n pääsuunnittelijana toiminut Josh Weier kertoo, että Newell halusi aidosti olla osa tiimiä ja ideoida yhdessä muiden kanssa. Ongelmana oli kuitenkin hänen asemansa ja harva uskalsi olla eri mieltä. Kun pomo ehdotti jotain, vastaus oli usein myöntävä nyökkäys, vaikka tarkoitus olisi ollut käydä avointa ja luovaa keskustelua.

Tilanne johti siihen, että Newell koki yhteistyön vaikeaksi. Hän ei halunnut ympärilleen “kyllä-ihmisiä”, vaan tiimin, joka haastaisi ajatuksia ja kehittäisi niitä eteenpäin. Kun tämä ei toteutunut, hän päätti ottaa etäisyyttä suoraan kehitystyöhön ja siirtyä enemmän taustalle.

Ajoitus osui aikaan, jolloin Valve oli huipulla. oli jo vakiinnuttanut asemansa klassikkona, ja kasvoi nopeasti -pelaamisen jättiläiseksi. Juuri tällainen menestys saattoi kuitenkin tehdä Newellin haastamisesta entistä vaikeampaa.

Nykyään Newellin rooli onkin enemmän valvova ja ohjaava kuin suoraan kehitykseen osallistuva. Tarina toimii muistutuksena siitä, että luovassakin työssä liiallinen arvovalta voi kääntyä itseään vastaan ja joskus parhaat ideat syntyvät nimenomaan eriävistä mielipiteistä.