Vampire Survivors -lisäosa Emerald Diorama ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire Survivors -lisäosa Emerald Diorama ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Vampire Survivors: Emerald Diorama

Vampire Survivors -pelin ystäville on luvassa herkullinen yllätys: uusi Emerald Diorama -lisäosa on nyt saatavilla täysin ilmaiseksi Steamissä. Tämä laajennus tuo mukanaan runsaasti uutta sisältöä ja yhdistää pelin maailmaan elementtejä Square Enixin SaGa: Emerald Beyond-roolipelistä.

Uusia hahmoja ja aseita SaGa-universumista

Lisäosa esittelee yli 12 uutta pelattavaa hahmoa, jotka ovat tuttuja SaGa-sarjasta. Mukana ovat muun muassa taistelunukkien mestari Tsunanori Mido, kadonneita taikavoimiaan etsivä noita Ameya Aisling sekä rohkea tutkijakaksikko Bonnie ja Formina. Lisäksi pelaajat saavat käyttöönsä yli 16 uutta asetta, jotka tuovat mukanaan uusia strategisia mahdollisuuksia taisteluihin.

Monipuolinen uusi kenttä

Emerald Diorama -lisäosa sisältää uuden kentän, joka koostuu seitsemästä erilaisesta biomeista. Jokainen alue tarjoaa omat haasteensa ja vihollisensa, mikä pitää pelaajat varpaillaan. Tunnelmaa täydentävät yhdeksän uutta musiikkikappaletta, jotka on sävelletty erityisesti tätä lisäosaa varten.

Uusia pelimekaniikkoja ja saavutuksia

Lisäosa tuo mukanaan myös uusia pelimekaniikkoja, kuten ”Glimmer”-järjestelmän, joka mahdollistaa erikoiskykyjen aktivoimisen taistelun aikana. Lisäksi pelaajat voivat kerätä uusia saavutuksia ja avata erityisiä palkintoja, jotka rikastuttavat pelikokemusta entisestään.

Ristiintallennus ja muita päivityksiä

Samanaikaisesti lisäosan julkaisun kanssa Vampire Survivors sai päivityksen, joka mahdollistaa pelitallennusten siirtämisen eri alustojen välillä, mukaan lukien PC, Xbox, Android ja iOS. Tämä helpottaa pelaajien siirtymistä laitteelta toiselle ilman pelin etenemisen menettämistä.

Lisäksi peliin on lisätty uusi ”The Coop” -niminen tila, jossa pelaajat voivat kerätä ”Floor Chicken” -esineitä ja avata uusia reliktejä sekä saavutuksia.

Lataa nyt ja sukella uuteen seikkailuun

Emerald Diorama -lisäosa on nyt ladattavissa ilmaiseksi Steamista. Tarvitset vain peruspelin Vampire Survivors omistukseesi, ja voit hypätä suoraan uuteen seikkailuun. Älä missaa tätä tilaisuutta laajentaa pelikokemustasi ja tutustua SaGa-universumin kiehtoviin hahmoihin ja tarinoihin.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.

Indie-ilmiö Vampire Survivorsin tekijä perusti oman julkaisijan Kommentit pois päältä artikkelissa Indie-ilmiö Vampire Survivorsin tekijä perusti oman julkaisijan

Indie-hitti Vampire Survivors teki Poncle-studion perustajasta Luca Galantesta tähden yössä. Nyt Galante on ottanut askeleen eteenpäin ja perustanut oman julkaisijan, Poncle Presentsin, auttaakseen muita pieniä pelikehittäjiä saamaan pelejään julkaistua ja näkyville. Ajatus lähti halusta ’jakaa onnea’ ja tarjota vaihtoehto nykyiselle pelialan julkaisukulttuurille, jossa monet firmat pyrkivät vain rahastamaan alustojen avulla.

Galante kertoo, että hänen näkemyksensä hyvästä julkaisijasta poikkeaa monesta muusta, pelien tulee olla aidosti valmiita ja arvokkaita, ja niiden kehittäjiä tulee tukea julkaisun jälkeenkin.

Julkaisijan tehtävä on tehdä pelejä, tukea kehittäjiä ja kunnioittaa pelaajia, ei vain tavoitella rahaa. – Galante painottaa.

Poncle Presents on julkaissut tähän mennessä esimerkiksi $5 (~5 €) maksavan roguelike-tyylisen Kill the Brickman -pelin ja $4 (~4 €) maksavan 2D-toimintapelin Berserk or Die. Vaikka nämä eivät ole saavuttaneet Vampire Survivorsin mittakaavaa, Galante pitää sitä täysin normaalina. Hänen tavoitteenaan on tukea pieniä tiimejä ja pelejä, joissa hinta ja pelinautinto kohtaavat tasapainoisesti.

Galante haluaa myös, että julkaisijan rooli rikastaa kehittäjän visiota sen sijaan, että sitä ohjattaisiin liikevoiton maksimoimiseksi. Hänen mukaansa on tärkeää, että kehittäjät voivat toteuttaa intohimoaan ja olla rehellisiä yhteisölleen. Poncle Presents pyrkii siis olemaan enemmän kumppani kuin rahanahne toimija.

Galanten mukaan oma menestys Vampire Survivorsin kanssa oli onnenkauppaa, ja nyt hän haluaa jakaa opit ja mahdollisuuden myös muille indie-kehittäjille.

Emme luoneet tätä vain menestyksen vuoksi, vaan haluamme antaa jotain takaisin indie-yhteisölle. – Galante toteaa.