Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ensi vuoden lopulleKommentit pois päältä artikkelissa Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ensi vuoden lopulle
Paljon hehkutettu tuleva vampyyriroolipeli Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 myöhästyy ensi vuoden lopulle. Pelin piti alunperin ilmestyä jo maaliskuussa 2020.
Pelin kehittäjä Paradox Interactive kertoo myöhästymisen syyksi sen, että jatko-osa ei peri ensimmäisen pelin mokia. Vuonna 2004 ilmestynyt peli oli tunnetusti buginen ja monet suuret ongelmat estivät pelissä etenemisen jopa kokonaan. Peli ylsi silti kulttimaineeseen ja sen fanit kyhäilivät korjauksia ja paikkailivat pelin bugeja.
Vampire: The Masquerade—Bloodlines 2 ilmestyy siis vuoden 2020 lopulla PC:lle ja Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille. Peli tulee olemaan saatavilla PC:lle Steam, Epic Games Store ja GOG -palveluiden kautta sekä Paradoxin omasta digitaalisessa kaupasta.
GIANTS Software laajentaa suositun maatilasimulaationsa sisältöä uudella lisäpaketilla. Farming Simulator 25 saa 24. maaliskuuta julkaistavan Vredo Packin, joka tuo peliin 12 uutta konetta, kaksi brändiä ja ripauksen villimpää luontoa, kirjaimellisesti.
Paketin keskiössä on hollantilainen Vredo, joka tekee ensiesiintymisensä sarjassa. Mukana ovat muun muassa Agri Twin 580, Agri 290 ja Agri Air 290 -koneet uudesta DZ5-kylvösukupolvesta. Niiden avulla pelaajat voivat tehdä täydennyskylvöä eli palauttaa nurmialueiden satopotentiaalin ennalleen. Jos pelto näyttää väsyneeltä, Vredo lupaa antaa sille uuden elämän.
Pelkkä ennallistaminen ei kuitenkaan riitä. Vredon lietelannan sijoittimet, kuten VT7138-itseliikkuva säiliövaunu sekä Profi-sarjan laitteet, nostavat satotasoa ja parantavat sadon laatua. Myös Evers Agro tekee paluun Toric 48-672 -laitteellaan. Nyt ei siis vain paikata ongelmia, vaan pyritään entistä parempaan tuottoon.
Kaiken teknologian keskelle hiipii kuitenkin uusi uhka, villisiat. Aiemmin pelaajat ovat saaneet varoa hurrikaaneja ja rakeita, mutta nyt pellolle voi ilmestyä tonkivia tuholaisia. Jos sikoja ei harhauteta, ne voivat vahingoittaa satoa ja syödä osan kovalla työllä ansaitusta tuotosta.
Vredo Pack julkaistaan 24. maaliskuuta PC:lle, Macille sekä konsoleille PlayStation 5 ja Xbox Series X and Series S. Lisäosa sisältyy myös Year 2 Season Passiin, jonka luvataan tuovan säästöä verrattuna erikseen ostettuun sisältöön. Virtuaaliviljelijän kevät näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös hieman arvaamattomalta.
Dead by Daylight laajenee 17. maaliskuuta All-Kill: Comeback -luvulla, joka tuo peliin sen historian ensimmäisen urbaanin kartan. Trickster’s Delusion -kartta rakentuu neonvalojen, kauppojen, torialueen ja kaksikerroksisen yökerhon ympärille, mikä on kuin kaikki suoraan tappajan kieroutuneesta alitajunnasta.
Kehittäjä Behaviour Interactive kuvailee aluetta The Entityn punomaksi heijastukseksi Tricksterin mielestä. Ympäristöön on ripoteltu yksityiskohtia, jotka kuvastavat K-pop-tähdestä murhaajaksi muuttuneen hahmon epävakaata psyykettä. Tunnelma on siis kaikkea muuta kuin leppoisa iltakävely ostoskeskuksessa.
Luvun mukana saadaan myös uusi selviytyjä, Kwon Tae-young, jota ääninäyttelee Kevin Woo. Hahmo ei ole idoli, vaan teknologiataituri, joka kehittää virtuaali-idoli MiNAa, digitaalista versiota Tricksterista. Samalla itse Trickster saa pelillisen päivityksen, jossa uusi Style Rank -järjestelmä palkitsee aggressiivisesta ja näyttävästä pelityylistä ennen Main Event -kyvyn vapauttamista.
Jos maaliskuu tuntuu kaukaiselta, uusi sisältö on jo testattavissa Steamissa PTB-testipalvelimella. Lisäksi peli saa parannuksia saavutettavuuteen Aura Accessibility -ominaisuuden myötä sekä selkeytettyjä perk-kuvauksia. Neonit syttyvät siis pian ja tällä kertaa pako käy yökerhon kautta.