Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 -pelin julkaisu myöhästyy ensi vuoden puolelle Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 -pelin julkaisu myöhästyy ensi vuoden puolelle

Vampire: The Masquerade—Bloodlines 2

Odotetun Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 -pelin julkaisua on viivästetty ensi vuoden puolelle. Pelin piti alunperin ilmestyä tämän vuoden lopulla nykyisille ja seuraavan sukupolven konsoleille.

Myöhästyksen syynä on kehitysorganisaation uudelleenjärjestelyt ja halu viimeistellä peli viimeisen päälle. Pelin kehittäjä Hardsuit Labs ja julkaisija Paradox Interactive kertoivat aiheesta Twitter -tileillään.

Vampire: The Masquerade — Bloodlines 2 ilmestyy siis ensi vuoden puolella Xbox Series X, Xbox One, Playstation 5 ja Playstation 4 -konsoleille sekä PC:lle.

Cities: Skylines 2 saa uuden kehittäjän – suomalainen Iceflake Studios jatkaa pelin kehitystä Kommentit pois päältä artikkelissa Cities: Skylines 2 saa uuden kehittäjän – suomalainen Iceflake Studios jatkaa pelin kehitystä

Cities: Skylines 2

Paradox Interactive on päättänyt lopettaa yli 15 vuotta kestäneen yhteistyön Cities: Skylines -pelisarjan kehittäjän Colossal Orderin kanssa. Jatkossa pelin kehitysvastuussa on suomalainen Iceflake Studios, joka ottaa hoitaakseen kaiken olemassa olevan ja tulevan sisällön Cities: Skylines 2:ssa.

Colossal Order jatkaa vielä pelin kehitystä vuoden 2026 alkuun asti, minkä jälkeen Iceflake Studios astuu remmiin. Vaikka Paradox ei tarkemmin kommentoinut syitä muutokselle, aiemman Cities: Skylines -pelin vaikea lanseeraus vuonna 2023 ja suorituskykyongelmat saattavat olla taustalla. Myös konsoliversiot viivästyivät tuolloin merkittävästi.

Iceflake Studios on aiemmin keskittynyt pääosin mobiilipeleihin, mutta heidän johtajansa Lasse Lijedahl vakuuttaa, että studion tiimillä on kymmenen vuoden kokemus kaupunkirakentelu- ja hallintapeleistä. Heidän vastuulleen tulevat myös pelin konsoliversiot, jotka ovat olleet odotettu lisä sarjalle.

Colossal Orderin toimitusjohtaja Mariina Hallikainen kiittää yhteistyötä ja vakuuttaa, että pelisarja jatkaa kukoistustaan Paradoxin johdolla. Paradoxin varatoimitusjohtaja puolestaan lupaa panostaa edelleen peliyhteisön tukemiseen ja uusien sisältöjen tuottamiseen.

Faneilla on edessä siirtymäkausi, kun Iceflake Studios ottaa ohjat, mutta tulevaisuus tarjoaa myös mahdollisuuden kehittää Cities: Skylines 2:sta vakaamman ja rikkaamman kokemuksen. Sarja on saanut vuosien varrella laajan ja intohimoisen pelaajakunnan, ja nyt he odottavat, mihin suuntaan uusi kehittäjä vie kaupunginrakennuksen maailman.

Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Twon johtaja: konsolit eivät katoa, mutta pelaaminen valuu kohti PC:tä

Take-Two Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick arvioi haastattelussa, että peliala on selvästi siirtymässä kohti PC:tä, vaikka perinteiset pelikonsolit eivät olekaan katoamassa mihinkään. Hänen mukaansa tulevaisuus suosii avoimia järjestelmiä suljettujen sijaan, ja PC istuu tähän kehitykseen luontevasti.

Zelnick muistutti, että konsoli on lopulta enemmän kokemus kuin laite. Rikas, pitkä peli, jota pelataan isolta ruudulta, ei ole häviämässä, vaikka teknologia sen takana muuttuisi. Markkina on tällä hetkellä jakautunut tasaisesti konsolien ja mobiilin välillä, mutta mobiili kasvaa yhä nopeammin, eikä hidastumista ole näkyvissä.

Kehityksen suunta näkyy jo alan jättien liikkeissä. Sony ja Nintendo pitävät kiinni perinteisistä konsoleista, mutta Microsoft vihjaa yhä avoimempaan, PC-lähteiseen suuntaan tulevissa laitteissaan. Microsoftin toimitusjohtaja Satya Nadella totesi hiljattain, että Xbox kehitettiin alun perin paremmaksi PC:ksi pelaamista varten, ja siihen filosofiaan saatetaan palata. Myös Valve on lisännyt vettä myllyyn julkaisemalla uuden Steam Machine -hybridinsä.

Vaikka Take-Two tunnetaan jättisarjoistaan, kuten Grand Theft Auto, Borderlands ja NBA 2K, se investoi viime vuosina massiivisesti mobiilipelaamiseen. Yhtiö osti Zyngan vuonna 2022 noin 11,7 miljardilla eurolla, ja ostos on sittemmin osoittautunut erittäin kannattavaksi. Viime neljänneksellä mobiilipelien osuus Take-Twon liikevaihdosta oli 46 %, kun konsolit tuottivat 41 % ja PC sekä muut alustat 13 %.

Zelnickin mukaan mobiilin vetovoima on yksinkertainen. Se kulkee mukana, on helppo palata ja puhuttelee valtavan suurta yleisöä. Hän ennustaa mobiilille noin 10 prosentin kasvua jo seuraavalla neljänneksellä. Vaikka pandemiahuippujen jälkeen markkina notkahti, tänä vuonna mobiilipelaaminen on jälleen piristymässä, samalla kun PC pelaamisen sydämenä vahvistuu entisestään.