Vampire: The Masquerade – Coteries of New York myöhästyy viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire: The Masquerade – Coteries of New York myöhästyy viikolla

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York

Monet odottavat Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 -pelin ensi vuoden julkaisua, mutta helpotusta on tuomassa puolalaisen Draw Distance -indiefirman kehittämä Vampire: The Masquerade – Coteries of New York.

Osaksi visuaalisen novellin, osaksi roolipelin yhdistelmä piti ilmestyä tulevana keskiviikkona, mutta peli myöhästynee viikolla eli joulukuun 11. päivään. Kehittäjä on kertonut myöhästymisen syyksi viimeisten bugien korjaukset sekä visuaalisen puolen viimeistelyn.

World of Darkness -universumiin sijoittuvassa pelissä valitaan pelattavaksi hahmo yhdestä seitsemästä vampyyriklaanista. Klaanit taistelevat toisiaan vastaan kahdella puolella: perinteitä vaalivan Camarillan ja itsenäisen Anarchsien puolella.

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York ilmestyy joulukuun 11. päivä Nintendo Switch -konsolille sekä PC:lle, Linuxille, ja OSX:lle.

Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan

SWAT-toimintaa ja rajua realismia yhdistelevä Ready or Not on ylittänyt 13 miljoonan myydyn kappaleen rajan eri alustoilla. Void Interactiven kehittämä peli sai heinäkuussa julkaisunsa PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, ja konsoleilla se on ehtinyt kahmia jo yli 3 miljoonaa myyntiä, joista 2 miljoonaa tuli alle kahdessa kuukaudessa.

Peli julkaistiin alun perin PC:lle early access -muodossa jo vuonna 2021, mutta konsoliversion tulo venyi sisällöllisten muutosten vuoksi. Void Interactive joutui muokkaamaan esimerkiksi gorea, paljastavuutta ja eräitä kiistanalaisia elementtejä ennen kuin Sony ja Microsoft antoivat vihreää valoa.

Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt kaikkia. Osa pelaajista syytti studioita sensuurista ja pommitti peliä negatiivisilla Steam-arvosteluilla. Kehittäjä puolestaan vakuutti, että huhut muutosten laajuudesta olivat liioiteltuja.

Kohusta huolimatta Ready or Not on osoittanut vetovoimansa ja myyntiluvut kertovat, että poliisitaktiikoihin pohjautuvalle tiukalle toimintapelille riittää yleisöä.

Assassin’s Creed Mirage -kumppanisovellus vie Bagdadin muinaishistoriaan Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage -kumppanisovellus vie Bagdadin muinaishistoriaan

Assassin's Creed Mirage

Ubisoft on julkaissut ilmaisen mobiilisovelluksen Discovery Tour App: Medieval Baghdad, jonka avulla käyttäjät voivat tutustua 800-luvun Bagdadiin ilman pelin taisteluita tai haastavia tehtäviä. Sovellus toimii Assassin’s Creed Mirage -pelin kumppanina ja tarjoaa virtuaalisen historiallisen kierroksen kaupungin kaduilla, kauppapaikoissa ja kulttuurikeskuksissa.

Sovellus sisältää kaksi tilaa, tietokirjamaisen Access Codexin, joka tarjoaa faktoja kalifaateista, aikakauden tavoista ja taiteesta, sekä pelillisemmän Explore Baghdad -tilan, jossa käyttäjä voi kerätä Codex-palasia minipelien kautta kahden tunnin virtuaalimatkalla. Sovellus hyödyntää lisättyä todellisuutta ja mahdollistaa historiallisten esineiden tarkastelun yksityiskohtaisesti, esimerkiksi Pariisissa sijaitsevan arabimaailman instituuttimuseon rubiininpunaisen kulhon.

Discovery Tour App: Medieval Baghdad on kehitetty yhteistyössä Sugar Creativen ja Creative Walesin kanssa, ja se on ladattavissa ilmaiseksi App Store- ja Google Play Store -kaupoista. Sovellus sopii kaikille, jotka haluavat oppia muinaisen Bagdadin historiasta ja kulttuurista pelillisin keinoin.

Assassin’s Creed Mirage vie pelaajan Basimin saappaisiin ja esittelee 800-luvun Bagdadin kaupan, politiikan ja kulttuurin keskuksen. Peli on saatavilla Xbox-, PlayStation- ja PC-alustoille sekä Ubisoft+-pelipalvelusta, ja sen ikäraja on PEGI 18.