Vauhdikas Hyper Scape -moninpeli uusiutuu radikaalisti kolmannella pelikaudella Kommentit pois päältä artikkelissa Vauhdikas Hyper Scape -moninpeli uusiutuu radikaalisti kolmannella pelikaudella

Hyper Scape

Ubisoft aloittaa maaliskuussa battle royale -tyylisen Hyper Scape -verkkopelin kolmannen kauden. Se tuo mukanaan uusitun pelikartan, Firewall-työkalun, lisää pelitiloja ja kauden omat Battle Pass -keräilypaketit.

Shadow Rising -kausi jatkaa aiemmin esiteltyä tarinankaarta uusin kääntein, jonka myötä nähdään myös uusia keskeisiä hahmoja. Neo Arcadian oudot ilmiöt piinaavat kaupunkia ja sen taivaalle ilmestynyt rakennelma on laajentunut leijuvaksi temppelirakennelmaksi. Kaikista kilpailijoista Basilisk löytää tiensä perille ensimmäisenä, vain kohdatakseen salaperäisen Tower-hahmon. Tämän toimeksiannosta Basilisk saa kerättäväksi Towerin kadonneita sirpaleita kaupungin alueelta. Samanaikaisesti Prisman joukot Nikitan johdolla yrittävät hävittää kaupungin oudot ilmentymät kaikin mahdollisin tavoin.

Pelaajille tämä uudenlainen tilanne mahdollistaa jokaviikkoista mahdollisuutta kerätä kadonneita muistisirpaleita ja näin sukeltaa yhä syvemmälle kolmannen pelikauden kiehtovaan tarinaan ja pelimaailman salaisuuksiin. Lisäksi Basilisk ja Tower jatkavat tarinaansa Hyper Scape -sarjakuvan kolmannessa numerossa, joka tulee luettavaksi useaan eri osaan jaettuna kolmannen pelikauden aikana.

Kolmas pelikausi esittelee pelaajille uusitun Neo-Arcadian kaupungin. Pelikartan versio 2.0 tarjoaa tukkukaupalla yllätyksiä koko kaupungin leveydeltä. Uutena hack-työkaluna esitellään Firewall, joka luo pelaajan eteen suojakilven. Vaikka kilpi suojaa vihollisen tulitukselta, pelaaja tiimeineen voi ampua suojan läpi.

Uutena ominaisuutena nähdään myös 2D Hub Flow -käyttöliittymä, mikä mahdollistaa entistä nopeamman ja sujuvamman joukkue- ja varustehallinnan. Lisäksi pelikausi tuo kolme uutta pelimuotoa. Näitä ovat 60 pelaajan rankattu Crown Rush Squad, 60 pelaajan rankkaamaton Crown Rush Solo ja 12 pelaajan rankkaamaton Team Deathmatch, joka koostuu kahdesta kuuden joukkueen tiimistä.

Uusi pelikausi tuo mukanaan myös uusitut Battle Pass -vaihtoehdot täynnä keräilyesineitä. Kukin kolmesta eri vaihtoehdosta kattaa sata tasoa keräiltävää. Näitä ovat ilmainen Battle Pass, 950 pelikolikon hintainen Premium Battle Pass ja 2250 pelikolikon arvoinen Hyper Battle Pass. Jokainen näistä sisältää erilaisia aseskinejä, hahmoasuja ja muita kosmeettisia lisukkeita. Lisäksi aloitteleville pelaajille tulee myyntiin Prisma Security Pack -paketti 1000 pelikolikon hintaan ja 2875 pelikolikkoa maksava Season 3 Starter Pack -paketti. Bitcrown-pelikolikoita ansaitaan pelaamalla, jonka lisäksi pelikolikoita voi ostaa oikealla rahalla Ubisoftin omasta tai muista virallisista kauppapaikoista.

Shadow Rising -pelikausi käynnistyy 11. maaliskuuta. Itse peli on saatavilla PlayStation 4- ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Pelikonsoliversiot ovat yhteensopivia myös PlayStation 5- ja Xbox Series X ja S-konsolien kanssa.

Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion

Vuoden 1988 kolikkopeliklassikko tekee näyttävän paluun. : Untold on nyt julkaistu :lle Steamissa, ja peliä myydään lanseerausalennuksella noin 16,50 eurolla. Julkaisijana ja kehittäjänä toimii , ja alkuperäisen pelin takana oli .

Alkuperäinen The NewZealand Story nousi kulttimaineeseen omalaatuisella maailmallaan ja kekseliäällä kenttäsuunnittelullaan. Uusintaversio pyrkii säilyttämään saman tunnelman, mutta tuo mukaan modernit päivitykset. Luvassa on muun muassa kokonaan uudistettu karttarakenne, uusi elinjärjestelmä sekä muita tuoreita pelimekaniikkoja, jotka on suunniteltu nimenomaan tätä versiota varten.

ei kuitenkaan tyydy pelkkään pintaremonttiin. Mukana on täysin uusi viides maailma, joka on saanut inspiraationsa Uuden-Seelannin Kaikouran alueesta. Alue sisältää neljä kenttää ja uuden pomovastuksen, massiivisen WORMAGEDDONin, joka on suunniteltu erityisesti tätä uusintaversiota varten.

Pelaajat seuraavat jälleen TIKI-kiivin matkaa halki rehevien metsien, karujen rannikoiden ja mystisten luolastojen pelastaakseen ystävänsä ja rakkaansa PHEE-PHEEn. Bitobit kertoo haluavansa kunnioittaa Taiton perintöä ja tuoda klassikon uuden sukupolven ulottuville, samalla kun vanhat fanit pääsevät kokemaan nostalgian uudelleen, tällä kertaa ilman kolikkopelin jonotusjonoa.

Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa

on ilmoittanut maaliskuun uutuuslisäyksistä Xbox Game Passiin, ja tarjolla on pelejä niin konsoleille, PC:lle, pilveen kuin käsikonsolille. Mukana on useita Euroopassa kehitettyjä pelejä, kuten tšekkiläisen Warhorse Studiosin II, brittiläisen Codemastersin EA Sports , ruotsalaisen Wishfullyn Planet of Lana II: Children of the Leaf sekä puolalaisen CD Projekt REDin Cyberpunk 2077.

Kuukauden alussa, viikolla 2. maaliskuuta, Game Passiin saapuvat muun muassa Final Fantasy III (3.3.), (3.3.), (4.3.), (4.3.) ja Planet of Lana II: Children of the Leaf (5.3.). Pelejä voi pelata pilvestä, Xbox Series |S:llä, käsikonsolilla ja PC:llä riippuen julkaisusta.

Viikolla 9. maaliskuuta nähdään Construction Simulator (10.3.), Cyberpunk 2077 (10.3.) sekä : (12.3.), joista Hollow Knight laajentaa saatavuutta myös käsikonsolille. Viikolla 16. maaliskuuta Game Passiin liittyy DreamWorks Gabby’s Dollhouse: Ready to Party (17.3.).

Lisäksi on nyt saatavilla Game Pass -tilaajille, ja peli tukee myös pilvipelaamista.

Xbox Game Pass tarjoaa näin entistä laajemman valikoiman pelejä, joista löytyy seikkailua, kilpa-ajoa, roolipelejä ja jopa lasten sisältöä, eli jokaiselle jotakin ilman lisähintaa.