Vauhdikas Roller Champions -peli ilmestyy ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Vauhdikas Roller Champions -peli ilmestyy ensi viikolla

Roller Champions

julkaisee vauhdikkaan ilmaispelattavan -urheilupelin ensi viikolla toukokuun 25. päivä :lle ja konsoleille.

Uudenlaista kilpapelaamista pelikentille vyöryttävä Roller Champions on vauhdikas urheilupelikokemus, jossa yhdistyvät joukkuevetoinen pallopeli ja mielikuvitukselliset pelikentät. Ilmaiseksi pelattava peli on helppo oppia, mutta vaikea hallita, sillä sen vauhdikas ja yhteistyöpelaamista vaativa tyyli tarjoaa syvällisiä taktiikoita ja runsaasti opittavaa.

Pelin ytimessä kaksi kolmen hengen tiimiä kohtaavat toisensa erilaisilla areenoilla pelaajien koettaessa upottaa palloa vastapuolen maalirinkiin. Vauhdikas liikkuminen tapahtuu rullaluistimilla, joten liikkeenhallinta ja pallon syöttely sekä vihollisten väistely ja näiden taklaaminen ovat kaikki tärkeitä osa-alueita kisamenestyksessä.

Lisäksi pisteitä napsuu tiimille ellipsin muotoisen radan kiertämisestä, kunhan vain pallo pysyy hallussa. Lopuksi eniten pisteitä saanut joukkue voittaa. Areenan kaarevia seiniä pitkin liukuminen ja näin vauhdin kerääminen voi kuitenkin johtaa yllättäviin käänteisiin, mikä pitää ottelujännityksen korkealla.

Kilpailumenestyksen myötä ovet aukeavat yhä korkeampitasoisiin liigoihin ja näin lopulta myös mestaruussarjaan asti. Matkan aikana tiimit voivat saada lisää faneja, uusia pelikenttiä ja kokea erilaisia pelimuotoja. Lisäksi pelaajat pääsevät räätälöimään omia pelihahmojaan monenlaisin vaattein ja tyylein. Jokaiselle pelikaudelle on luvassa myös rajoitetun ajan olevia eksklusiivisia hahmopäivityksiä. Näihin voi valmistautua esimerkiksi pelikauden kausikortin hankkimalla.

Roller Champions on pelattavissa sekä kavereiden kesken että yksin eri pelialustojen välillä kiehtovissa kisamuodoissa, joissa pelijärjestelmä asettaa vastakkain kaksi samantasoista joukkuetta. Voitoilla ja menestyksellä joukkueen taso paranee ja vastaan tulee yhä taitavampia pelaajia tiimeineen. Lisäksi pelissä on oma virtuaalinen skeittipuisto harjoittelua ja minipelejä varten.

Roller Champions julkaistaan 25. toukokuuta sekä PlayStation 5, , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille että PC:lle. Peli tukee alustojen välistä ristiinpelaamista ja se julkaistaan myöhemmin myös Nintendo Switch -konsolille sekä Stadia- ja Amazon Luna -pelipalveluille.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta :lle, Series X|S:lle ja :lle. -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä

tekee näyttävän paluun tänä kesänä, mutta kaikki vanha ei tule mukana. on päättänyt jättää remake-versiosta pois alkuperäisen pelin moninpelin sekä ladattavat lisäsisällöt. Ratkaisun taustalla on halu keskittyä yksinomaan tarinaan ja merirosvo Edward Kenwayn seikkailuun.

Virallinen julkistus nähdään 23. huhtikuuta järjestettävässä esittelyssä, jossa peli paljastetaan kunnolla ensimmäistä kertaa. Remakea kuvaillaan puhtaasti tarinavetoiseksi kokemukseksi, ja samalla luvataan täysin uusia tarinaelementtejä, sisältöä ja pelimekaniikkoja. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkä kiillotettu klassikko, vaan osittain uudelleen rakennettu kokonaisuus.

Monille faneille tieto DLC:n ja moninpelin puuttumisesta voi tuntua kylmältä suihkulta. Hyvänä uutisena kuitenkin on, että alkuperäinen peli ja sen lisäsisällöt pysyvät edelleen pelattavissa erikseen. Ubisoft ei myöskään suunnittele julkaisevansa vanhoja lisäreitä uudelleen, ei edes siinä tapauksessa, että remake myisi yhtä hyvin kuin rommi Karibialla.

Kulissien takana tapahtuu muutakin. Sisäpiiritietojen mukaan ainakin yksi uusi -remake on jo kehitteillä ja lisää on luvassa, jos Black Flag Resynced menestyy odotetusti. Ennakkohype antaa viitteitä siitä, että merirosvoseikkailu voi hyvinkin nousta hitiksi.

Pelin ensimmäiset vilaukset ovat jo vuotaneet verkkoon ja ne vihjaavat selvästi parantuneesta grafiikasta alkuperäiseen verrattuna. sai aikoinaan kiitosta erityisesti meritaisteluistaan, mutta nyt jää nähtäväksi riittääkö uudistettu yksinpelikokemus pitämään saman liekin elossa. Julkaisupäivä on 9. heinäkuuta 2026.