Vauhdikas Roller Champions -peli ilmestyy ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Vauhdikas Roller Champions -peli ilmestyy ensi viikolla

Roller Champions

julkaisee vauhdikkaan ilmaispelattavan -urheilupelin ensi viikolla toukokuun 25. päivä :lle ja konsoleille.

Uudenlaista kilpapelaamista pelikentille vyöryttävä Roller Champions on vauhdikas urheilupelikokemus, jossa yhdistyvät joukkuevetoinen pallopeli ja mielikuvitukselliset pelikentät. Ilmaiseksi pelattava peli on helppo oppia, mutta vaikea hallita, sillä sen vauhdikas ja yhteistyöpelaamista vaativa tyyli tarjoaa syvällisiä taktiikoita ja runsaasti opittavaa.

Pelin ytimessä kaksi kolmen hengen tiimiä kohtaavat toisensa erilaisilla areenoilla pelaajien koettaessa upottaa palloa vastapuolen maalirinkiin. Vauhdikas liikkuminen tapahtuu rullaluistimilla, joten liikkeenhallinta ja pallon syöttely sekä vihollisten väistely ja näiden taklaaminen ovat kaikki tärkeitä osa-alueita kisamenestyksessä.

Lisäksi pisteitä napsuu tiimille ellipsin muotoisen radan kiertämisestä, kunhan vain pallo pysyy hallussa. Lopuksi eniten pisteitä saanut joukkue voittaa. Areenan kaarevia seiniä pitkin liukuminen ja näin vauhdin kerääminen voi kuitenkin johtaa yllättäviin käänteisiin, mikä pitää ottelujännityksen korkealla.

Kilpailumenestyksen myötä ovet aukeavat yhä korkeampitasoisiin liigoihin ja näin lopulta myös mestaruussarjaan asti. Matkan aikana tiimit voivat saada lisää faneja, uusia pelikenttiä ja kokea erilaisia pelimuotoja. Lisäksi pelaajat pääsevät räätälöimään omia pelihahmojaan monenlaisin vaattein ja tyylein. Jokaiselle pelikaudelle on luvassa myös rajoitetun ajan olevia eksklusiivisia hahmopäivityksiä. Näihin voi valmistautua esimerkiksi pelikauden kausikortin hankkimalla.

Roller Champions on pelattavissa sekä kavereiden kesken että yksin eri pelialustojen välillä kiehtovissa kisamuodoissa, joissa pelijärjestelmä asettaa vastakkain kaksi samantasoista joukkuetta. Voitoilla ja menestyksellä joukkueen taso paranee ja vastaan tulee yhä taitavampia pelaajia tiimeineen. Lisäksi pelissä on oma virtuaalinen skeittipuisto harjoittelua ja minipelejä varten.

Roller Champions julkaistaan 25. toukokuuta sekä PlayStation 5, , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille että PC:lle. Peli tukee alustojen välistä ristiinpelaamista ja se julkaistaan myöhemmin myös Nintendo Switch -konsolille sekä Stadia- ja Amazon Luna -pelipalveluille.

Suosittu solarpunk-MMO Loftia sai julkaisupäivän ja suuntaa varhaisjulkaisuun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Suosittu solarpunk-MMO Loftia sai julkaisupäivän ja suuntaa varhaisjulkaisuun marraskuussa

Synkät tulevaisuuskuvat saavat hetkeksi väistyä, sillä tarjoaa vaihtoehdoksi kelluvia saaria, yhteisöllistä elämää ja ripauksen ympäristöystävällistä tulevaisuusoptimismia. Qloud Gamesin kehittämä MMO-elämäsimulaattori siirtyy Early Access -vaiheeseen 3. marraskuuta 2026.

Loftiassa jokainen pelaaja saa oman kelluvan saarensa, jota voi rakentaa ja koristella mielensä mukaan. Kodin lisäksi pelaajat voivat kasvattaa kasveja hydroponisilla viljelyhyllyillä, pelastaa eläimiä ja suunnata muiden pelaajien kanssa erilaisiin seikkailuihin. Perinteisen taistelun sijaan haasteet painottuvat pulmiin ja tasohyppelyyn.

Yhteisöllisyys on tärkeässä roolissa, sillä pelaajat voivat osallistua yhteisiin rakennusprojekteihin ja kehittää omaa yhteisöään. Käytännössä Loftia vaikuttaa peliltä, jossa naapurin kanssa voi ennemmin rakentaa aurinkopaneelin kuin ampua tätä raketinheittimellä.

Kaikki ei kuitenkaan ole pelkkää rauhallista puutarhanhoitoa pilvien päällä. Uusi traileri vihjaa, että kelluvia saaria uhkaa jonkinlainen maailmanlopun tapahtuma, joka aiheuttaa jopa halkeamia saariin. Pelaajien tehtäväksi jää selvittää yhdessä, kuinka oma yhteisö voidaan pelastaa.

Loftia julkaistaan :lle Early Accessiin 3. marraskuuta. Peliä on kehitetty noin neljän vuoden ajan, ja sen voi lisätä jo nyt Steam-toivelistalle.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.