Vauhdikas Roller Champions -peli ilmestyy ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Vauhdikas Roller Champions -peli ilmestyy ensi viikolla

Roller Champions

julkaisee vauhdikkaan ilmaispelattavan -urheilupelin ensi viikolla toukokuun 25. päivä :lle ja konsoleille.

Uudenlaista kilpapelaamista pelikentille vyöryttävä Roller Champions on vauhdikas urheilupelikokemus, jossa yhdistyvät joukkuevetoinen pallopeli ja mielikuvitukselliset pelikentät. Ilmaiseksi pelattava peli on helppo oppia, mutta vaikea hallita, sillä sen vauhdikas ja yhteistyöpelaamista vaativa tyyli tarjoaa syvällisiä taktiikoita ja runsaasti opittavaa.

Pelin ytimessä kaksi kolmen hengen tiimiä kohtaavat toisensa erilaisilla areenoilla pelaajien koettaessa upottaa palloa vastapuolen maalirinkiin. Vauhdikas liikkuminen tapahtuu rullaluistimilla, joten liikkeenhallinta ja pallon syöttely sekä vihollisten väistely ja näiden taklaaminen ovat kaikki tärkeitä osa-alueita kisamenestyksessä.

Lisäksi pisteitä napsuu tiimille ellipsin muotoisen radan kiertämisestä, kunhan vain pallo pysyy hallussa. Lopuksi eniten pisteitä saanut joukkue voittaa. Areenan kaarevia seiniä pitkin liukuminen ja näin vauhdin kerääminen voi kuitenkin johtaa yllättäviin käänteisiin, mikä pitää ottelujännityksen korkealla.

Kilpailumenestyksen myötä ovet aukeavat yhä korkeampitasoisiin liigoihin ja näin lopulta myös mestaruussarjaan asti. Matkan aikana tiimit voivat saada lisää faneja, uusia pelikenttiä ja kokea erilaisia pelimuotoja. Lisäksi pelaajat pääsevät räätälöimään omia pelihahmojaan monenlaisin vaattein ja tyylein. Jokaiselle pelikaudelle on luvassa myös rajoitetun ajan olevia eksklusiivisia hahmopäivityksiä. Näihin voi valmistautua esimerkiksi pelikauden kausikortin hankkimalla.

Roller Champions on pelattavissa sekä kavereiden kesken että yksin eri pelialustojen välillä kiehtovissa kisamuodoissa, joissa pelijärjestelmä asettaa vastakkain kaksi samantasoista joukkuetta. Voitoilla ja menestyksellä joukkueen taso paranee ja vastaan tulee yhä taitavampia pelaajia tiimeineen. Lisäksi pelissä on oma virtuaalinen skeittipuisto harjoittelua ja minipelejä varten.

Roller Champions julkaistaan 25. toukokuuta sekä PlayStation 5, , Xbox Series X ja S sekä -konsoleille että PC:lle. Peli tukee alustojen välistä ristiinpelaamista ja se julkaistaan myöhemmin myös Nintendo Switch -konsolille sekä Stadia- ja Amazon Luna -pelipalveluille.

State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin Kommentit pois päältä artikkelissa State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin

kehitys etenee, ja ensimmäiset pelaajat pääsevät pian kokeilemaan pelin uutta beta-versiota. vahvisti pelin virallisella -palvelimella, että beta-testi on tulossa, ja ilmoitti viimeistelevänsä parhaillaan testiversion viimeisiä yksityiskohtia. Tarkka ajankohta luvataan kertoa lähipäivinä.

Ensimmäinen beta-kierros järjestetään :llä, aivan kuten aiempi alpha-testi. – ja -pelaajat pääsevät mukaan myöhemmin, joten konsolilla zombien kanssa painimaan haluavien kannattaa vielä hetki malttaa mielensä. Betatestiin voi jo ilmoittautua ja liittyä odotuslistalle.

State of Decay 3 sijoittuu zombiapokalypsin jälkeiseen maailmaan, jossa ihmiskunta on lähes pyyhkiytynyt pois. Pelaajat johtavat selviytyjäyhteisöä, rakentavat tukikohtia ja yrittävät pitää sekä omat jäsenensä että koko yhteisönsä hengissä. Uuden betan tarkoituksena on antaa pelaajille ensimmäinen kunnollinen mahdollisuus kokeilla pelin uusia mekaniikkoja ja järjestelmiä.

Taustalla on ollut myös muutoksia Microsoftin Xbox-organisaatiossa. Undead Labs irtautui viime kuussa Xboxista itsenäiseksi studioksi, mutta State of Decay 3 kehityksen kerrotaan jatkuvan suunnitellusti. Pelin julkaisupäivää ei kuitenkaan ole vielä kerrottu, joten tällä kertaa päästään ainakin ensin testaamaan, kuinka hyvin zombit ja selviytyminen toimivat käytännössä.

Watch Dogs -pelisarjan tulevaisuus ei valoisalta näytä Kommentit pois päältä artikkelissa Watch Dogs -pelisarjan tulevaisuus ei valoisalta näytä

Watch Dogs: Legion

Ubisoftin -pelisarja ei ole ainakaan toistaiseksi saamassa jatkoa. Yhtiön toimitusjohtaja Yves Guillemot vakuutti sijoittajalle, että pelisarja on edelleen tärkeä osa Ubisoftin tulevaisuutta. Konkreettisia suunnitelmia hän ei kuitenkaan paljastanut. Guillemot antoi ymmärtää, ettei yhtäkään Watch Dogs -peliä ole tällä hetkellä aktiivisessa kehityksessä.

Vuonna 2014 debytoinut Watch Dogs pyrki haastamaan -sarjan avoimen maailman rikosseikkailut. Ensimmäinen osa herätti runsaasti kiinnostusta, mutta ei lopulta täyttänyt kaikkia ennakko-odotuksia. Vuonna 2016 julkaistu onnistui monien mielestä paremmin, kun taas vuonna 2020 ilmestynyt Watch Dogs: Legion jakoi pelaajien mielipiteitä. Sen erikoisuutena oli mahdollisuus pelata käytännössä millä tahansa pelimaailman hahmolla.

Pelisarjan tulevaisuutta saattaa hankaloittaa myös , jonka odotetaan ravistelevan avoimen maailman rikospelejä. Ubisoftin täytyy ehkä löytää Watch Dogsille oma selkeä suuntansa, jotta sarja erottuisi kilpailijoistaan. Toistaiseksi yhtiö ei ole kertonut, millaisena se näkisi mahdollisen seuraavan osan.

Watch Dogsista on tekeillä myös elokuva, mutta senkin tilanne on hämärän peitossa. Kuvaukset päättyivät jo kaksi vuotta sitten, ja elokuvalle tehtiin lisäkuvauksia viime vuonna. Julkaisupäivää tai merkittävää markkinointikampanjaa ei ole kuitenkaan vieläkään ilmoitettu.

Watch Dogs ei siis välttämättä ole kadonnut Ubisoftin suunnitelmista, mutta hakkeriseikkailujen ystävien kannattaa varautua pitkään odotukseen. Ainakaan lähivuosina ei näytä olevan luvassa uutta peliä, joten toistaiseksi sarjan tulevaisuus pysyy salasanan takana.