Vauhtia löytyy, mutta turbo hieman vielä yskii – arvostelussa The Crew Motorfest Kommentit pois päältä artikkelissa Vauhtia löytyy, mutta turbo hieman vielä yskii – arvostelussa The Crew Motorfest

The Crew Motorfest

The Crew Motorfest (Xbox Series X)

6 / 10
Hyvää Realistiset grafiikat. Audio. Monta eri alustaa. Crossplay Huonoa Toistaa itseään liian nopeaa. Ei splitscreeniä, Autot tuhoutumattomia. Freedrivessä ei pysty kommunikoimaan, vaikka moninpeli pakko. Oma persoona puuttuu. Yhteenveto The Crew Motorfestistä Vauhtia kyllä löytyy, mutta turbo hieman vielä yskii. Ehkä nekin ongelmat ovat jo selätettynä seuraavassa versioinnissa?

Ubisoftin julkaisema kantaa mukanaan monenlaista painolastia. Se on nimittäin sarjan kolmas osa, joka on jatkoa aiemmalle The Crew 2 -pelille, ja se tuo mukanaan sekä sarjan perinteitä että uusia tuulia.

Ubisoft Ivory Tower -pelistudio on tällä kertaa siirtänyt pelaajat vehreälle O’ahu-saarelle, osana Havaijin saariryhmää, jossa he voivat kokea ajamisen hurman peräti 600 eri ajoneuvolla – tietenkin pelin edetessä ja saavutusten karttuessa.

Pelikokemuksen alkumetreillä pelaajaa tervehdittiin uudenlaisella ohjaustuntumalla. Auton hallinta vaati totuttelua, sillä perinteisistä autopelikokemuksista poiketen ohjaus ei ollutkaan niin suoraviivaista touhua, kuin äkkiä voisi olettaa. . Tämän realistisen lähestymistavan voi nähdä sekä plussana että miinuksena, riippuen pelaajan henkilökohtaisista preferensseistä. Ensivaikutelmiin liittyi myös huoli pelin mahdollisesti toistuvasta luonteesta, joka ilmeni kilpailuiden samankaltaisuutena ja voittokriteerien mustavalkoisuutena.

Vaikka The Crew Motorfest tarjoilee silmäkarkkia huipputason grafiikan myötä, herää kysymys. voiko liiallinen realismi ja visuaalinen varovaisuus olla rasite? Pelin värimaailma ja tyyli olisivat saattaneet hyötyä rohkeammista valinnoista ja kenties jopa surrealistisemmista elementeistä, joilla se olisi voinut erottua edukseen tämän genren muista teoksista. Nyt läpi paistaa, ehkä jo hieman liiallinenkin vaikutteiden ottaminen ”isoveljiltään”. Persoona jää jotenkin varjoon.

Moninpelielementit tuovat mukaan oman vivahteensa, mutta herättävät samalla kritiikkiä. Vaikka pelaajaa kannustetaan osallistumaan moninpeliin, tuntuu pelin kommunikaatio-ominaisuudet kovin rajoitetuilta ja vuorovaikutus muiden pelaajien kanssa melko etäältä. Moninpeli ja yhteisöllisyys jäävät siis tavoittamattaan, mikä on varsin ironista tällaisessa laajasti moninpeliä korostavassa ympäristössä.

Myönteisiä huomioita The Crew Motorfest saa alustatuestaan (lukuun ottamatta Nintendo Switchiä), crossplay-ominaisuudestaan ja audiototeutuksestaan, joka sopii peliin kuin nenä päähän. Kootusti voisi todeta, että peli jää keskinkertaisuuden ja potentiaalin välimaastoon. Paperilla kun niin moni asia näyttää hyvältä.

The Crew Motorfest ei ole peli, jonka voi suositella ostettavaksi täyteen hintaan, mutta kun se kuuluisa ”Anttilan alelaari” saa kyseisen autopelin sopuhintaan, niin mikäpäs siinä sitten, ajanvietteeksi perjantai-iltaan vaan. Vauhtia kyllä löytyy, mutta turbo hieman vielä yskii. Ehkä nekin ongelmat ovat jo selätettynä seuraavassa versioinnissa?

Arvostelu: M.Säily

Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään Kommentit pois päältä artikkelissa Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään

potkaisi pelialan kesäkauden käyntiin näyttävästi kesäkuun 2026 State of Play -lähetyksellään. Esittelyssä nähtiin pitkä lista uusia pelejä, jatko-osia ja remake-versioita, mutta suurimmat katseet varastivat odotettu sekä täysin uusi God of War -seikkailu.

Tilaisuuden avasi Wolverine, josta nähtiin aiempaa laajempi peliesittely. Hiiviskelyn ja toiminnan lisäksi paljastui, ettei Wolverine jää tarinassa yksin mutanttien edustajaksi. Mukana nähdään myös muun muassa Sabretooth ja Jean Grey. -faneille tarjoiltiin lisää herkkupaloja myös Marvel Tokonin muodossa, jossa Doctor Doomin rinnalla pelattaviksi hahmoiksi vahvistettiin esimerkiksi Magneto, Green Goblin ja Carnage.

Yksi illan suurimmista yllätyksistä oli Ubisoftin ilmoitus Legends -pelin uusintaversiosta. Rakastettu tasohyppelyklassikko palaa uudistettuna 1. lokakuuta 2026. Samalla myös pitkään hiljaiseloa viettänyt -sarja tekee paluun uudella -pelillä. Lisäksi Until Dawn saa vihdoin jatko-osan, jota fanit ovat odottaneet jo vuosia.

Kauhupeleistä nähtiin uusia välähdyksiä muun muassa Silent Hill: Townfallista ja karmivasta ILL-räiskinnästä. Toimintapelien ystäville puolestaan esiteltiin lisää materiaalia peleistä kuten , ja , joka saapuu lokakuun alussa.

Illan lopuksi Sony säästi todellisen yllätyksen. Seuraava God of War ei keskitykään Kratokseen, vaan pääosaan nousee hänen puolisonsa Faye. päätettiin esitellä peräti 20 minuutin mittaisella trailerilla, mikä vihjaa Sonyn uskovan uuden suunnan olevan sarjan seuraava suuri askel. Jos State of Playsta piti valita yksi puheenaihe, se oli luultavasti juuri tämä.

Raymanin paluu näyttää yhä varmemmalta –klassikkopelin uusi versio lipsahti verkkoon Kommentit pois päältä artikkelissa Raymanin paluu näyttää yhä varmemmalta –klassikkopelin uusi versio lipsahti verkkoon

ei ole vielä ehtinyt sanoa sanaakaan, mutta internet näyttää jälleen tehneen työn sen puolesta. Tällä kertaa vuodon kohteena on Origins: Enhanced Edition, joka ilmestyi hetkellisesti Microsoft Storeen ennen kuin sivu poistettiin näkyvistä.

Vuotaneiden tietojen mukaan kyseessä olisi alkujaan vuonna 2011 julkaistun Rayman Originsin uudistettu versio. Tarjolla olisi muun muassa 4K-tarkkuus, 60 ruudun sekuntinopeus sekä erilaisia käyttöä sujuvoittavia parannuksia. Lisäksi pelin neljän pelaajan paikallinen yhteistyötila näyttäisi säilyvän mukana.

Kuva: TechRaptor

Hauskin yksityiskohta liittyy kuitenkin hintaan. -kaupassa pelille oli merkitty väliaikainen hintalappu 1 999,99 dollaria, eli noin 1 760 euroa. Kyseessä oli luonnollisesti vain paikkamerkkihinta, mutta ajatus lähes kahden tuhannen euron Rayman-pelistä herätti huvittunutta keskustelua verkossa.

Vuoto ei myöskään tullut täysin tyhjästä. Viime kuukausina on nähty useita merkkejä siitä, että Ubisoft valmistelee Rayman-sarjan paluuta. Aiemmat vuodot, työpaikkailmoitukset ja hiljattain julkistettu Raymanin 30-vuotisjuhlajulkaisu ovat kaikki vihjailleet, että raajaton sankari on tekemässä näyttävää paluuta parrasvaloihin.

Virallista julkistusta odotellessa fanit voivat ainakin olla melko varmoja yhdestä asiasta: Rayman ei näytä olevan enää vain menneisyyden muistelo, vaan Ubisoftilla on selvästi suunnitelmia vanhan tasohyppelytähden varalle.