Verkkokauppa.com lanseerasi vaihtokauppa-palvelun käytetylle elektroniikalle Kommentit pois päältä artikkelissa Verkkokauppa.com lanseerasi vaihtokauppa-palvelun käytetylle elektroniikalle

Pitäisikö ostaa uutta elektroniikkaa mutta käytettyä (mutta toimivaa) rautaa on yhä kaapissa? Verkkokauppa.com saattaa vaihtaa sen rahaksi Vaihtokauppa-palvelun kautta. Palveluun ei kuitenkaan huolita vanhaa tavaraa, kuten elinkaaren päässä olevia laitteita, vaan kauppaa tehdään käytetyistä ja uudelleenmyytävistä laitteista. Palvelun käyttö vaikuttaa nopealta ja joustavalta, sillä hyvitysarvion hyväksynnän jälkeen asiakas saa tämän arvon tililleen ja laitteen toimittaminen verkkokaupalle on kuluttajalle ilmaista. Jos ostatte laitteita verkkokauppa.comista, niin kannattaa ehdottomasti käydä tutustumassa tähän palveluun.

Palvelu koskee toimivia älypuhelimia, tietokoneita, älykelloja ja tabletteja. Kyseisen laitteen ei tarvitse olla ostettuna verkkokauppa.comista.

Lähde: verkkokauppa.com

Humanoidirobotit tulee, oletko valmis? – HONOR esitteli kasan mielenkiintoisia uutuuksiaan Kommentit pois päältä artikkelissa Humanoidirobotit tulee, oletko valmis? – HONOR esitteli kasan mielenkiintoisia uutuuksiaan

HONOR nosti panoksia Barcelonassa järjestetyillä Mobile World Congress 2026 -messuilla ja esitteli nipun laitteita, joissa tekoäly ei ole vain taustalla hyrisevä apuri, vaan pikemminkin näkyvä osa käyttökokemusta. Yhtiö puhui ihmiskeskeisestä tekoälystä ja vihjasi samalla tulevaisuuden suuntaa näyttävällä Robot Phone -konseptilla.

Robot Phone ei ole pelkkä älypuhelin, vaan laite, joka liikkuu ja reagoi fyysisesti ympäristöönsä. Puhelin seuraa käyttäjää videopuheluissa, säätää kuvakulmaa reaaliajassa ja vastaa jopa “kehonkielellä” nyökkäyksin ja liikkein. Tekniikan taustalla on pienikokoinen 4DoF-gimbal-järjestelmä, kolmiakselinen vakautus ja 200 megapikselin kamera. Ajatus on selvä: tulevaisuudessa puhelin ei vain tallenna hetkiä, vaan osallistuu niihin.

Samaan aikaan konkreettisempaa uutta rautaa edustaa Magic V6, joka jatkaa valmistajan taittuvanäyttöisten lippulaivojen linjaa. Laite on suljettuna vain 8,75 millimetriä paksu ja sisältää 6 660 milliampeeritunnin akun. Pii-hiiliakkutekniikka mahdollistaa korkean energiatiheyden ohuessa rungossa. Näyttöjä on kaksi: 6,52 tuuman ulkonäyttö ja lähes kahdeksantuumainen sisänäyttö, molemmissa mukautuva 1–120 hertsin virkistystaajuus ja jopa 6 000 nitin huippukirkkaus HDR-sisällölle. Tehoista vastaa Snapdragon 8 Elite Gen 5 -järjestelmäpiiri.

Ekosysteemi laajeni myös puhelimien ulkopuolelle. MagicPad 4 -tabletti tuo Snapdragon 8 Gen 5 -alustan 4,8 millimetrin paksuiseen runkoon ja 3K OLED -näyttöön, jonka virkistystaajuus yltää 165 hertsiin. MagicBook Pro 14 puolestaan hyödyntää Intel Core Ultra Series 3 -suorittimia ja tähtää vaativaan työ- ja luovaan käyttöön.

Lisäksi HONOR esitteli ensimmäisen humanoidirobottinsa, jonka tarkoitus on toimia muun muassa ostoksilla avustajana ja työpaikkaympäristöissä. Viesti on selvä: yhtiö ei tähtää pelkkiin puhelimiin, vaan rakentaa laajempaa tekoälylaitteiden kokonaisuutta, jossa mobiiliteknologia ja robotiikka sulautuvat yhteen. Magic V6:n saatavuus vahvistetaan myöhemmin valituilla markkinoilla tämän vuoden toisella puoliskolla.

Samsungin lippulaiva kiri myydyimmäksi – lasten kellopuhelin yllätti helmikuun myyntilistalla Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin lippulaiva kiri myydyimmäksi – lasten kellopuhelin yllätti helmikuun myyntilistalla

Helmikuu toi puhelinkauppaan pientä draamaa, kun Samsungn viime vuoden huippumalli Samsung Galaxy S25 Ultra 5G nappasi ensimmäistä kertaa DNA:n kuluttaja-asiakkaiden myydyimmän puhelimen tittelin. Ajoitus oli herkullinen: malli ehti ykköseksi juuri ennen seuraajansa julkaisua. Samalla kärkiviisikko osoitti, että suomalaiset eivät arkaile panostaa premium-luokan laitteisiin, nimittäin mukana oli peräti kolme Applen iPhone 17 -sarjan mallia.

Edullisemmassa hintaluokassa Samsungin A-sarja piti pintansa. Galaxy A16 ja A56 päihittivät vastaavan hintaiset kilpailijat, kuten OnePlussan ja Honorin mallit. Kuluttajalistalla näkyykin selvä kahtiajako: toiset hakevat markkinoiden terävintä kärkeä, toiset järkihintaista arjen luottopuhelinta.

Käytettyjen puhelinten puolella tapahtui myös liikehdintää. Apple iPhone 15 nousi myydyimmäksi käytetyksi malliksi, ja iPhone 15 Pro seurasi perässä kärkiviisikossa. Listalle mahtui myös Samsungin taittuva Galaxy Z Flip5 5G. DNA:n mukaan käytettyjen laitteiden arvostus on noussut: ostajat hakevat yhä useammin laadukasta ja tietoturvallista vaihtoehtoa uudelle, eikä pelkkä hinta enää ratkaise.

Yritysasiakkaiden puolella Apple hallitsi kärkeä neljällä mallilla. Työpuhelin ei ole enää pelkkä soitin, vaan osa yrityksen IT-ympäristöä ja kyberturvaa. Yritykset investoivat nyt entistä laadukkaampiin laitteisiin ja keskitettyyn hallintaan, mikä näkyy suoraan myyntilistoilla.

Älykellojen listalla nähtiin ehkä helmikuun sympaattisin ykkönen: ZTE K1 Pro -lasten kellopuhelin kiilasi kärkeen. Perässä seurasivat tutut nimet, kuten Apple Watchit ja Garminin urheilukellot. Puettava teknologia jatkaa vahvaa virettään, ja eSIM-yhteydellä varustetut kellot kasvattavat suosiotaan. Listan sijalle 11 noussut RingConn Gen 2 -älysormus kertoo puolestaan, että hyvinvointia halutaan seurata yhä huomaamattomammin, joskus jopa ilman kelloa ranteessa.