Verkkokauppa.com lanseerasi vaihtokauppa-palvelun käytetylle elektroniikalle Kommentit pois päältä artikkelissa Verkkokauppa.com lanseerasi vaihtokauppa-palvelun käytetylle elektroniikalle

Pitäisikö ostaa uutta elektroniikkaa mutta käytettyä (mutta toimivaa) rautaa on yhä kaapissa? .com saattaa vaihtaa sen rahaksi Vaihtokauppa-palvelun kautta. Palveluun ei kuitenkaan huolita vanhaa tavaraa, kuten elinkaaren päässä olevia laitteita, vaan kauppaa tehdään käytetyistä ja uudelleenmyytävistä laitteista. Palvelun käyttö vaikuttaa nopealta ja joustavalta, sillä hyvitysarvion hyväksynnän jälkeen asiakas saa tämän arvon tililleen ja laitteen toimittaminen verkkokaupalle on kuluttajalle ilmaista. Jos ostatte laitteita verkkokauppa.comista, niin kannattaa ehdottomasti käydä tutustumassa tähän palveluun.

Palvelu koskee toimivia älypuhelimia, tietokoneita, älykelloja ja tabletteja. Kyseisen laitteen ei tarvitse olla ostettuna verkkokauppa.comista.

Lähde: verkkokauppa.com

Narwal Flow uhkaa pestä lattiat ja itsensä paremmin kuin yksikään robotti-imuri aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Narwal Flow uhkaa pestä lattiat ja itsensä paremmin kuin yksikään robotti-imuri aiemmin

Robotti-imurit ovat jo arkipäivää, mutta nyt markkinoille on saapunut laite, joka yrittää nostaa riman selvästi korkeammalle. Flow yhdistää tehokkaan imurin, jatkuvasti itseään puhdistavan rullamopin ja pitkälle automatisoidun huoltojärjestelmän. Valmistajan mukaan lopputulos on poikkeuksellisen puhdas lattia, ilman että käyttäjän tarvitsee juuri puuttua asiaan.

Suurin erikoisuus on FlowWash-rullamoppi, joka pesee lattiaa lämpimällä vedellä ja puhdistaa samalla itseään koko siivouksen ajan. Toisin kuin monissa moppaavissa roboteissa, joissa kostea liina saattaa vain levittää likaa, Narwalin pystysuunnassa pyörivä rulla imee lian itseensä ja liikkuu myös sivusuunnassa yltäen paremmin reunoihin ja nurkkiin. Käytännössä moppi siis pesee ja huuhtoo yhtä aikaa.

Kuivaan likaan laite vastaa DualFlow-järjestelmällä ja jopa 22 000 Pascalin imuteholla. Kelluva rullaharja, sivuimukanava ja takkuuntumista estävät sivuharjat on suunniteltu keräämään pölyä ja karvoja tehokkaasti niin kovilta lattioilta kuin matoilta. Erillinen CarpetFocus-levy tiivistää imurin ja maton väliä, jotta imu pureutuu syvälle kuituihin.

Älypuolta hoitaa NarMind Pro -järjestelmä, joka hyödyntää kahta RGB-kameraa, 3D-syvyyskartoitusta ja tekoälyä. Vain 95 millimetriä korkea laite mahtuu matalien huonekalujen alle ja ylittää jopa neljän senttimetrin kynnykset. Siivouksen jälkeen monitoimitelakka pesee mopin kuumalla vedellä, kuivaa sen kuumalla ilmalla ja tyhjentää pölyt 2,5 litran pussiin. Kapasiteetti riittää valmistajan mukaan jopa 120 päivän roskiin.

Laite tukee -, Home- ja -ohjausta sekä Matter-standardia, joten se solahtaa sujuvasti älykotiin. on saatavilla heti 1 399 euron suositushintaan. Hintalappu on -luokkaa, mutta vastineeksi luvataan lähes huoltovapaa ja poikkeuksellisen perusteellinen siivouskokemus.

Apple julkisti iPhone 17e:n ja uuden iPad Airin – tehokkaampaa arkea 599 eurolla Kommentit pois päältä artikkelissa Apple julkisti iPhone 17e:n ja uuden iPad Airin – tehokkaampaa arkea 599 eurolla

esitteli kaksi uutta laitetta: budjettiluokan 17en ja päivitetyn Airin. Molemmat tulevat ennakkotilattaviksi 4. maaliskuuta ja saapuvat myyntiin 11. maaliskuuta. Lähtöhinta on kummallakin noin 599 dollaria, mikä on noin 550 euroa nykykurssilla, mikä on yllättävän maltillinen hinta tämän päivän laitemarkkinassa.

tuo mukanaan muutaman kaivatun parannuksen. Suurin uudistus on MagSafe-tuki 15 watin teholla. Edeltäjä tuki langatonta latausta, mutta ilman magneetteja ja vain 7,5 watin nopeudella. Uusi malli saa myös kolmannen värivaihtoehdon, pinkin, mustan ja valkoisen rinnalle. Sisuksissa hyrrää A19-siru ja tallennustila alkaa nyt 256 gigatavusta, eli tuplasti enemmän kuin aiemmin. Mukana on myös päivitetty Applen oma C1X-modeemi.

Täydellinen lippulaiva 17e ei kuitenkaan ole. Se muistuttaa sisäisesti paljon perusmallin :ää, mutta ilman kaksoiskameraa ja Dynamic Island -näyttöaukkoa. -näyttö löytyy, mutta virkistystaajuus jää 60 hertsiin 120:n sijaan. Silti kokonaisuus vaikuttaa houkuttelevalta paketilta hintaluokassaan.

Uusi puolestaan saa -sirun ja uuden N1-verkkopiirin, joka tuo tuen Wi-Fi 7:lle, Bluetooth 6:lle ja -yhteyksille. Apple lupaa jopa 30 prosenttia enemmän tehoa verrattuna M3-versioon ja peräti 2,3-kertaista suorituskykyä vuoden 2022 -malliin nähden. RAM-muistia on nyt 12 gigatavua, ja tarjolla ovat edelleen 11 ja 13 tuuman koot.

Lyhyesti sanottuna Apple ei keksinyt pyörää uudelleen, mutta hioi sitä entistä nopeammaksi. Sekä iPhone 17e että iPad Air näyttävät tarjoavan paljon vastinetta rahalle, ainakin paperilla.