Vihjailua ilmoilla – uusi Quake -peli on tuloillaan? Kommentit pois päältä artikkelissa Vihjailua ilmoilla – uusi Quake -peli on tuloillaan?

Quake

Xbox Developer Direct 2024 -tapahtumassa fanit havaitsivat yllättävän vihjeen MachineGamesin valkotaululla mahdollisesta tulevasta Quake -pelistä.

Sanat ”AKE 6” yhdessä ikonisen Quake-logon kanssa kerkesivät vilahtaa nimittäin taululla. Vaikka virallista Quake 5:sta ei edes ole olemassa tänäkään päivänä.

Tämä on herättänyt fanien keskuudessa spekulaatioita mahdollisesta uudesta Quake-pelistä MachineGamesilta. Vaikka sarjan luoja id Software on todennäköisemmin mukana tällaisessa projektissa, MachineGamesin kokemus Quake-IP:stä tekee heistä vahvan ehdokkaan.

Elämme jänniä aikoja, joten pysytään kuulolla päivitysten varalta.

Lähde: IGN

Nintendo Direct räjäytti pankin: Switch 2 saa Indyä, Falloutia ja FF7:tä Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Direct räjäytti pankin: Switch 2 saa Indyä, Falloutia ja FF7:tä

Nintendo Direct: Partner Showcase tarjoili ison kasan uusia ja klassisia pelejä Nintendo Switch 2:lle ja Nintendo Switchille – ja lista oli kaikkea muuta kuin vaatimaton. Lavalle marssivat muun muassa Indiana Jones and the Great Circle, Fallout 4: Anniversary Edition, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered sekä Final Fantasy VII Rebirth. Käytännössä Nintendo-fanit saivat kerralla sekä nostalgiahittiä että tuoretta tykitystä.

Bethesda teki erityisen vahvan paluun Nintendo-alustoille: Todd Howardin mukaan Switch-yhteistyö on ollut niin hyvä kokemus, että nyt pelejä tuodaan kunnolla myös Switch 2:lle. Indiana Jones saapuu jo toukokuussa, Fallout 4 helmikuussa ja Oblivion Remastered vuoden 2026 aikana – eli luvassa on seikkailua, ydinsotaa ja fantasiaa samassa paketissa.

Mukana oli myös täysin uusia nimiä, kuten Switch 2 -yksinoikeuspeli Orbitals, retroanimehenkinen kahden pelaajan seikkailu, sekä TOKYO SCRAMBLE, selviytymispeli Tokion alla. Lisäksi Capcomin PRAGMATA, Resident Evil Requiem ja Monster Hunter Stories 3 laajentavat Switch 2:n tarjontaa vahvasti toiminnan ja kauhun suuntaan.

Kokonaisuus tekee yhden asian selväksi: Nintendo Switch 2:sta rakennetaan täysiveristä “isoa pelikonsolia”, ei vain perheystävällistä Mario-konetta. Klassikot palaavat, uudet IP:t syntyvät ja isot julkaisijat ovat mukana.

Wolfenstein 2 -kehittäjät paljastivat, että pelissä oltaisiin voitu nähdä Hitleriä vieläkin enemmän Kommentit pois päältä artikkelissa Wolfenstein 2 -kehittäjät paljastivat, että pelissä oltaisiin voitu nähdä Hitleriä vieläkin enemmän

Wolfenstein 2: The New Colossus -pelissä olisi voinut nähdä vielä enemmän Adolf Hitleriä kuin lopullisessa versiossa, ainakin kehittäjien alkuperäisten suunnitelmien mukaan. MachineGamesin perustaja ja luova johtaja Jens Matthies paljasti Noclipille, että kohtauksessa, jossa Hitler esittää propagandafilmiä, kehittäjät suunnittelivat lisäävänsä vielä yhden yllätyselementin.

Kehittäjät halusivat alun perin näyttää Hitlerin virtsaamisen yhteydessä myös hänen sukupuolielimensä. MachineGamesin johtaja Jerk Gustafsson kuitenkin totesi, että idea oli liikaa, ja Bethesda, pelin julkaisija, esti sen toteutumisen.

Ehkä se olisi ongelma… kaikkien on välillä pelastettava itsensä itseltään. – Matthies naureskeli.

Lopulta kohtaus päätyi mustan komiikan täyttämäksi, jossa Hitler syö, oksentaa, turhautuu ja virtsaa, mutta mitään liian rajua ei näytetty. Matthies korosti, että kohtaus onnistuu silti osoittamaan Hitlerin heikkouden samalla, kun se alleviivaa natsien raakuutta ja julmuutta.

Vaikka tämä yksityiskohta jäi toteutumatta, Wolfenstein 2 on saanut kriitikoilta kiitosta ja on vahva lisä MachineGamesin suositussa räiskintäpelisarjassa. Studio vihjasi myös, että heillä olisi edelleen tarinaa kerrottavana sarjan kolmannessa osassa.