Viikon ilmaispelit: kieli poskella limailua ja vedenalaista seikkailua Kommentit pois päältä artikkelissa Viikon ilmaispelit: kieli poskella limailua ja vedenalaista seikkailua

ABZU

Epic Games Store jakaa tuttuun tapaan viikottain joko yhtä tai kahta ilmaista peliä. Tällä viikolla ilmaispeleiksi on valikoitunut jälleen kaksi erinomaista indiepeliä, joista ensimmäinen The End Is Nigh hieman pelottava peli pienestä limapallosta nimeltään Ash ja toinen ABZU on puolestaan mukaansatempaava vedenalainen seikkailupeli.

The End Is Nigh

The End Is Nigh on indiekehittäjien Edmund McMillenin ja Tyler Glaielin karmeahko ja rönsyilevä tasoseikkailu. Siinä pieni limapallo Ash yrittää välttää tulevaisuuden kärsimykset ja saadakseen itselleen edes yhden kaverin vaikka pala palalta. Pelissä on valtava määrä tasoja joista osa on toteutettu erittäin näyttävään retrotyyliin.

Osa The End Is Nigh -pelin tasoista on toteutettu erittäin näyttävään retrotyyliin.
Osa The End Is Nigh -pelin tasoista on toteutettu erittäin näyttävään retrotyyliin.

ABZU

ABZU on puolestaan Journey ja Flower -pelien taustalla häärineen Matt Navan ja tämän Giant Squid Studiosin käsialaa. Siinä yksinäinen sukeltaja liitää läpi valtameren, samalla yrittäen palauttaa sen ekosysteemiä ystävällisen valkohain seuraamana. Pelin kiehtova maailma on kuin suoraan unesta ja siellä seikkailevat eliöt ovat oikean elämän inspiroimia. Valtavat kalaparvet reagoivat proseduraalisesti niin pelaajaan kuin petokaloihinkin.

ABZUn kuvankaunis maailma on kuin suoraan unesta
ABZUn kuvankaunis maailma on kuin suoraan unesta

Voit ladata pelit ilmaiseksi Epic Games Store -palvelusta täältä aina ensi viikon torstaihin syyskuun 12. päivä asti.

Arc Raiders rikkoi hurjan rajapyykin – yli 700 000 pelaajaa samanaikaisesti Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders rikkoi hurjan rajapyykin – yli 700 000 pelaajaa samanaikaisesti

Embark Studiosin Arc Raiders on noussut pelimaailman kuumimmaksi yllätyshitiksi. Viikonloppuna peli keräsi huimat yli 700 000 yhtäaikaista pelaajaa kaikilla alustoilla ja valtaosa heistä pelasi PC:llä.

Kehittäjän mukaan on kulunut vain hieman yli viikko siitä, kun tunnelit avattiin ja pelaajat pääsivät Topsideen.

Te yllätätte ja älyätte meidät kerta toisensa jälkeen emmekä haluaisi sitä toisin. – Tiimi kirjoitti X:ssä.

Arc Raiders on PvPvE-toimintapeli, jossa yhteistyö ja kilpailu kietoutuvat toisiinsa. Pelaajat voivat liittoutua tai taistella toisiaan vastaan samalla, kun he yrittävät selvitä vihamielisessä maailmassa. Silti moni on huomannut, että peliin on hiipinyt yllättävä annos ystävällisyyttä, satunnaiset liittoumat ja kohteliaat “tahdotko tulla hissiin?” -hetket ovat yhtä totta kuin räiskyvät tulitaistelut.

Embark ei paljastanut tarkkaa ajankohtaa, jolloin 700 000 pelaajan raja ylittyi, mutta tiedetään, että yksin Steamissa peli saavutti yli 462 000 samanaikaista pelaajaa. Kun tähän lisätään Epic Games Storen, PlayStation 5:n ja Xbox Series X/S:n pelaajat, ei ihme, että kehittäjät ovat “täysin ällikällä lyötyjä”.

Jos vauhti jatkuu samaan tahtiin, Arc Raiders saattaa pian kuulua vuoden suurimpiin moninpelimenestyksiin ja ehkä myös vuoden positiivisimpiin yllätyksiin.

Resident Evil: Requiem avaa ennakkomyynnin – kauhupeli saapuu helmikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil: Requiem avaa ennakkomyynnin – kauhupeli saapuu helmikuussa 2026

Capcom on ilmoittanut, että uusi Resident Evil: Requiem on nyt saatavilla ennakkotilaukseen kaikilla alustoilla, mukaan lukien PlayStation 5, Xbox Series X|S, PC Steamissä, Nintendo Switch 2:lla ja ensimmäistä kertaa myös Epic Games Storessa. Julkaisupäivä on 27. helmikuuta 2026. Ennakkotilaajat saavat mukaan Grace-hahmon ruman mutta tyylikkään “Apocalypse”-asupaketin.

Tapahtumassa Road to Requiem, jota juonsi legendaarinen Maggie Robertson (Lady Dimitrescu Resident Evil Villagesta), käytiin läpi koko Resident Evil -sarjan historia ja sen ikimuistoiset hahmot, hirveykset ja yksityiskohdat aina vuodesta 1998 lähtien, jolloin tapahtui alkuperäinen Raccoon City -incidentti.

Uutuuksia ovat muun muassa kaksi erikoisversiota: Standard ja Deluxe, joista Deluxe sisältää viisi asua, neljän ase-skiniä, kaksi näyttösuodatinta, kaksi ase charmia ja paljon muuta!

Lisäksi Epic Games Store -ostajat saavat Resident Evil -aiheisia Fortnite-esineitä, kuten Grace-asun. Nintendo Switch 2 -julkaisun yhteydessä tulee myös erityinen Resident Evil Requiem Pro Controller ja ensi kesänä julkaistaan ensimmäinen Resident Evil -amiibo, Grace.

Samaan aikaan julkaistaan myös Resident Evil Biohazard Gold Edition ja Resident Evil Village Gold Edition Nintendo Switch 2:lle, sisältäen lisätarinoita ja pelitiloja. Resident Evil Generation Pack yhdistää nämä kaikki kolme peliä yhdeksi paketiksi.