Viisi hyvää Netflixin lasten piirrettyä 4-vuotiaan mielestä Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi hyvää Netflixin lasten piirrettyä 4-vuotiaan mielestä

lapsi siluetti netflix lasten menu

Arvioinnissa apuna on ollut hyvin vaativalla maulla varustettu 4-vuotias pikkukaveri jolle ei kelpaa mikä tahansa roska vaan ainoastaan mielenkiinnon tarpeeksi hyvin pitävä viihde. Rehellisesti sanottuna en ole itse näitä koskaan katsonut, koska olen aikuinen ja en katso lasten piirrettyjä mutta voin antaa vähän näkökulmaa siihen minkälainen vaikutus näillä on ja onko näissä esimerkiksi lauluja jotka käyvät hermojen päälle.

Nekku-apinan verraton työkaluvyö

Yksi Netflixin uusimmista piirretyistä, joka tuntui koukuttavan samantien. Jaksot ovat noin vartin mittaisia, ja genrenä on erilaisia ongelmia ratkaiseva puhuva eläin, joita on nähty Mikki Hiiren ja Felix-kissan ajoista saakka. Ensimmäisen kauden bingetykseen menee saman verran aikaa kuin normaalin supersankarileffan katsomiseen, joten sarjan pyörityksen ei pitäisi etätöitä tekevälle aiheuttaa aivan massiivisia syyllisyyden tunteita. Äänet ovat lievästi ärsyttäviä, joista esiin on tarpeen nostaa raivostuttava sinisen hirven, Dame Ednan ja Elton Johnin yhdistelmältä näyttävän hahmon ”Benni on mun koira” -renkutus.

Lohikäärmeet: Pelastuspartio

Vaikka Lohikäärmeet: Pelastuspartio tarjoaakin melko kummallisen valta-aseman ihmisten ja ilmeisen älykkäiden eläinten välillä ja nostaa esille kysymyksen voiko sarja olla allegoria jonkinlaiselle palveluluokan, joka ei ansaitse korvausta vaan tyytyy ratsun rooliin, oikeutukselle, ei 4-vuotiasta lasta tämä kysymys kiinnosta eikä haittaa. Lohikäärmeet ovat siistejä. Viikingit ovat siistejä. Joskus lohikäärmeet ovat pulassa ja joskus joku toinen on pulassa ja tämä pula-tilanne on lopetettava yleensä ilmeisen reilulla tavalla. Yksinkertaisia, myös pienimmille turvallisia opettavaisia tarinoita niin kauan kun ei ala asiaa liian kauaa miettimään. Ei sisällä ärsyttäviä lauluja.

Superlentokoneet

Samaa ongelmia ratkovaa ihmisenkaltaisuutta löytyy myös Superlentokoneista. Eri puolilla maailmaa (mukaanlukien Suomessa) on lapsilla pieniä tai vähän suurempia arkisia ongelmia, joita puhuvat, ajattelevat ja akuankkamaisen nasevasti puhuvat lentokoneet ratkaisevat. Jaksoja kaudessa on aivan valtavasti, joten katsottavaa riittää. Jaksot ovat myös 12 minuutin mittaisia, eli eivät liian lyhyitä tai liian pitkiä. Sarja on löytynyt aikanaan myös ”ruotsinkielisen pikku kakkosen” BUU-Klubbenin listoilta, jonka pitäisi olla jonkinlainen laadun mittari.

Rabbids Invasion

Ettei peliteema kokonaan unohtuisi, kyseinen piirretty tulee ranskan Ubisoftilta. Rabbidit ovat olleet Rayman Raving Rabbids -pelien päähahmoja, jotka muistuttavat sekä ulkonäöltään että eleiltään hieman minioneita, vaikka ovatkin hieman vanhempi keksintö. Rabbids Invasion on Youtubepiirretyille tyypillistä kohellusta ja kohkaamista ja arveluttavampaa päätyä esitellyistä piirretyistä. Jaksoissa ei ole kauheasti opetuksia ja huumori painottuu slapstickiin. Tunnari saattaa ärsyttää pitkän päälle ja kohellus ei ole ihan kaikkien makuun.

Late Lisko

Late Lisko jatkaa myös kohelluslinjalla. Hahmot ovat yliammuttuja, hieman liian ilmeikkäitä ja ehdottomasti ärsyttäviä. Jopa siinä määrin, että isommat lapset eivät välttämättä siedä kyseistä sarjaa. Typerien hahmojen joukkoon kuuluu muun muassa lava-autoa ajava ukko joka nukkuu jatkuvasti –  myös ratissa. Täyttä roskaahan tämä on, mutta pikaruoka on aina ollut suosittua.

PlayStation-ikoni Crash Bandicoot on saamassa oman animaatiosarjansa Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation-ikoni Crash Bandicoot on saamassa oman animaatiosarjansa

Crash Bandicoot 4

Netflix jatkaa videopelien muuntamista viihteeksi ja tuo ruuduille seuraavaksi tutun turvaturbon: Crash Bandicootin. Suosittu pelihahmo on saamassa oman animaatiosarjansa, joka on parhaillaan kehitteillä suoratoistojätin sisällä.

Vuonna 1996 PlayStationin maskottina debytoinut Crash Bandicoot nousi ikoniksi Naughty Dogin luoman pelitrilogian myötä. Sen jälkeen hahmo on ajanut, hypännyt ja pyörinyt monissa eri omistuksissa, nykyisin Activisionin (ja siten Microsoftin) tallissa. Vuoden 2017 N. Sane Trilogy -uusintapaketin menestys herätti sarjan uuteen kukoistukseen ja loi pohjan uusille peleille, kuten Crash Bandicoot 4: It’s About Time.

Netflixin tulevasta sarjasta ei ole vielä paljastettu tekijöitä tai juoniyksityiskohtia, mutta tämä on ensimmäinen kerta, kun Crash itse tähdittää omaa ohjelmaansa. Aiemmin hänet nähtiin sivuroolissa Skylanders Academy -sarjassa, jossa myös sisko Coco Bandicoot vilahti mukana.

Uusi sarja liittyy Netflixin kasvavaan peliaiheisten animaatioiden joukkoon, johon kuuluvat muun muassa Arcane, Tomb Raider ja tuleva Minecraft-sarja. Näyttää siltä, että Crash on viimein palaamassa ruutuun ja tällä kertaa täydessä spinnauksessa.

Splinter Cell: Deathwatch tekee paluun – kausi 2 tulossa Netflixiin Kommentit pois päältä artikkelissa Splinter Cell: Deathwatch tekee paluun – kausi 2 tulossa Netflixiin

Salaiset agentit ja räjähdykset ovat pian taas täällä, sillä Netflixin animaatiosarja Splinter Cell: Deathwatch saa toisen kauden. Sarjan luoja Derek Kolstad paljasti IGN Fan Fest: Fall Edition -tapahtumassa, että tuotanto on jo täydessä vauhdissa, vaikka julkaisupäivää ei vielä ole.

Ensimmäinen kausi päättyi jännittävästi, ja Kolstad lupaa, että toinen kausi vie tarinan suurempaan mittakaavaan samalla, kun tuttu intiimi tunnelma hahmojen ja toimintakohtausten parissa säilyy. Katsojia odottavat tiukat lähitaistelut, räjähdykset ja tietenkin sarjan ikoninen päähenkilö Sam Fisher, jonka äänenä jatkaa Liev Schreiber.

Hyvä uutinen myös koirien ystäville, nimittäin kauden ensimmäisen kauden sympaattinen koira Kaiju pysyy turvassa eikä kohtaa Kolstadin John Wick -elokuvista tuttua kohtaloa.

Sarjan ensimmäinen kausi on jo katsottavissa Netflixissä, ja arvostelut lupaavat intensiivistä ja viihdyttävää agenttiseikkailua. Toisen kauden odotus on siis täydessä vauhdissa, ja fanit voivat rauhoittua tietäen, että Sam Fisher palaa vielä kerran tekemään salaisia tehtäviä ja tällä kertaa suuremmalla draamalla ja vauhdilla kuin koskaan.