Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 12 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 12

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina uutta peliä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi uusien asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto uusimmista Steamissa julkaistuista peleistä.

Dawn of the Monsters

Julkaistu: Maaliskuu 15. Kehittäjä: 13AM Games, WayForward

on sivuttain rullaava Beat ‘em up -peli. Tässä 2D toimintaseikkailussa hallitset yhtä neljästä kaiju-olennosta: Megadon, Aegis Prime, Tempest Galahad tai Ganira. Kaikilla näistä monstereista on omat vahvuutensa, heikkoutensa ja liikkeensä. Monstereita voi kuitenkin mukauttaa ”DNA augmenttien” avulla ja koko kampanjaa voi halutessaan pelata yhteistyössä toisen pelaajan kanssa jaetun näytön kautta.

The Closing Shift | 閉店事件

Julkaistu: Maaliskuu 19. Kehittäjä: Chilla’s Art

The Closing Shift on japanilainen seikkailu kauhupeli, joka käsittelee suositun kahvilan sulkemisvuoroa tytön silmin. Voit kuvitella kuinka aavemainen tämä asettelu voi olla. Vaikka -sivun mukaan peli on ensisijaisesti ”kävelysimulaattori”, niin siinä on ratkaistavia pulmia, ja pelin kehittäjä lupaa, että ”peli saa sinut hulluksi”.

This Means Warp

Julkaistu: Maaliskuu 17. Kehittäjä: Outlier

on intensiivinen avaruusalusten hallinta kokemus 1–4 pelaajalle. Pelissä tutkit proseduaalisesti luotua maailmankaikkeutta, päivität laivaasi, taistelet muita avaruusaluksia vastaan, yrität korjata lennossa sattuneita vahinkoja ja mukautat strategioitasi selviytyäksesi kaikesta siitä. This Means Warp on Early Access -tilassa ja pysyy siellä ”jopa 12 kuukautta”, mutta sen aikana Outler aikoo lisätä peliin uutta sisältöä.

Cat Museum

Julkaistu: Maaliskuu 17. Kehittäjä: 751 Games

on surrealistinen ja upea 2D pulma-seikkailupeli kaukaisesta museosta, jossa yhdestä pojasta tulee yllättäen sen johtaja. Pelissä ratkaiset outoja pulmia ilkikurisen kissasi kanssa ja yrität paljastaa totuuden salaperäisestä museosta. Cat Museumin käsin piirretty grafiikka on kiehtovaa ja pelin kissanpiinaaja sinetöi paketin.

Office Management 101

Julkaistu: Maaliskuu 16. Kehittäjä: tulevik.EU

on satiirinen toimistoelämän simulaatiopeli, jossa johdat uutta kulutuselektroniikkayritystä. Tässä tycoon-pelissä, joka sijoittuu kuvitteelliseen kapitalistiseen dystopiaan, yrität astua kilpailijoidesi yli ja ajaa henkilöstösi äärirajoille menestyksen saavuttamiseksi. Office Management 101 on Early Access -peli ja seuraavien 12 kuukauden aikana studio aikoo lisätä peliin ominaisuuksia sekä sisältöä.

Steam-pelien hyväksyntä ruuhkautui – Valve myöntää jopa 12 arkipäivän viiveet Kommentit pois päältä artikkelissa Steam-pelien hyväksyntä ruuhkautui – Valve myöntää jopa 12 arkipäivän viiveet

on myöntänyt, että uusien -pelien hyväksyntä on ruuhkautunut. Tavallisesti pelien tarkistus kestää kolmesta viiteen arkipäivää, mutta tällä hetkellä käsittely voi venyä jopa 12 arkipäivään. Viivästykset ovat jo aiheuttaneet ongelmia pienille pelinkehittäjille, joiden suunnitellut julkaisupäivät ovat menneet ohi.

Gamerin mukaan esimerkiksi Food Devils-, Wheel Make It- ja Cubic Earth -pelien tekijät ovat kertoneet odottaneensa hyväksyntää poikkeuksellisen pitkään. Cubic Earthin kehittäjä kertoi odottelun syöneen pelin ennen julkaisua keräämää näkyvyyttä.

Valve selittää ruuhkaa erityisesti sillä, että pelejä joudutaan tarkistamaan useita kertoja. Yhtiö on siksi päivittänyt kehittäjille suunnattua tarkistuslistaa. Kehittäjiä pyydetään muun muassa käynnistämään peli Steamin kautta ja testaamaan sitä vähintään viiden minuutin ajan ennen tarkistukseen lähettämistä.

Lisäksi kehittäjien tulee varmistaa esimerkiksi saavutusten, pilvitallennusten ja tarvittavien lisäohjelmistojen toiminta sekä lisätä kauppasivulle vähintään viisi pelikuvaa. Valve kertoo valmistelevansa lisää parannuksia tarkistusprosessiin.

PC Gamer pohtii, voiko tekoälyn avulla nopeasti tuotettujen pelien lisääntyminen olla osa ongelmaa. Valve ei kuitenkaan ole vahvistanut tekoälypelien olevan ruuhkan syy, joten kyse on toistaiseksi spekulaatiosta.

Lähde: PC Gamer.

Phantom Blade Zero myynyt neljä miljoonaa kappaletta vain kolmessa päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa Phantom Blade Zero myynyt neljä miljoonaa kappaletta vain kolmessa päivässä

Toimintaroolipeli on saanut lentävän lähdön. Pelin kehittäjä ja julkaisija kertoo, että peliä on myyty jo yli neljä miljoonaa kappaletta vain kolmen ensimmäisen päivän aikana. Myös -pelaajien määrä on noussut huippulukemiin, mikä kertoo selvästi, että kiinalaistyyliselle miekkatoiminnalle riittää kysyntää.

Steamissa peli keräsi parhaimmillaan peräti 822 361 samanaikaista pelaajaa. Lukema nostaa Phantom Blade Zeron muun muassa :n ja Marvel Rivalsin kaikkien aikojen pelaajahuippujen edelle. Julkaisun jälkeen peliä pelasi Steamissa parhaimmillaan lähes 400 000 ihmistä samanaikaisesti.

S-Game kiitti pelaajia menestyksestä sosiaalisessa mediassa. Yhtiön jakamassa julkaisukuvassa nostettiin esiin myös pelin arvosanat: Metacriticissä keskiarvo on 88 pistettä ja Steamissa käyttäjäarvosana on 89 prosenttia.

Phantom Blade Zero ammentaa inspiraatiota kiinalaisesta wuxia-perinteestä, jossa taistelulajit ja fantasia yhdistyvät. Pelaaja ohjaa Soul-nimistä salamurhaajaa, joka joutuu selvittämään nimensä murhasyytösten jälkeen. Näyttävän miekkataistelun ja historiallisen fantasiamaailman lisäksi pelissä on mukana myös kamppailulajilegenda Donnie Yen.

Neljä miljoonaa myytyä kappaletta kolmessa päivässä on melkoinen saavutus. Näyttää siltä, että pelaajat ovat löytäneet uuden suosikin, eikä pelkkä näyttävä miekkailu ole jäänyt markkinointipuheiden varaan.