Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 13 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 13

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina uutta peliä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi uusien asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto uusimmista Steamissa julkaistuista peleistä.

Animal Shelter

Julkaistu: Maaliskuu 23. Kehittäjä: Games Incubator

on ensimmäisen persoonan simulaattori, jossa on kyse hylättyjen eläinten hoitamisesta. Nelijalkaisten ystävien luottamus on ansaittava mm. silittämällä, herkkuja antamalla ja leikittämällä. Eläimiin on tutustuttava tarpeeksi hyvin, jotta löytää niille parhaiten soveltuvan kodin. Simulaattori näyttää yllättävän yksityiskohtaiselta, ja siinä on paljon siistejä ominaisuuksia, kuten mahdollisuus pukea ja kuvata hoidossasi olevia eläimiä.

The Planet Crafter

Julkaistu: Maaliskuu 24. Kehittäjä: Miju Games

on avaruudessa selviytymisen avoimen maailman terraformoiva askartelupeli. Tehtävänäsi on muokata vihamielisen planeetan ekosysteemiä ihmisille elämiskelpoiseksi. Pelissä yrität selviytyä, kerätä resursseja, rakentaa tukikohtaasi ja luoda sitten happea, lämpöä ja painetta upouuden biosfäärin luomiseksi, koko ajan kuitenkin omaa happi varaasi tarkkaillen – tämä on kuitenkin selviytymispeli. The Planet Crafter on Early Access tapaus, ja kehittäjien mukaan se voi olla siellä yhdestä kahteen vuotta, mutta lisäsisältöä aiotaan lisätä sen aikana.

A Memoir Blue

Julkaistu: Maaliskuu 25. Kehittäjä: Cloisters Interactive

on värikäs ja rento Indie peli kuuluisasta uimarista pohtimassa levotonta menneisyyttään. Lähde mieleenpainuvalle matkalle Miriamin myrskyisään lapsuuteen ja monimutkaiseen suhteeseen, jonka hän jakoi omistautuneen äitinsä kanssa. A Memoir Blue on lyhyt ja suloinen tapaus, jonka taidetyyli yhdistää mieleenpainuvasti käsin piirrettyä taidetta 3D-malleihin.

Imp of the Sun

Julkaistu: Maaliskuu 24. Kehittäjä: Sunwolf Entertainment

on ei-lineaarinen 2D-toimintatasohyppely, mutta sen Peru-vaikutteinen asetus on suuri vetokortti, kuten myös sen toiminnan nopeatempoinen sujuvuus. Nin nimisellä hahmolla tutkit hajallaan olevaa toisiinsa yhdistettyä metroidvania karttaa, taistelet ja kehität taitojasi ja etsit ja voitat vartijoita, jotka varastivat auringon voiman.

Highrise City

Julkaistu: Maaliskuu 24. Kehittäjä: Fourexo Entertainment

on 3D kaupunginrakennus simulaatio peli. Siinä keskitytään voimakkaasti resurssien ja talouden hallintaan, mikä tarkoittaa, että käytät enemmän aikaa tuotantoketjuista stressaamiseen kuin metropolisi layoutin suunnitteluun, vaikka teetkin tietysti myös jälkimmäistä. Peliin odotetaan lisää karttoja ja rakennuksia Highrise Cityn ollessa Early Access -tilassa, ja sen odotetaan valmistuvan joskus tänä vuonna.

Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia Kommentit pois päältä artikkelissa Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia

Corporationin on saanut uuden erikoisen tapauksen, joka herättää enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia. Kyseessä on peli nimeltä , jonka hinta on lähes 1 000 dollaria (noin 920 euroa), mutta “peliaika” on vain noin kymmenen minuuttia.

Pelissä ei oikeastaan pelata perinteisessä mielessä lainkaan. Pelaaja kävelee punaisen maton läpi ja jättää nimensä seinälle, jonka muut ostajat näkevät myöhemmin. Kehittäjän mukaan hinta ei ole virhe vaan koko kokemuksen ydin. Hänen mukaansa kyse on enemmänkin “kokeellisesta taideteoksesta” kuin itse pelistä.

Pelikuvaus korostaa, ettei mukana ole taistelua, tehtäviä tai etenemistä, vain kävely, katselu ja oman nimen jättämisen hetki. Taustalla oleva idea onkin kyseenalaistaa, mitä “arvo” peleissä oikeastaan tarkoittaa, kun hinta ja sisältö eivät enää seuraa perinteisiä sääntöjä.

ei ole toistaiseksi kommentoinut, aikooko se puuttua tilanteeseen. Steamissa tällaiset tapaukset eivät ole täysin ennenkuulumattomia, sillä alusta on tunnettu melko vapaasta julkaisupolitiikastaan, jossa yhteisö ja algoritmit tekevät suuren osan suodatuksesta.

Pelaajien reaktiot ovat olleet odotetun jakautuneita, kun osa pitää teosta huijauksena ja osa taas “ironisena taideprojektina”. Yksi asia on kuitenkin varma, harva peli on onnistunut herättämään näin paljon keskustelua näin pienellä sisällöllä ja näin suurella hintalapulla.

Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen

Peliala sai jälleen yhden ikävän uutisen, kun -toimintapelin koko kehitystiimi on irtisanottu vain noin kuukausi pelin julkaisun jälkeen. Asiasta kertoi Kwalee Labsin toimitusjohtaja Hollie Emery LinkedInissä. Emeryn mukaan päätös ei ollut studion omissa käsissä.

Tapaus on erityisen yllättävä, sillä Luna Abyss sai kriitikoilta varsin lämpimän vastaanoton. Pelin Metacritic-keskiarvo on 81 pistettä, mutta positiiviset arvostelut eivät tällä kertaa riittäneet takaamaan kaupallista menestystä. Steamissa peli saavutti parhaimmillaan vain 317 samanaikaista pelaajaa, mikä viittaa melko pieneen yleisöön.

Yhdeksän hengen kehitystiimi työskenteli pelin parissa seitsemän vuoden ajan. Synkkä ja haastava räiskintäpeli ehti kerätä huomiota näyttävällä visuaalisella ilmeellään sekä nopeatempoisella pelattavuudellaan, mutta lopulta markkinoilla menestyminen osoittautui huomattavasti vaikeammaksi tehtäväksi.

Uutinen liittyy osaksi laajempaa pelialan vaikeaa vuotta. Alan yritykset ovat ilmoittaneet irtisanomisista tasaiseen tahtiin, ja myös useiden tunnettujen studioiden tulevaisuuden ympärillä liikkuu parhaillaan epävarmuutta. Luna Abyssin kohtalo muistuttaa karulla tavalla siitä, että hyvät arvostelut eivät aina riitä pitämään studiota hengissä.

Luna Abyss on edelleen myynnissä :lle, :lle ja :lle. Pelin hinta on noin 26 euroa.