Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 14 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 14

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina uutta peliä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi uusien asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto uusimmista Steamissa julkaistuista peleistä.

Crystal Project

Julkaistu: Maaliskuu 31. Kehittäjä: Andrew Willman

on upean näköinen strateginen Japani-RPG, jossa on paljon avoimempi lähestymistapa kenttien tutkimiseen aikalaisiinsa verrattuna. Tässä epälineaarisessa Indie pelissä sinulla ja puolueellasi on tavoitteita, kuten päihittää pomoja ja kerätä kristalleja, mutta voit tehdä sen kaiken milloin ja missä vain järjestyksessä haluat.

Sokobos

Julkaistu: Huhtikuu 1. Kehittäjä: Daisy Games

on minimalistinen ja samalla haastava pulmapeli usealla kymmenellä tasolla, joilla rakennat erilaisia kreikkalaisia rakennuksia ja monumentteja työntämällä oikeat lohkot paikoilleen, mutta näiden lohkojen on oltava oikean värisiä. Pelissä on tulostaulukko ja ”infinite undo”, joiden pitäisi tehdä asioista ja kenttien läpäisemisestä vähemmän stressaavia.

Quijote: Quest for Glory

Julkaistu: Maaliskuu 31. Kehittäjä: Cubus Games

on taktinen korttistrategiapeli, joka perustuu Miguel de Cervantesin klassiseen 1600-luvun romaaniin Don Quijote. Peli lanseerattiin viimeviikolla Early Accessiin ja sen Early Access -versiossa on kaksi seitsemästä suunnitellusta luvusta, ja sen odotetaan julkaistavan versioon 1.0 kevääseen 2022 mennessä.

Princess Farmer

Julkaistu: Maaliskuu 31. Kehittäjä: Samobee Games

Tässä on visuaalisen romaanin ja match-3-genren hybridi pikselitaiteella, joka on niin värikäs, että Samobee Gamesin tiimi on varmasti keksinyt uusia värejä. Pelissä on joukko ihastuttavia hahmoja, joiden kanssa voi ystävystyä, ratkaista mysteerejä sekä kerätä muotia. Pelissä seurataan prinsessaviljelijää, joka sattuu olemaan pupu. Peliä on ilo katsella ja se tukee paikallista yhteistyöpeliä.

G-Darius HD

Julkaistu: Maaliskuu 30. Kehittäjä: Taito Corp, M2 Co., LTD

G-Darius on vaakasuunnassa rullaava toiminta Arcade räiskintä peli. Tässä HD-remaster G-Dariuksessa on 5 versiota kyseisestä pelistä uusilla ominaisuuksilla, parannuksilla ja Steamin omilla lisäominaisuuksilla.

Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio Kommentit pois päältä artikkelissa Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio

on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja -piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.

Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.

Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli :llä, -konsoleilla, :lla sekä :llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.

Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.

Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä , jonka ääni on tuttu muun muassa -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.