Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 19 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 19

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina uutta peliä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi uusien asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto uusimmista Steamissa julkaistuista peleistä.

Best Month Ever!

Julkaistu: Toukokuu 5. Kehittäjä: Warsaw Film School Video Games & Film Production Studio

Best Month Ever! on kerronnallinen seikkailupeli, joka sijoittuu 1960-luvun Yhdysvaltoihin. Se seuraa yksinhuoltajaäidin Louisen ja hänen poikansa Mitchin matkaa. Pelissä Louise yrittää näyttää pojalleen tätä ohjailevia mahdollisia arvoja ja miten julmassa nykymaailmassa navigoidaan. Pelissä on tehtävä tuskaisia päätöksiä ja jokaisella valinnalla on seurauksensa sekä Mitchiin että tarinan esitystapaan. Best Month Ever! pelin grafiikka on värikästä ja viehättävän elokuvamaista.

Yaengard

Julkaistu: Toukokuu 5. Kehittäjä: Planeshift Interactive

on vuoropohjainen roolipeli, jossa persoonallisuutesi muuttavat voimiasi ja taitojasi. Näitä persoonallisuuksia muovaavat läpikotaisin tehdyt narratiiviset päätökset, mutta jokainen on myös muokattavissa mm. erityisillä komboilla. Voimakkaasti D&D:n inspiroima Planeshift-studio panee merkille Yaengardin ”klassisen pöytäroolipelityylisenä pelinä”, ja siinä on myös rogueliitteja, koska jokainen puolueen jäsen on erilainen jokaisessa kampanjassa.

Tile Cities

Julkaistu: Toukokuu 5. Kehittäjä: yevhen8

on rentouttava pulmapeli, jossa nautit kaupungin kasvun katselusta. Toisin kuin perinteiset kaupunkirakentajat, sinun ei tarvitse huolehtia putkistosta, sähköistä ja siitä, onko sinulla liikaa teitä. Kuten yllä olevasta trailerista näkyy, sijoitat kaupunkikorttelilaatat yhteen varmistaen, että muodot sopivat yhteen. Asiaa hieman mutkistaa, että jotkut laatat sopivat paremmin yhteen kuin toiset, joten kannattaa miettiä esimerkiksi raitiovaunulinjoja, jotka yhdistävät varikkoja. Mukana on myös erittäin rentouttava luova tila, jos et halua ajatella ollenkaan.

Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit

Julkaistu: Toukokuu 6. Kehittäjä: Tag of Joy

on osoita ja klikkaa seikkailu, joka sijoittuu nykyajan Eurooppaan. Se seuraa tarinaa Chicagon Mildasta, joka matkustaa Liettuaan saamaan perinnön. Mutta salaperäinen mies haluaa myös saalistaa tuon perinnön. Crowns and Pawns on upea seikkailupeli, jossa on runsaasti tutkimista ja pulmien ratkaisemista. Paljasta salaisuudet kuninkaasta, jota ei koskaan kruunattu.

The Cleaner

Julkaistu: Toukokuu 5. Kehittäjä: Dystopia Corp

Hotline Miamin ja SuperHotin vahvasti inspiroima on salamannopea ensimmäisen persoonan ammuntapeli, joka palkitsee täydellisen toteutuksen ja tyylin. Pelissä ohjaat korkeasti koulutettua ”siivoajaa”, jolla on ainutlaatuinen voima. Yksikin luoti voi tappaa sinut, mikä tarkoittaa, että sinun on otettava kaikki hyöty irti kyvystäsi hidastaa aikaa, tässä Matrix-tyylisessä luotien välttelyssä.

Uutuuspeli Mr Trippy laittaa pelaajan tasapainoilemaan poliisien ja pehmisten välillä Kommentit pois päältä artikkelissa Uutuuspeli Mr Trippy laittaa pelaajan tasapainoilemaan poliisien ja pehmisten välillä

Pelinkehittäjä on julkistanut Mr Trippyn, omaperäisen hallintapelin, jossa pelaaja pyörittää näennäisesti tavallista jäätelöautoa. Pinnan alla liiketoiminta on kuitenkin kaikkea muuta kuin viatonta, sillä makeiden herkkujen ohella asiakkaille kaupataan myös laittomia huumeita.

Pelin ideana on tasapainoilla laillisen ja rikollisen liiketoiminnan välillä. Pelaajan on välteltävä poliisin valvontaa, pidettävä epäilykset kurissa ja laajennettava toimintaansa uusille asuinalueille. Samalla jäätelöautoa voi päivittää ja muokata tehokkaammaksi, kun ”yritys” kasvaa.

Rahanpesu on myös tärkeä osa pelimekaniikkaa. Laittomasti ansaitut rahat täytyy kierrättää paikallisten yritysten kautta, jotta viranomaiset tai verottaja eivät pääse jäljille. Mitä suuremmaksi bisnes kasvaa, sitä haastavammaksi muuttuu myös poliisin välttely.

Mr Trippylle ei ole vielä ilmoitettu julkaisupäivää, mutta peli on tulossa :lle, ja sen voi lisätä jo nyt Steamin toivelistalle. Kyseessä on selvästi pilke silmäkulmassa tehty rikollisuusteemainen simulointipeli, joka yhdistelee yrityksen johtamista ja hiiviskelyä varsin epätavallisella tavalla.

Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus

Suomalaisen pelialan kuukausittainen Good Game News from Finland -uutiskirje on julkaistu. Heinäkuu oli alan osalta poikkeuksellisen hiljainen lomakauden vuoksi, mutta täysin uutisitta kuukausi ei jäänyt.

Kuukauden merkittävimpiin uutisiin lukeutuu Nitro Gamesin noin 2,1 miljoonan euron kehityspalvelusopimus nimeämättömän eurooppalaisen pelijulkaisijan kanssa. Sopimus koskee vielä julkistamatonta mobiiliräiskintäpeliä, ja aiempien tilausten kanssa yhteistyön kokonaisarvo nousee noin 4,1 miljoonaan euroon.

Samalla Nitro Games kertoi siirtäneensä Autogun Heroes -pelin mobiiliversion kehitys- ja julkaisuvastuun tamperelaiselle Hyperkanille. Nitro säilyttää pelin immateriaalioikeudet, mutta voi järjestelyn ansiosta keskittää resurssejaan uusiin mobiiliprojekteihin.

Uusia suomalaispelejä Steamissa

Heinäkuussa nähtiin myös useita suomalaisia pelijulkaisuja ja päivityksiä.

Steamissa julkaistiin muun muassa:

  • Warena, jonka taustalla on alkuperäisen Angry Birdsin kehittäjiin kuuluva Tuomas Erikoinen.
  • Taival, Bonobo Softwaren avoimen maailman toimintaroolipeli, joka saapui varhaiseen julkaisuun.
  • Forsaken Realms: Vahrin’s Call, Titan Rocin ensimmäinen peli.

Lisäksi taktinen rikkoi jo puolen miljoonan pelaajan rajan ja sai uutta lisäsisältöä.

Elokuun lopulla Steamin Early Accessiin puolestaan saapuu DIRTNAP, joka yhdistää Wormsin hengessä täysin tuhoutuvat kentät reaaliaikaiseen moninpelitoimintaan.

Suomalaispelit näkyvästi esillä Gamescomissa

Suomalaispelit ovat jälleen vahvasti mukana Gamescom 2026 -messuilla Kölnissä.

Neogames järjestää tuttuun tapaan Nordic All Stars -yhteisosaston, jossa nähdään useita suomalaisia studioita ja pelialan organisaatioita. Mukana ovat esimerkiksi Dreamloop Games, VRKiwi, Kokoon Games, Simucube, Neon Cocoa, Bonus Stage Publishing ja useita muita kotimaisia toimijoita.

Messuilla nähdään myös poikkeuksellisen korkean tason suomalaisedustus, sillä Euroopan komission johtava varapuheenjohtaja Henna Virkkunen osallistuu tapahtumaan ensimmäistä kertaa ja pitää puheenvuoron EU:n pelialastrategiasta.

Vaikka heinäkuu oli uutisrintamalla tavallista rauhallisempi, suomalainen peliala jatkaa syksyä kohti vahvassa vireessä niin uusien julkaisujen, kansainvälisten messujen kuin merkittävien liiketoimintasopimustenkin siivittämänä.