Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 22 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 22

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina uutta peliä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi uusien asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto uusimmista Steamissa julkaistuista peleistä.

The Backrooms 1998

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Steelkrill Studio

Jos et tiedä mitä ”The Backrooms” ovat, ne ovat paikka erityisen karmivassa internetin urbaanissa legendassa, joka on saanut insipiraationsa valokuvasta, jossa on toimistotila, jossa on kuvottavan keltainen sävy. Kannattaa lukea Wikipedian artikkeli taustaa varten. Backrooms on erittäin suosittu creepypasta, joka on synnyttänyt melkoisen määrän Backrooms-aiheisia kauhupelejä, joista montaa ei ole vielä julkaistu. The Backrooms 1998 seuraa The Backroomsiin joutuneen 90-luvun teinin epäonnisia seikkailuja. Voit odottaa hyvin paljon käytetyn VHS-kasetin levotonta rakeisuutta ja sitä, että joudut vaeltelemaan huonosti valaistuilla keltaisilla käytävillä etsiessäsi pakotietä. Tämä Early Access -peli saattaa kestää ”pari vuotta”, kun uusia ominaisuuksia lisätään, kuten satunnaisia ympäristöjä.

En ole varma, kuinka hyvä tämä peli on; pitäkää tätä varoituksena tai varoituksena siitä, että Backrooms-aiheisia pelejä on tarjolla runsaasti niille, jotka niitä etsivät.

Freud’s Bones

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Axel Fox

Tämän Kickstarter-rahoitteisen tarinallisen seikkailupelin pääosassa on Sigmund Freud, psykoanalyysin itävaltalainen isä. Freudin epäonneksi hänen hallussaan oleva ”outo egyptiläinen artefakti” on alkanut puhua hänelle ja haastaa hänet filosofisiin arvoituksiin, jotka sinun, pelaajan, on ratkaistava hänen puolestaan. Älä odota tavanomaisia ”Point & Click” -seikkailupulmia, sillä tässä sinun on ”psykoanalysoitava Freudin potilaita ja tutkittava heidän alitajuntaansa selvittääksesi heidän piilotetut unensa, pakkomielteensä sekä heidän seksuaalisten häiriöidensä syyt”. Ei kuulosta hauskalta, varsinkin jos teet ison virheen.

The Sargosian Abyss

Julkaistu: Toukokuu 28. Kehittäjä: Esturia Games

The Sargosian Abyss on vanhanaikainen, vuoropohjainen roguelike, jonka upea 1980-luvun DOS-taidekuvitus on ihastuttava. Nelihenkinen ryhmäsi on heitetty Sargosian Abyssiin, ja sen on vähälukuisten aloitusaseidensa avulla vähitellen vahvistuttava ja aseistettava itsensä paremmin, jotta se voi paeta kohtaloaan. Se on tietysti helpommin sanottu kuin tehty, sillä kyseessä on roguelike, ja vaikka tasoja on vain kymmenen, sinun on läpäistävä koko peli kuolematta. Pelissä on valinnainen moodi, joka kytkee permadeathin pois päältä, mutta tämäkin myönnytys poislukien, tämä näyttää olevan peli masokistisimmille taktisen RPG:n ystäville keskuudessamme.

Hellslave

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Ars Goetia

Tässä on kiehtova dungeon crawler, jonka synkkä ja verinen taidetyyli muistuttaa Darkest Dungeonia. Formaatti on kuitenkin aivan erilainen: Hellslavessa vuoropohjainen taistelu pelataan ensimmäisen persoonan näkökulmasta, vaikka itse luolastoissa navigoidaan ylhäältä alaspäin, ja jokaiseen luolastoon pääsee suuremman maailmankartan kautta. Ryhmäsi tehtävänä on tehdä sopimus paholaisen kanssa, mikä ilmeisesti estää maailmaa tuhoavan demonien hyökkäyksen. En usko, että sopimuksen tekeminen paholaisen kanssa on kovin hyvä idea, mutta se tarjoaa ainakin tekosyyn käyttää hienoja demonivoimia taistellessasi tiesi läpi todella synkkien ympäristöjen.

Uninvited

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Octavi Navarro

Uninvited on jälleen yksi kauhupeli (nykyään julkaistaan viikoittain todella paljon indie-kauhupelejä), ja se on ensimmäisen persoonan peli uniikilla taidetyylillä, joka sekoittaa pikselitaidetta ja 3D-ympäristöjä. Ystäväporukka on asettanut itselleen haasteen: joukko kortteja on ripoteltu ympäri vanhaa kartanoa, ja käyttämällä pelkkää tulikärpäspurkkia valonlähteenä se, joka löytää kaikki kortit, voittaa, ja tulee näin ollen ”jengin johtajaksi”. Mutta tämä kaikin puolin hauska aktiviteetti menee nopeasti pieleen, kuten kauhupeleissä on tapana käydä. Aikana, jolloin useimmat kauhupelit valitsevat joko modernin realistisen lähestymistavan tai sitten 1990-luvun monikulmaisen viilun, Uninvited erottuu varmasti edukseen.

Dispatch hurmasi pelaajat, myi yli miljoona kappaletta 10 päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa Dispatch hurmasi pelaajat, myi yli miljoona kappaletta 10 päivässä

Supersankaribyrokratia on yllättävän myyvä konsepti. AdHoc Studion uutuuspeli Dispatch on rikkonut miljoonan myydyn kappaleen rajan vain kymmenessä päivässä julkaisunsa jälkeen. Peli ilmestyi 22. lokakuuta PlayStation 5:lle ja PC:lle (Steam).

Dispatch on hulvaton supersankaritoimisto-komedia, jonka takana ovat Tales from the Borderlandsin ja The Wolf Among Usin tekijät. Pelaaja astuu Robert Robertsonin, alias Mecha Manin rooliin. Kun hänen taistelupanssarinsa tuhoutuu, sankari joutuu vaihtamaan kenttätehtävät toimistotuoliin ja ryhtymään supersankarien dispetšeriksi.

Pelin ydin on tarinankerronta ja päätöksenteko, jossa jokainen keskustelu ja tehtävä vaikuttavat suhteisiin ja tarinan suuntaan. Samalla pelaaja hallinnoi erikoista tiimiä entisiä superroistoja ja päättää, ketkä lähetetään pelastamaan kaupunkia ja ketkä aiheuttavat lisää kaaosta.

Dispatch yhdistelee nokkelaa huumoria, strategisia valintoja ja tarinallista syvyyttä tavalla, joka on selvästi osunut hermoon. AdHoc Studio lupaa jatkoa ja uusia sisältöpäivityksiä pian, mutta toistaiseksi supersankarien työpaikkadraama elää vahvaa nousukautta ja näyttää, että toimistohommistakin voi tulla sankaritarina.

Päivitys, joka romahdutti virtuaalimarkkinat yhdessä yössä Kommentit pois päältä artikkelissa Päivitys, joka romahdutti virtuaalimarkkinat yhdessä yössä

Counter-Strike 2

Counter-Strike 2:n lokakuinen päivitys oli tarkoitettu pieneksi viilaukseksi ja päättyi valtavaan talousromahdukseen. 23. lokakuuta 2025 Valve julkaisi päivityksen, joka muutti tapaa, jolla pelin harvinaisimpia kultaisia esineitä, kuten veitsiä ja hanskoja, voi saada. Tulos? Virtuaalisten omaisuuksien arvo romahti yhdessä yössä ja pelimaailman “pörssissä” katosi miljardeja euroja.

Kyse on niin sanotuista skineistä, pelin sisäisistä kosmeettisista esineistä, joita voi ostaa, myydä ja vaihtaa. Osa pelaajista oli kohdellut niitä sijoituksina. Kultaiset harvinaisuudet olivat maksaneet jopa kymmeniä tuhansia euroja, ja kokonainen markkina pyöri Steamissa ja kolmansilla sivustoilla. Kun Valve poisti rajoituksen, joka esti pelaajia “päivittämästä” punaisia skinejä kultaisiksi, harvinaisuus katosi ja hinnat romahtivat jopa 80 prosenttia.

Ilmiö ei ole kuitenkaan uusi. Ihmiset ovat aina antaneet oudon arvon asioille, joilla ei ole todellista hyötyä, kuten digitaalisille veitsille, joita ei voi edes pitää kädessä. Mutta tällä kertaa peli muuttui uhkapeliksi, jossa monet hävisivät kaiken. Kiinalaiset sijoittajat olivat erityisen vahvasti mukana markkinoilla, ja internet täyttyi paniikkimyynneistä ja synkistä tarinoista.

Ironisesti, samalla kun kultaiset skinit menettivät arvonsa, punaiset versiot nousivat raketin lailla, kun pelaajat alkoivat ostaa niitä toiveikkaasti uutta nousua varten. Toisin sanoen osa hävisi kaiken, osa rikastui vahingossa aivan kuin videopelien villissä lännessä kuuluukin.

Jos tästä jotain voi oppia, niin ehkä sen, ettei “ilmaispeliin” kannata sijoittaa elämänsä säästöjä. Tai kuten netissä vitsaillaan: elämme todellakin aikamme typerintä aikakautta ja nyt se on virallista myös pelimaailmassa.