Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 22 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 22

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina uutta peliä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi uusien asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto uusimmista Steamissa julkaistuista peleistä.

The Backrooms 1998

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Steelkrill Studio

Jos et tiedä mitä ”The Backrooms” ovat, ne ovat paikka erityisen karmivassa internetin urbaanissa legendassa, joka on saanut insipiraationsa valokuvasta, jossa on toimistotila, jossa on kuvottavan keltainen sävy. Kannattaa lukea Wikipedian artikkeli taustaa varten. Backrooms on erittäin suosittu creepypasta, joka on synnyttänyt melkoisen määrän Backrooms-aiheisia kauhupelejä, joista montaa ei ole vielä julkaistu. seuraa The Backroomsiin joutuneen 90-luvun teinin epäonnisia seikkailuja. Voit odottaa hyvin paljon käytetyn VHS-kasetin levotonta rakeisuutta ja sitä, että joudut vaeltelemaan huonosti valaistuilla keltaisilla käytävillä etsiessäsi pakotietä. Tämä Early Access -peli saattaa kestää ”pari vuotta”, kun uusia ominaisuuksia lisätään, kuten satunnaisia ympäristöjä.

En ole varma, kuinka hyvä tämä peli on; pitäkää tätä varoituksena tai varoituksena siitä, että Backrooms-aiheisia pelejä on tarjolla runsaasti niille, jotka niitä etsivät.

Freud’s Bones

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Axel Fox

Tämän Kickstarter-rahoitteisen tarinallisen seikkailupelin pääosassa on Sigmund Freud, psykoanalyysin itävaltalainen isä. Freudin epäonneksi hänen hallussaan oleva ”outo egyptiläinen artefakti” on alkanut puhua hänelle ja haastaa hänet filosofisiin arvoituksiin, jotka sinun, pelaajan, on ratkaistava hänen puolestaan. Älä odota tavanomaisia ”Point & Click” -seikkailupulmia, sillä tässä sinun on ”psykoanalysoitava Freudin potilaita ja tutkittava heidän alitajuntaansa selvittääksesi heidän piilotetut unensa, pakkomielteensä sekä heidän seksuaalisten häiriöidensä syyt”. Ei kuulosta hauskalta, varsinkin jos teet ison virheen.

The Sargosian Abyss

Julkaistu: Toukokuu 28. Kehittäjä: Esturia Games

on vanhanaikainen, vuoropohjainen roguelike, jonka upea 1980-luvun DOS-taidekuvitus on ihastuttava. Nelihenkinen ryhmäsi on heitetty Sargosian Abyssiin, ja sen on vähälukuisten aloitusaseidensa avulla vähitellen vahvistuttava ja aseistettava itsensä paremmin, jotta se voi paeta kohtaloaan. Se on tietysti helpommin sanottu kuin tehty, sillä kyseessä on roguelike, ja vaikka tasoja on vain kymmenen, sinun on läpäistävä koko peli kuolematta. Pelissä on valinnainen moodi, joka kytkee permadeathin pois päältä, mutta tämäkin myönnytys poislukien, tämä näyttää olevan peli masokistisimmille taktisen RPG:n ystäville keskuudessamme.

Hellslave

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Ars Goetia

Tässä on kiehtova dungeon crawler, jonka synkkä ja verinen taidetyyli muistuttaa Darkest Dungeonia. Formaatti on kuitenkin aivan erilainen: Hellslavessa vuoropohjainen taistelu pelataan ensimmäisen persoonan näkökulmasta, vaikka itse luolastoissa navigoidaan ylhäältä alaspäin, ja jokaiseen luolastoon pääsee suuremman maailmankartan kautta. Ryhmäsi tehtävänä on tehdä sopimus paholaisen kanssa, mikä ilmeisesti estää maailmaa tuhoavan demonien hyökkäyksen. En usko, että sopimuksen tekeminen paholaisen kanssa on kovin hyvä idea, mutta se tarjoaa ainakin tekosyyn käyttää hienoja demonivoimia taistellessasi tiesi läpi todella synkkien ympäristöjen.

Uninvited

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Octavi Navarro

on jälleen yksi kauhupeli (nykyään julkaistaan viikoittain todella paljon indie-kauhupelejä), ja se on ensimmäisen persoonan peli uniikilla taidetyylillä, joka sekoittaa pikselitaidetta ja 3D-ympäristöjä. Ystäväporukka on asettanut itselleen haasteen: joukko kortteja on ripoteltu ympäri vanhaa kartanoa, ja käyttämällä pelkkää tulikärpäspurkkia valonlähteenä se, joka löytää kaikki kortit, voittaa, ja tulee näin ollen ”jengin johtajaksi”. Mutta tämä kaikin puolin hauska aktiviteetti menee nopeasti pieleen, kuten kauhupeleissä on tapana käydä. Aikana, jolloin useimmat kauhupelit valitsevat joko modernin realistisen lähestymistavan tai sitten 1990-luvun monikulmaisen viilun, Uninvited erottuu varmasti edukseen.

Merirosvoseikkailu Windrose myi miljoonan alle viikossa Kommentit pois päältä artikkelissa Merirosvoseikkailu Windrose myi miljoonan alle viikossa

on noussut vauhdilla pelimaailman kuumimmaksi hitiksi. Tuore selviytymis- ja rakentelupeli rikkoi miljoonan myydyn kappaleen rajan vain kuudessa päivässä julkaisustaan, eikä vauhti näytä hiipuvan.

Pelin kehittäjä kiitti pelaajia -yhteisöpäivityksessä ja paljasti samalla, että peli on kerännyt jopa 200 000 samanaikaista pelaajaa. Se on kova suoritus genressä, jossa uusia yrittäjiä ilmestyy jatkuvasti ja kilpailu on armotonta.

Windrose yhdistää tutun resurssien keruun ja rakentelun merirosvoteemaan, yhdistelmään, joka ei paperilla kuulosta itsestään selvältä menestykseltä. Käytännössä se kuitenkin toimii ja erityisesti meritaistelut ovat keränneet kehuja yksinkertaisuudestaan ja viihdyttävyydestään. Pelaajat pääsevät ohjaamaan laivaa, ampumaan tykeillä ja paikkaamaan vaurioita ilman turhaa kikkailua.

Täydellinen julkaisu Windrose ei silti ole ollut. Kehittäjät ovat pyytäneet pelaajilta kärsivällisyyttä moninpeliongelmien korjaamisessa. Silti vahva startti osoittaa, että merirosvoelämä kiinnostaa edelleen, ehkä osittain kiitos -klassikon perinnön, joka näkyy yhä genren suosiossa.

Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella Kommentit pois päältä artikkelissa Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella

Pelimaailmaan on ilmestynyt uusi tulokas, joka tähtää suoraan indie-pelien ystävien sydämiin. Julkaisija on lanseerannut -tilauspalvelun :lle, ja ideana on yksinkertainen mutta kunnianhimoinen, tarjota pelkästään pienempien studioiden ja yksittäisten kehittäjien pelejä yhdessä paketissa.

Palvelu väittää olevansa ensimmäinen laatuaan, sillä se keskittyy yksinomaan indie-peleihin. Tämä on iso juttu etenkin siksi, että suuremmilla alustoilla, kuten Xbox Game Passissa, pienemmät pelit jäävät usein isojen julkaisujen jalkoihin. Indie Pass yrittää ratkaista tämän ongelman tuomalla pienet helmet suoraan valokeilaan ja samalla helpottamaan pelaajien elämää, kun uusia suosikkeja ei tarvitse metsästää sokkona.

Hintakin pysyy maltillisena. Kuukausitilaus kustantaa noin 6,50 euroa, kun taas vuositilauksen saa noin 52 eurolla, mikä tekee siitä selvästi edullisemman vaihtoehdon pidemmässä juoksussa. Julkaisussa mukana on yli 70 peliä eri genreistä roolipeleistä kauhuun ja rentoihin cozy-kokemuksiin, ja valikoimaa luvataan kasvattaa säännöllisesti.

Kehittäjien näkökulmasta malli on joustava. Indie Pass ei sido tekijöitä yksinoikeuksiin ja tuotot jaetaan sen mukaan, kuinka paljon pelaajat viettävät aikaa kunkin pelin parissa. Toisin sanoen mitä koukuttavampi peli, sitä parempi palkka.

Jos etsit jotain uutta pelattavaa, tarjonnasta löytyy jo valmiiksi muutamia kiinnostavia nimiä, kuten rento maatilasimulaatio , psykologinen kauhupeli sekä strateginen roolipeli . Kaikilla on jo valmiiksi positiivinen vastaanotto Steamissa, joten aivan sokkona ei tarvitse hypätä.

Kannattaa kuitenkin muistaa yksi pieni mutta tärkeä yksityiskohta. Kyseessä on tilauspalvelu, joten pelejä ei omista pysyvästi. Kun tilaus päättyy, myös pääsy pelikirjastoon katoaa. Toisaalta alle seitsemällä eurolla kuussa tämä voi olla monelle varsin houkutteleva tapa testata uusia indie-elämyksiä ilman suurta riskiä.