Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 22 Kommentit pois päältä artikkelissa Viisi uutta Steam-peliä, jotka olet saattanut ohittaa – vko 22

Steam

Steamissa julkaistaan keskimäärin tusina uutta peliä päivittäin. Vaikka se onkin hyvä asia, niin näiden julkaisujen perässä pysyminen voi olla vaikeaa. Mahdollisesti jännittävät ja mielenkiintoiset julkaisu helmet menevät ohi uusien asioiden tulvassa, ellet lajittele jokaista Steamissa julkaistua peliä itse. Tässä sinulle muutama poiminto uusimmista Steamissa julkaistuista peleistä.

The Backrooms 1998

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Steelkrill Studio

Jos et tiedä mitä ”The Backrooms” ovat, ne ovat paikka erityisen karmivassa internetin urbaanissa legendassa, joka on saanut insipiraationsa valokuvasta, jossa on toimistotila, jossa on kuvottavan keltainen sävy. Kannattaa lukea Wikipedian artikkeli taustaa varten. Backrooms on erittäin suosittu creepypasta, joka on synnyttänyt melkoisen määrän Backrooms-aiheisia kauhupelejä, joista montaa ei ole vielä julkaistu. The Backrooms 1998 seuraa The Backroomsiin joutuneen 90-luvun teinin epäonnisia seikkailuja. Voit odottaa hyvin paljon käytetyn VHS-kasetin levotonta rakeisuutta ja sitä, että joudut vaeltelemaan huonosti valaistuilla keltaisilla käytävillä etsiessäsi pakotietä. Tämä Early Access -peli saattaa kestää ”pari vuotta”, kun uusia ominaisuuksia lisätään, kuten satunnaisia ympäristöjä.

En ole varma, kuinka hyvä tämä peli on; pitäkää tätä varoituksena tai varoituksena siitä, että Backrooms-aiheisia pelejä on tarjolla runsaasti niille, jotka niitä etsivät.

Freud’s Bones

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Axel Fox

Tämän Kickstarter-rahoitteisen tarinallisen seikkailupelin pääosassa on Sigmund Freud, psykoanalyysin itävaltalainen isä. Freudin epäonneksi hänen hallussaan oleva ”outo egyptiläinen artefakti” on alkanut puhua hänelle ja haastaa hänet filosofisiin arvoituksiin, jotka sinun, pelaajan, on ratkaistava hänen puolestaan. Älä odota tavanomaisia ”Point & Click” -seikkailupulmia, sillä tässä sinun on ”psykoanalysoitava Freudin potilaita ja tutkittava heidän alitajuntaansa selvittääksesi heidän piilotetut unensa, pakkomielteensä sekä heidän seksuaalisten häiriöidensä syyt”. Ei kuulosta hauskalta, varsinkin jos teet ison virheen.

The Sargosian Abyss

Julkaistu: Toukokuu 28. Kehittäjä: Esturia Games

The Sargosian Abyss on vanhanaikainen, vuoropohjainen roguelike, jonka upea 1980-luvun DOS-taidekuvitus on ihastuttava. Nelihenkinen ryhmäsi on heitetty Sargosian Abyssiin, ja sen on vähälukuisten aloitusaseidensa avulla vähitellen vahvistuttava ja aseistettava itsensä paremmin, jotta se voi paeta kohtaloaan. Se on tietysti helpommin sanottu kuin tehty, sillä kyseessä on roguelike, ja vaikka tasoja on vain kymmenen, sinun on läpäistävä koko peli kuolematta. Pelissä on valinnainen moodi, joka kytkee permadeathin pois päältä, mutta tämäkin myönnytys poislukien, tämä näyttää olevan peli masokistisimmille taktisen RPG:n ystäville keskuudessamme.

Hellslave

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Ars Goetia

Tässä on kiehtova dungeon crawler, jonka synkkä ja verinen taidetyyli muistuttaa Darkest Dungeonia. Formaatti on kuitenkin aivan erilainen: Hellslavessa vuoropohjainen taistelu pelataan ensimmäisen persoonan näkökulmasta, vaikka itse luolastoissa navigoidaan ylhäältä alaspäin, ja jokaiseen luolastoon pääsee suuremman maailmankartan kautta. Ryhmäsi tehtävänä on tehdä sopimus paholaisen kanssa, mikä ilmeisesti estää maailmaa tuhoavan demonien hyökkäyksen. En usko, että sopimuksen tekeminen paholaisen kanssa on kovin hyvä idea, mutta se tarjoaa ainakin tekosyyn käyttää hienoja demonivoimia taistellessasi tiesi läpi todella synkkien ympäristöjen.

Uninvited

Julkaistu: Toukokuu 26. Kehittäjä: Octavi Navarro

Uninvited on jälleen yksi kauhupeli (nykyään julkaistaan viikoittain todella paljon indie-kauhupelejä), ja se on ensimmäisen persoonan peli uniikilla taidetyylillä, joka sekoittaa pikselitaidetta ja 3D-ympäristöjä. Ystäväporukka on asettanut itselleen haasteen: joukko kortteja on ripoteltu ympäri vanhaa kartanoa, ja käyttämällä pelkkää tulikärpäspurkkia valonlähteenä se, joka löytää kaikki kortit, voittaa, ja tulee näin ollen ”jengin johtajaksi”. Mutta tämä kaikin puolin hauska aktiviteetti menee nopeasti pieleen, kuten kauhupeleissä on tapana käydä. Aikana, jolloin useimmat kauhupelit valitsevat joko modernin realistisen lähestymistavan tai sitten 1990-luvun monikulmaisen viilun, Uninvited erottuu varmasti edukseen.

Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä

Hollow Knight: Silksongin kehittäjä Team Cherry on julkaissut tiedot ensimmäisestä julkaisun jälkeisestä päivityksestä, joka keskittyy bugikorjauksiin ja pienehköihin pelitasapainomuutoksiin alkuvaiheen peleissä. Päivitys 1.0.28470 tulee kaikkien pelaajien saataville noin 17. syyskuuta, mutta PC-pelaajat voivat testata sitä jo nyt Steam- ja GOG-julkisessa beta-versiossa.

Päivityksen myötä peliä on hieman helpotettu, mikä ilahduttaa erityisesti niitä, jotka ovat kamppailleet alkuvaiheen pomojen kanssa. Silksongin julkaisua on seurannut vilkas keskustelu yhteisössä siitä, että peli saattaa olla turhan vaikea, jopa kohtuuttoman haastava tietyissä kohdissa. Monet fanit ovatkin etsineet modauksia helpottaakseen pelikokemusta.

Päivitys korjaa muun muassa tilanteita, joissa pelaaja saattoi jäädä ilman viittaa, tehtävien suorittaminen ei onnistunut loppupelissä, tai hahmo jumittui ilmassa tietyissä liikkeissä. Lisäksi päivitys säätää hieman varhaisen pelin pomojen Moorwingin ja Sister Splinterin vaikeustasoa sekä vähentää Sandcarverien aiheuttamaa vahinkoa. Myös rosarioiden palkkioita ja joidenkin välihintojen arvoja on säädetty pelaajaystävällisemmiksi.

Team Cherry lupaa, että kaikki korjaukset päivittyvät myös niille, jotka ovat jo törmänneet merkittäviin bugeihin. Kehittäjä työskentelee jo seuraavan päivityksen parissa, joten pelin jatkokehitys on aktiivista ja pelaajien palautteet huomioidaan tarkasti.

Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan

SWAT-toimintaa ja rajua realismia yhdistelevä Ready or Not on ylittänyt 13 miljoonan myydyn kappaleen rajan eri alustoilla. Void Interactiven kehittämä peli sai heinäkuussa julkaisunsa PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, ja konsoleilla se on ehtinyt kahmia jo yli 3 miljoonaa myyntiä, joista 2 miljoonaa tuli alle kahdessa kuukaudessa.

Peli julkaistiin alun perin PC:lle early access -muodossa jo vuonna 2021, mutta konsoliversion tulo venyi sisällöllisten muutosten vuoksi. Void Interactive joutui muokkaamaan esimerkiksi gorea, paljastavuutta ja eräitä kiistanalaisia elementtejä ennen kuin Sony ja Microsoft antoivat vihreää valoa.

Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt kaikkia. Osa pelaajista syytti studioita sensuurista ja pommitti peliä negatiivisilla Steam-arvosteluilla. Kehittäjä puolestaan vakuutti, että huhut muutosten laajuudesta olivat liioiteltuja.

Kohusta huolimatta Ready or Not on osoittanut vetovoimansa ja myyntiluvut kertovat, että poliisitaktiikoihin pohjautuvalle tiukalle toimintapelille riittää yleisöä.