Vimmainen Ravenswatch-toimintapeli on nyt pelattavissa konsoleilla Kommentit pois päältä artikkelissa Vimmainen Ravenswatch-toimintapeli on nyt pelattavissa konsoleilla

Ravenswatch

Suosittu roguelike-toimintapeli on nyt saatavilla PlayStation- ja Xbox-konsoleille. Nintendo -versio on tulossa 23. tammikuuta 2025.

Ravenswatch on ylhäältä kuvattu nopea toimintapeli, jossa pelaajat voivat valita yhdeksästä eri sankarista. Hahmot perustuvat kansantaruihin ja legendoihin, kuten Punahilkka, Lumikuningatar ja Aladdin. Jokaisella hahmolla on omat taitonsa ja taistelutyylinsä.

Pelin ominaisuuksia:

  • Yli 200 eri ominaisuutta hahmoille
  • Yli 50 taikaesinettä kerättäväksi
  • Neljä vaikeustasoa
  • Räätälöitävät pelimuodot
  • Moninpeli jopa neljälle pelaajalle

Pelaajilla on kolme päivää ja yötä aikaa pelastaa maailma tuomiopäivältä suorittamalla tehtäviä, keräämällä varusteita ja taistelemalla vihollisia vastaan.

Ravenswatch on kerännyt jo 700 000 pelaajaa PC:llä esijulkaisuvaiheessa. Pelin on julkaissut ja sitä jakelee .

Ravenswatch on nyt saatavilla :lle, :lle, /S:lle ja Xbox Onelle. Nintendo Switch -version julkaisu ajoittuu helmikuuhun 2025. Peli on saanut PEGI 18 -ikärajan.

Test Drive Unlimited Solar Crown -pelin kolmas kausi tuo mukanaan uusia tehtäviä, autoja ja haasteita Kommentit pois päältä artikkelissa Test Drive Unlimited Solar Crown -pelin kolmas kausi tuo mukanaan uusia tehtäviä, autoja ja haasteita

Test Drive Unliimited Solar Crown

-ajopelin kolmas pelikausi alkaa 19. maaliskuuta 2025 tuoden mukanaan uusia ominaisuuksia ja sisältöä. Päivitys korvaa aiemman Clan Wars -kauden ja vie pelin tarinaa eteenpäin.

Uusina pelityyppeinä esitellään autonvälitystehtävät ja soolokisat tekoälykuljettajia vastaan. Lisäksi peliin tuodaan navigaatiotila, jossa pelaajat suunnistavat kohteisiin ilman auton navigaattoria. Nämä uudet ominaisuudet vastaavat peliyhteisön toiveisiin ja tuovat vaihtelua pelikokemukseen.

Pelin autovalikoimaa on laajennettu uusilla ajoneuvoilla, kuten DeLorean DMC-12 ja Ferrari LaFerrari Aperta, jotka ovat saatavilla tiettyjen Solar Pass -tasojen saavuttamisen jälkeen. Ranked-kisojen palkintoina voi ansaita Aston Martin Valour- ja Pininfarina Battista -autoja.

Pelaajat voivat nyt muokata autojen rekisterikilpiä yhdistelemällä tekstejä ja valmiita pohjia. Tämä ominaisuus on saatavilla klaanien kauppapaikoista.

Solar Pass -järjestelmä on laajennettu 50 tasoon aiemman 25 sijaan, ja se on nyt saatavilla kaikille pelaajille. Aiemmin Gold- tai Silver-version ostaneet pelaajat saavat Solar Pass -bonuksensa neljännellä pelikaudella.

Peliin on lisätty myös uusia livetapahtumia sekä Ibizan että Hong Kongin kaupunkeihin, kumpaankin viisi uutta kisaa.

Unlimited Solar Crown on saatavilla ja sekä S -pelikonsoleille, että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 16.

Ark: Survival Ascended saa jännittävän Lost Colony -laajennuksen – uusi tarina vie kohti Ark 2:ta Kommentit pois päältä artikkelissa Ark: Survival Ascended saa jännittävän Lost Colony -laajennuksen – uusi tarina vie kohti Ark 2:ta

-pelisarja saa uuden laajennuksen, Lost Colony, joka vie pelaajat syvemmälle Arkin maailmaan ja yhdistää sen tulevaan -seikkailuun. Tämä ensimmäinen alkuperäinen laajennus Ark: Survival Ascendedille tuo mukanaan jännittäviä uusia haasteita ja upeita animaatioita, joita on luonut tunnettu Mappa-studio (mm. , ).

Laajennuksessa pelaajat astuvat legendaarisen Mei Yinin jalanjäljille, ja heitä odottaa kylmä ja synkkä maailma, jossa he etsivät vastauksia Arkin salaisuuksiin. Lost Colony tuo peliin myös uusia kykyjä, varusteita ja rakennusjärjestelmiä, ja pelaajat joutuvat taistelemaan demonien kanssa valtavassa kaupungissa.

Tämä laajennus toimii myös sillanrakentajana Ark: Survival Evolved -pelin laajennusten ja Ark 2:n välillä, joka on monien odottama jatko-osan pelimaailman Unreal Engine 5:llä. Ark 2:n julkaisua on viivästytetty useaan otteeseen, mutta Lost Colony tuo toivoa faneille, sillä sen julkaisupäiväksi on vahvistettu marraskuu 2025.

Esivarausten ennakkomyynti alkaa kesäkuussa 2025, ja pelin täysversio julkaistaan /S:lle, :lle ja :lle hintaan 29,99 euroa.