Virtua Fighter 5 -pelin Ultimate Showdown -uusinto ilmestyy kesäkuun alussa Kommentit pois päältä artikkelissa Virtua Fighter 5 -pelin Ultimate Showdown -uusinto ilmestyy kesäkuun alussa

Virtua Fighter 5 Ultimate Showdown

Sega juhlistaa 60-vuotista taivaltaan julkaisemalla uudelleen Virtua Fighter 5 -pelin Ultimate Showdown versiona. Pelissä on uudistetut grafiikat ja parannellut moninpeliominaisuudet.

Alunperin vuonna 2006 ilmestynyt peli on uudistettu kauttaaltaan hahmomallinnuksia, kenttiä, välianimaatioita ja taustamusiikkeja myöten.

Pelaajat voivat luoda 16 hengen yksityisiä moninpelihuoneita, joissa pelaajat ottavat mittaa round-robin tyyliin. Pelitiloja on saatavilla mm. League Matches sekä Tournament Matches. Pelattavia hahmoja löytyy yhteensä 19 ja mukana ovat klassiset Rank Match, Arcade, Training ja Offline Versus -pelitilat.

Virtua Fighter 5 Ultimate Showdown ilmestyy kesäkuun 1. päivä yksinoikeudella PlayStation 4 -konsolille.

Sonic-sarja oli lähellä loppuaan, mutta elokuva pelasti jatkon Kommentit pois päältä artikkelissa Sonic-sarja oli lähellä loppuaan, mutta elokuva pelasti jatkon

Sonicin 35-vuotisjuhlat saavat hieman yllättävän sävyn. Teamin johtaja Takashi Iizuka kertoo, että suunnitteli jossain vaiheessa koko Sonic-pelisarjan lopettamista. Tilanne muuttui lopulta vuonna 2020 julkaistun -elokuvan myötä.

Iizukan mukaan Sonicilla on ollut vuosien aikana sekä hyviä että huonoja hetkiä. Synkimpänä aikana hänelle kerrottiin yhtiön johdosta, että koko sarja pitäisi lopettaa. Iizuka kertoo joutuneensa taistelemaan organisaation sisällä, jotta Sonic saisi jatkaa.

Ratkaiseva käänne tuli ensimmäisen Sonic-elokuvan myötä. Elokuva menestyi sekä kaupallisesti että kriitikoiden keskuudessa ja muutti Iizukan mukaan selvästi koko sarjan suuntaa. Sinisestä siilistä tuli jälleen entistä näkyvämpi hahmo myös pelien ulkopuolella.

Samassa haastattelussa Iizuka paljasti myös toisen yllättävän yksityiskohdan. Shadow the Hedgehog oli alun perin tarkoitus jättää historiaan lopussa. Hahmon valtava suosio sai Segan kuitenkin muuttamaan suunnitelmaa, ja Shadow palasi jo Sonic Heroesissa. Nykyään hahmo on noussut suosiossa lähelle Sonicia, ja Iizuka myöntää Shadow’n olevan myös hänen oma suosikkinsa.

Ei siis ollut kaukana, että Sonic olisi jäänyt kokonaan menneisyyden pelihistoriaan. On ironista, että juuri hahmo, joka tunnetaan vauhdistaan, tarvitsi lopulta elokuvan antamaan uralleen uuden vaihteen.

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.