Virtuaalinen käsipalloilu Handball 21 ilmestyy marraskuussa PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Virtuaalinen käsipalloilu Handball 21 ilmestyy marraskuussa PC:lle ja konsoleille

Handball 21

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema Handball 21 -käsipallosimulaatio julkaistaan ensi marraskuussa. Yksin- ja moninpelikokemuksen tarjoava palloilulaji mallintaa kymmenien miljoonien pelaajien lajin nykyaikaisin pelimekaniikoin.

Eko Softwaren kehittämä Handball 21 jatkaa entuudestaan tuttua käsipallopelien sarjaa. Peliä on kehitetty peliyhteisöstä saadun palautteen sekä lajin asiantuntijoiden avulla. Näin voidaan taata realistinen ja oikeankaltainen pallopelikokemus myös virtuaalipelikentällä. Handball 21 -pelissä on täysin uudet hahmoanimaatiot, entistä kehittyneempi keinoäly, uusia pelitiloja ja entistä enemmän pelattavaa sisältöä.

Handball 21 sisältää neljä Euroopan isointa käsipalloliigaa sekä useita pienempiä liigoja virallisesti lisensoituna. Mukaan on mallinnettu peräti 1 600 käsipallopelaajaa eri liigoista ja maista. Mukana on lajin huippunimiä, kuten Nikola Karabatic, Valero Rivera ja Melvyn Richardson.

Erilaisia pelitiloja on useita ja osa näistä mukana pelisarjassa ensimmäistä kertaa. Näistä merkittävin uutuus on kiinnostava liigapelitila, jossa pelaaja ohjastaa käsipalloilijaa ja tämän edustamaa joukkuetta läpi uran. Soolopelissä pelaaja voi luoda oman joukkueensa ja värvätä siihen pelaajia sekä kisata joukkueensa kanssa erilaisissa turnauksissa. Moninpelissä taitojaan voi koettaa muita pelaajia vastaan niin paikallisesti kuin verkossakin pelattavassa pelitilassa.

Handball 21 on aiempaa syvällisempi pelikokemus myös pelimekaniikan osalta. Esimerkiksi erilaiset puolustusmuodostelmat, erikoistaktiikat ja kehittyneempi keinoäly tekevät pelaamisesta entistä hauskempaa ja monipuolisempaa.

Pelin erilaiset stadionit ja kentät on mallinnettu yksityiskohtaisen tarkasti. Myös pelihahmojen animointia ja ulkonäköä on kohennettu huipputasoisen liikkeenmallinnuksen avulla.

Handball 21 julkaistaan sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle marraskuussa 2020.

Darkwood palaa 8 vuoden tauon jälkeen – uusi jatko-osa lupaa kauhua ja selviytymistä Kommentit pois päältä artikkelissa Darkwood palaa 8 vuoden tauon jälkeen – uusi jatko-osa lupaa kauhua ja selviytymistä

Yksi kauhun legendoista, Darkwood, saa vihdoin jatkoa kahdeksan vuoden odotuksen jälkeen. Seuraajan kehityksestä vastaa Pathologic-sarjan luoja Ice-Pick Lodge, yhteistyössä Manor Lords -pelin julkaisijan Hooded Horsen kanssa. Alkuperäisen tiimin Acid Wizard toimii neuvonantajana, jotta pelin synkkä ja ahdistava tunnelma säilyy.

Darkwood 2 sijoittuu useita vuosia alkuperäisen tapahtumien jälkeen Aral-järven kuivuvalle alueelle, jossa suolatasangot ja aavikon kaltaiset maisemat luovat karun taustan selviytymistaistelulle. Peli säilyttää ylhäältä kuvattavan perspektiivin ja hardcore-survival-mekaniikat: pelaajan on etsittävä tukikohta, kerättävä resursseja ja valmisteltava illan hyökkäyksiä tarkasti. Päivänvalo on kallisarvoista, ja jokainen yö voi olla viimeinen, jos varautuminen epäonnistuu.

Pelin tarina on valintavetoinen ja muokkaa maailmaa sekä sen asukkaita, mutta sen voi ymmärtää myös ilman alkuperäisen pelin kokemusta. Hooded Horse lupaa, että jatko-osa kunnioittaa alkuperäisen hengen, mutta tuo myös uutta sisältöä niille, jotka kaipaavat synkkää selviytymiskokemusta.

Acid Wizardin Gustaw Stachaszewski kertoo, että alkuperäisen tiimin luovuus ja uniikki visio haluttiin säilyttää, vaikka pelin kehitys on nyt uudessa studiossa. Ice-Pick Lodgen kokemus Pathologic-sarjasta tuo odotetun lisämausteen kauhuun ja selviytymiseen.

Julkaisupäivää ei ole vielä vahvistettu, mutta peli tulee saataville PC:lle ja Game Pass -palveluun. Pelin tunnelma lupaa jälleen kerran hikoilua, sydämentykytystä ja armotonta selviytymistä, joten kauhun ystävät voivat alkaa valmistautua.

Italialainen indie-kehittäjä nimesi pelinsä vahingossa täysin paskaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Italialainen indie-kehittäjä nimesi pelinsä vahingossa täysin paskaksi

Italialainen indie-kehittäjä Fix-a-Bug sai odottamattoman mainosbuustin, kun heidän uusi satirinen RPG-pelinsä The Crazy Hyper-Dungeon Chronicles käännettiin japaniksi hieman liian suoraan. Pelin nimi päätyi Japanin Steam-sivulle muotoon Kuso Dungeon, joka tarkoittaa suoraan suomennettuna Shitty Dungeon eli ”Paska luolasto” (vai paskainen?).

Virhe herätti nopeasti huomiota ja levisi viraalina sosiaalisessa mediassa. Pelaajat ja medioiden edustajat nauroivat hullunkuriselle nimelle, ja peli pääsi nopeasti monen toivelistoille. Kehittäjä Paolo Nicoletti kertoo, että kyseessä oli täysin vahingossa tapahtunut moka, mutta se tuotti pelille huomattavasti näkyvyyttä.

Se oli vahingossa tapahtunutta markkinointia parhaimmillaan. – Nicoletti kommentoi.

Itse peli on saanut Steamissä pääosin positiivista palautetta. Arvostelijat kiittävät erityisesti peliin sisältyvää itseironista huumoria, visuaalista ilmettä ja toimivaa pelimekaniikkaa. Nicoletti kertoo tiiminsä seuraavan pelaajapalautetta tarkasti ja työstävänsä parannuksia ja tasapainotuksia sen perusteella.

The Crazy Hyper-Dungeon Chronicles on nyt saatavilla PC:lle Steamin kautta ja tarjoaa sekä hupia että haastetta dungeon crawler -tyylisen pelin ystäville. Se todistaa samalla, että joskus vahinko voi muuttua kultaiseksi markkinointikeinoksi.