Virtuaalinen maanviljely laajenee välimerelle uuden Farming Simulator 22 -pelin myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Virtuaalinen maanviljely laajenee välimerelle uuden Farming Simulator 22 -pelin myötä

Farming Simulator 22

Farming Simulator 22 -maanviljelysimulaation uudella esittelyvideolla tutustutaan Välimeren maatilaidylliin. Alue sopii erinomaisesti esimerkiksi oliivien ja viinirypäleiden kasvatukseen, joita voidaan pelissä jatkojalostaa esimerkiksi oliiviöljyksi ja rypälemehuksi.

Ranskaan sijoittuva Haut-Beyleron-pelialue erottuu amerikkalaismaatiloista esimerkiksi ympäristönmuotojensa ja kasvillisuutensa osalta, ja tarjoaa näin erilaisen pelikokemuksen. Videolla nähdään myös uusia työkoneita ja laitteita sekä aitoa pelikuvaa Farming Simulator 22 -simulaation pelimoottorilla esitettynä.

Parhaillaan käynnissä olevilla Gamescom-pelimessuilla julkistettiin myös uusi kausikortti, johon sisältyy pelin kaikki kolme tulevaa lisäosaa sekä yksi isompi laajennusosa, joka julkaistaan pelin julkaisua seuraavan vuoden aikana. Kausikorttisisällön lisäksi luvassa on myös ilmaisia päivityksiä kaikille Farming Simulator 22 -pelaajille.

GIANTS Software järjestää myös Gamescom -striimilähetyksen perjantaina 27.8. kello 22.00 Suomen aikaa Twitch-tilillään.

Uusiutunut Farming Simulator 22 -maanviljelysimulaatio tuo mukanaan uusina viljelykasveina viinirypäleet, oliivit ja durran. Uudet viljelykasvit vaativat erikoishuomiota ja näitä varten on ostettavissa myös omia työkoneita. Farming Simulator 22 uusiutuu myös uusien pelikarttojen myötä.

Peli sisältää kaksi uutta pelialuetta sekä uusitun Erlengratin vuoristoalueen. Yhdysvaltojen keskilännestä innoituksensa saanut Elmcreek on täynnä avaria peltoja ja aukeita, joihin pelaaja voi perustaa oman maatilansa. Virtuaalimaanviljelijät voivat suunnitella ja määrittää monenlaisia ja eri kokoisia peltoja alueelleen aitoon keskilännen tyyliin.

Farming Simulator 22 julkaistaan PlayStation 5, Xbox Series X ja S, PlayStation 4 sekä Xbox One -konsoleilla että PC:llä ja OSX:llä 22. marraskuuta 2021.

Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä

Capcom paljasti The Game Awards 2025 -tapahtumassa, että tulevassa Resident Evil Requiemissa nähdään kaksi pelattavaa päähenkilöä: uusi tulokas Grace sekä fanien kestosuosikki Leon S. Kennedy. Pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi ja tuottaja Masato Kumazawa kertovat, että tarina on yksi yhtenäinen kokonaisuus, jossa pelaaja vuorottelee hahmojen välillä juonen edetessä ja välillä heidän tiensä myös risteävät.

Kaksikon roolit on rakennettu tietoisesti vastakohdiksi. Grace on kehittäjien sanoin Resident Evil -historian suurin pelkuri, ja hänen osionsa nojaavat raskaasti puhtaaseen selviytymiskauhuun. Leon taas on kokenut veteraani, jonka luvut painottuvat intensiiviseen toimintaan.

Pelikokemus tuntuu kuin hyppäisi kylmään altaaseen kuuman saunan jälkeen. – Nakanishi kuvailee pelin rytmiä osuvasti.

Tarkoitus on, että jännitys purkautuu toiminnassa ja palaa entistä voimakkaampana kauhujaksoissa.

Leonin hahmoa on lähestytty uudesta kulmasta. Pelaajien ei tarvitse tuntea sarjan aiempia osia, vaan riittää, että tietää Leonin olleen mukana Raccoon Cityn tapahtumissa. Nyt huomio on siinä, millainen mies hän on vuosien jälkeen. Kehittäjien mukaan Leon ei ole vain karismaattinen toimintasankari, vaan myös itsekriittinen ja kuivaa huumoria viljelevä hahmo, jonka kokemus näkyy sekä asenteessa että taistelutaidoissa.

Pelimekaniikan osalta Leonin osuudet ammentavat vahvasti Resident Evil 4:stä. Mukana on lähitaistelua, kamppailulajeja ja aiempaa dynaamisempaa toimintaa, kun taas Gracen pelaaminen muistuttaa enemmän Resident Evil 2:n hidasta ja ahdistavaa selviytymistä. Yhdistelmän tavoitteena on luoda tunne, jossa pelaaja on välillä turvassa ja välillä täysin aseeton ja juuri tämä kontrasti tekee Requiemista kehittäjien mukaan erilaisen kuin aiemmat osat.

Pienempänä, mutta huomiota herättävänä yksityiskohtana Leon huristelee pelissä Porsche Cayenne Turbo GT:llä, joka on Capcomin ja Porschen yhteistyönä räätälöity juuri Requiemia varten. Kehittäjät tosin vihjaavat pilke silmäkulmassa, että ajoneuvojen kohtalo Resident Evil -sarjassa ei ole perinteisesti kovin ruusuinen.

Resident Evil Requiem julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Jos kehittäjien lupaukset pitävät, luvassa on yhtä aikaa sarjan kauhistuttavin ja vapauttavin pelikokemus.

Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon

Ubisoft vahvistaa rivejään ostamalla Amazon Games Montrealin tiimin, joka työskentelee tulevan MOBA-pelin March of Giants parissa. Kaupan yksityiskohtia ei paljastettu, mutta Ubisoft saa samalla pelin oikeudet ja koko kehitystiimi siirtyy yhtiön palvelukseen. Kauppa tuo mukanaan myös tutun nimen, nimittäin Rainbow Six Siegen alkuperäinen luova johtaja Xavier Marquis palaa Ubisoftille kuuden vuoden tauon jälkeen.

March of Giants on jo ehtinyt suljettuun alfavaiheeseen PC:llä, ja nyt sen kehitys jatkuu Ubisoftin suojissa. Osana sopimusta Amazon tukee peliä markkinoinnilla Twitchissä, joten näkyvyyttä on luvassa. Pelin tuotannosta vastaa Alexandre Parizeau, hänkin entinen Ubisoft-johtaja, joka toimi aiemmin Toronton studion vetäjänä.

Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot ottaa paluumuuttajat avosylin vastaan ja uskoo heidän tuovan yhtiöön vankkaa osaamista kilpailullisten ja pitkäikäisten live-pelien rakentamiseen. Tiimi liitetään osaksi Ubisoftin uutta “creative house” -rakennetta, jossa kehitystyötä organisoidaan tulevaisuudessa.

Taustalla Amazon Gamesin mittavat leikkaukset tekevät kaupasta ajankohtaisen. Amazon on viime viikkoina supistanut pelitoimintaansa ja luopunut muun muassa MMO-kehityksestä, vaikka March of Giants mainittiin vielä hiljattain tulevien pelien joukossa. Onkin epäselvää, mitä Amazon Games Montrealista jää jäljelle tämän järjestelyn jälkeen.

Kehittäjät itse ovat selvästi innoissaan. Marquis kuvaa paluutaan täyden ympyrän hetkeksi, ja Parizeau uskoo Ubisoftin auttavan March of Giantsia kasvamaan yhdeksi seuraavista kestohiteistä MOBA-genressä. Jos paluumuuttajien kokemus pitää lupauksensa, Ubisoft saattoi tehdä varsin maukkaan kaappauksen.