Virtuaalinen rakennustyömaapeli Construction Simulator ilmestyy syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Virtuaalinen rakennustyömaapeli Construction Simulator ilmestyy syyskuussa

Construction Simulator

PAN Vision Finlandin jakelema ja Astragonin julkaisema -rakennussimulaatio tarjoaa syksyllä tekemistä kymmenien eri ammattimerkkien voimalla.

https://youtu.be/0uAgCTBWZVw.

Kukapa ei olisi joskus haaveillut isoista rakennusprojekteista, maan mylläyksestä tai isojen työkoneiden ohjaimiin tarttumisesta. Construction Simulator tekee tämän kaiken mahdolliseksi, mutta vie asian vielä pidemmälle tarjoamalla pelaajalle ensiluokkaisen rakennussimulaation täynnä työkoneita, erilaisia tehtäviä ja kiehtovaa pakerrettavaa. Peli viekin lapsuuden hiekkalaatikkoleikit työkoneineen lähes todellisuuden tasolle, mutta ilman hikoilua tai hurjan kalliiden työkoneiden hankintaa.

Construction Simulator sisältää kaksi suurta pelikarttaa, jotka ovat saaneet innoituksensa Saksasta ja Yhdysvalloista. Kumpikin pelikartoista sisältää oman pelikampanjansa sekä kymmeniä erilaisia tehtäviä, kuten vaikkapa satama-alueen uudistamisen, kaupungin vihreän energian suunnitelmien toteuttamisen tai turistikohteiden vetonaulojen rakentamisen. Kummallakin maalla on omat haasteensa, tehtävänsä ja asiakkaansa, jotka työllistävät pelaajan hallitsemaa rakennusfirmaa. Pelikartat eroavat toisistaan myös maantieteellisesti, joka tuo omanlaisen tunnelman kumpaankin ympäristöön.

Pelaajan käytössä on kymmenittäin oikeita ja virallisesti lisensoituja työkoneita ja kulkuneuvoja, joista pelaaja voi tehdä hankintansa erilaisten tehtävien toteuttamiseen. Jokainen ajoneuvoista on mallinnettu yksityiskohtaisesti ja realistisesti. Mukana olevia merkkejä ovat muun muassa Atlas, BELL, Bobcat, Bomag, CASE, Caterpillar, Cifa, DAF, Doosan, Kenworth, Liebherr, MAN, Mack Trucks, Meiller-Kipper, Nooteboom, Palfinger, Scania, Schwing Stetter, Still, Wacker Neuson ja Wirtgen Group. Pelin erilaisten laitteiden, työkoneiden ja ajoneuvojen lisäksi myös pelaajahahmo voidaan varustaa laadukkailla suojavarusteita. Näistä vastaa peliin lisensoitu valmistaja Engelbert Strauss.

Kahden erilaisen yksinpelikampanjan ohella Construction Simulatorista voi myös nauttia peräti neljän pelaajan moninpelissä, jolloin rakentaminen ja ympäristön muokkaaminen sujuvat vauhdikkaasti yhdessä.

Construction Simulator tulee saataville 20. syyskuuta , ja -pelikonsoleille. Pelin Xbox One -versio on yhteensopiva myös sekä S -pelikonsolien kanssa.

Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 voi tuoda massoille takaisin Point & click-pelailun

Muistatko vielä LucasArtsin Monkey Islandin tai Sierran King's Questin? Nämä aivotyötä ja huumoria yhdistäneet point-and-click-seikkailut olivat 90-luvun -pelien kuninkaita, kunnes katosivat lähes kokonaan konsolien vallatessa pelimaailman. Nyt tämä rakastettu genre elää uuden indie-kultakauden, ja Switch 2 saattaa olla se kipinä, joka nostaa sen taas parrasvaloihin.

Switch 2 tuo pöytään ominaisuuksia, jotka kuulostavat seikkailupelien ystävän unelmalta. Uusi Joy-Conien hiiritila mahdollistaa pelaamisen lähes PC-tyyliin ilman 80-luvun mikroaaltouunilta näyttävää monitoria. Lisäksi suurempi näyttö helpottaa pikselinmetsästystä ja jokainen vanhan koulun pelaaja tietää, että klikkailu on tarkkaa puuhaa.

Shaun Aitcheson, The Excavation of Hob's Barrow -pelin kehittäjä, uskoo vahvasti Switch 2:n potentiaaliin.

Tämä on ehdottomasti parempi alusta näille peleille kuin aiemmat laitteet. – Shaun sanoo.

Silti hän varoittaa, että kehittäjien on huomioitava kaikki ohjainvaihtoehdot, konsolilla hiiri ei ole itsestäänselvyys.

Ongelma on kuitenkin entisellään, vaikka pelit kuten Hob's Barrow ja ovat saaneet kriitikoilta suitsutusta myös Switchillä, myynti jää reilusti jälkeen PC:stä. Francisco Gonzalez (, Rosewater) epäilee, että uusi laite yksin ei käännä virtaa, mutta näkee mahdollisuuden houkutella ainakin pienen määrän uusia faneja, jos Nintendo saa eShopin löytötoiminnon kuntoon.

Point-and-click tuskin syrjäyttää räiskintöjä hittilistojen kärjestä, mutta jos Switch 2 onnistuu tuomaan lajityypin takaisin suuremman yleisön tietoisuuteen, voi edessä olla pieni retroherätys. Sillä jos jokin ansaitsee uuden nousun, niin se on peli, jossa yksittäinen lusikka saattaa olla koko juonen avain.

Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Shadows saattaa hiipiä Switch 2:lle

Ubisoftin sijoittajapuhelussa lipsahti useita vihjeitä, jotka viittaavat siihen, että Assassin's Creed: Shadows on matkalla :lle, vaikka virallista vahvistusta ei vielä tullut.

Yhtiön talousjohtaja Frédérick Duguet kertoi, että kuluvan tilikauden (joka päättyy maaliskuussa 2026) julkaisuihin kuuluu pari muuta peliä, jotka paljastetaan myöhemmin. Hän lisäsi myös, että yksi näistä julkaistaan Switch 2:lle. Myöhemmin toimitusjohtaja Yves Guillemot vihjasi, että Shadowsista on tulossa uusia versioita muille laitteille.

Vaikka ei suoraan myöntänyt mitään, peli on jo saanut huhutut PEGI-luokitukset Switch 2:lle, ja kun huomioi rivien välistä annetut vihjeet, on melko todennäköistä, että samurait ja ninjat löytävät tiensä Nintendon uutuuskonsolille ennen ensi kevättä.

Assassin's Creed: Shadows julkaistiin aiemmin :lle, |S:lle, :lle ja pilvipalveluihin.