Visuaalinen romaani Arcadia Fallen ilmestyi PC:lle ja Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Visuaalinen romaani Arcadia Fallen ilmestyi PC:lle ja Switchille

Arcadia Fallen

Galdra Studiosin ensimmäinen visuaalinen romaani on nyt saatavilla :lle ja Nintendo -konsolille.

Pelissä omaksut nuoren alkemistin oppipojan roolin, joka on tahattomasti sidottu laittomaan henkeen. Joutuessaan yllättäen sotaan ihmiskunnan ja taikuuden välillä, hänen täytyy liittyä epätodennäköisten sankareiden ryhmään paetakseen omaa tuhoaan ja toivottavasti pelastaakseen maailman matkan varrella.

“Läheisyydestä kertovan pelin tekeminen on ollut uskomattoman vaikeaa, etkä voi tietää, onnistuitko, ennen kuin pelaajat voivat kokea pelin itse. Vastaanotto on tähän mennessä ollut ylenpalttista, ja olemme jo kuulleet pelaajista, jotka ovat nauraneet ja itkeneet pelin aikana. On helpotus, ei vain toivoa, vaan tietää, että teit jotain niin erikoista.”

kertoo Galdra Studiosin tuottaja Daniel Svejstrup Christensen

Arcadia Fallen on pohjoismainen fantasia, jossa roolipelaaminen ja itseilmaisu ovat etupenkillä. Siinä on mukautettava päähahmo ja dialogijärjestelmä, joka antaa pelaajien muokata hahmojensa persoonallisuutta tarinan edetessä. Se on peli, jossa on kyse hyvin pitkälti matkasta, ja sillä matkalla on mukana seuralaisia, joista neljä voit romantisoida (LGBTQ+-ystävällinen), ja jos romantiikka ei ole sinun juttusi, voit luoda merkityksellisiä ja syviä platonisia suhteita kaikkien kanssa.

Pelaajien on myös hiottava taitojaan alkemistina ratkaistakseen kriisejä ja auttaakseen tovereitaan. Nämä pulmat on helppo oppia, mutta vaikea hallita, ja ne, jotka käyttävät aikaa tullakseen kokeneiksi alkemisteiksi, voivat käyttää sitä muuttamaan tarinan kulkua.

Pelissä on yli 4,5 tuntia täysin äänitettyä dialogia kyvyiltä kuten Sarah-Nicole Robles (Luz The Owl Housesta, Encanto) ja Sean Chiplock (Persona 5, Genshin Impact) ja ääniohjauksesta vastaa Philip Bache (Life Is Strange, Skyrim).

Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa

on vahvistanut, että pitkään odotettu tähtää vuoden 2028 julkaisuun. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu, mutta tieto antaa viimein odottaville noitureille jotain konkreettista kalenteriin merkittäväksi. Peliä ei kuitenkaan nähdä Gamescom 2026 -tapahtumassa.

CD Projekt Redin toimitusjohtaja Michał Nowakowski kertoo, että pelin parissa työskentelee yli 500 kehittäjää. Kyseessä on yhtiön mukaan sen tähän asti kunnianhimoisin peli, jossa luvataan valtava avoin maailma, vauhdikasta toimintaa ja syvällinen tarina. Pääosassa nähdään tällä kertaa Ciri, joka aloittaa uuden Witcher-saagan.

Ennen The Witcher 4:ää pelaajat pääsevät kuitenkin vielä kerran Geraltin saappaisiin. julkaistaan vuonna 2027 , ja Xbox Series X|S. Laajennus tarjoaa uuden Geraltin tähdittämän seikkailun ja toimii samalla eräänlaisena siltana kohti tulevaa Witcher-saagaa.

Songs of the Pastin luvataan olevan kokoluokaltaan Blood and Wine -laajennuksen kaltainen, ja mukana on myös uusia Gwent-kortteja. Geraltin mystinen uusi miekka näyttää puolestaan olevan tärkeässä roolissa tarinassa. CD Projektilla on siis vielä yksi annos vanhaa kunnon Geraltia tarjolla ja sen jälkeen katseet kääntyvät Ciriin.

Jos CD Projekt onnistuu suunnitelmissaan julkaista uusi Witcher-trilogia kuuden vuoden sisällä, aikataulu voisi tarkoittaa :ttä vuonna 2031 ja vuonna 2034. Toisin sanoen odotettavaa riittää pitkäksi aikaa. CD Projektin viesti faneille onkin yksinkertainen: antakaa tiimin tehdä rauhassa. No, ainakin nyt tiedämme, kuinka kauan rauhaa pitäisi kestää.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, Xbox Series X|S:lle ja Nintendo 2:lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.