Visuaalinen romaani Arcadia Fallen ilmestyi PC:lle ja Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Visuaalinen romaani Arcadia Fallen ilmestyi PC:lle ja Switchille

Arcadia Fallen

Galdra Studiosin ensimmäinen visuaalinen romaani on nyt saatavilla :lle ja Nintendo -konsolille.

Pelissä omaksut nuoren alkemistin oppipojan roolin, joka on tahattomasti sidottu laittomaan henkeen. Joutuessaan yllättäen sotaan ihmiskunnan ja taikuuden välillä, hänen täytyy liittyä epätodennäköisten sankareiden ryhmään paetakseen omaa tuhoaan ja toivottavasti pelastaakseen maailman matkan varrella.

“Läheisyydestä kertovan pelin tekeminen on ollut uskomattoman vaikeaa, etkä voi tietää, onnistuitko, ennen kuin pelaajat voivat kokea pelin itse. Vastaanotto on tähän mennessä ollut ylenpalttista, ja olemme jo kuulleet pelaajista, jotka ovat nauraneet ja itkeneet pelin aikana. On helpotus, ei vain toivoa, vaan tietää, että teit jotain niin erikoista.”

kertoo Galdra Studiosin tuottaja Daniel Svejstrup Christensen

Arcadia Fallen on pohjoismainen fantasia, jossa roolipelaaminen ja itseilmaisu ovat etupenkillä. Siinä on mukautettava päähahmo ja dialogijärjestelmä, joka antaa pelaajien muokata hahmojensa persoonallisuutta tarinan edetessä. Se on peli, jossa on kyse hyvin pitkälti matkasta, ja sillä matkalla on mukana seuralaisia, joista neljä voit romantisoida (LGBTQ+-ystävällinen), ja jos romantiikka ei ole sinun juttusi, voit luoda merkityksellisiä ja syviä platonisia suhteita kaikkien kanssa.

Pelaajien on myös hiottava taitojaan alkemistina ratkaistakseen kriisejä ja auttaakseen tovereitaan. Nämä pulmat on helppo oppia, mutta vaikea hallita, ja ne, jotka käyttävät aikaa tullakseen kokeneiksi alkemisteiksi, voivat käyttää sitä muuttamaan tarinan kulkua.

Pelissä on yli 4,5 tuntia täysin äänitettyä dialogia kyvyiltä kuten Sarah-Nicole Robles (Luz The Owl Housesta, Encanto) ja Sean Chiplock (Persona 5, Genshin Impact) ja ääniohjauksesta vastaa Philip Bache (Life Is Strange, Skyrim).

Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo

on saanut ilmaisen demon kaikille alustoille, vaikka vakuutti ennen pelin julkaisua, ettei julkista demoversiota olisi tulossa lainkaan. Pieni juju kuitenkin löytyi, sillä demo julkaistiin vasta kolme kuukautta itse pelin ilmestymisen jälkeen.

Demo antaa pelaajille mahdollisuuden kokeilla pelin alkutunnelmia sekä tutustua päähenkilöiden Grace Ashcroftin ja Leon Kennedyn uuteen selviytymiskauhuseikkailuun. Mukana on osa pelin alkuvaiheista, mutta tallennuksia ei voi siirtää kokoversioon. Eli jos onnistut säästämään viimeisen haulikonpanoksen täydellisellä hetkellä, saavutuksesta ei valitettavasti saa palkintoa myöhemmin.

Sarjan pitkäaikaiset fanit saattavat muistaa Resident Evil 7: Biohazardin kuuluisan “Dirty Coin” -bonuksen, jonka pystyi siirtämään teaser-demosta varsinaiseen peliin. Tällä kertaa vastaavia pieniä salaisuuksia tai palkintoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Demo on puhtaasti maistiaispala niille, jotka haluavat testata kauhutunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Resident Evil Requiemin demo on nyt saatavilla :lle Steamin kautta, :lle, Nintendo 2:lle sekä Xbox Series X|S -konsoleille.

Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen

Harry Krueger, joka tunnetaan erityisesti -toimintapelin ohjaajana, on perustanut uuden pelistudion Suomeen. Uuden studion nimi on Cosmic Division, ja tavoitteet ovat heti alusta asti kunnianhimoiset. Työn alla on täysin uusi yksinpelattava toimintapeli :lle ja konsoleille.

Krueger työskenteli lähes 15 vuotta suomalaisella Housemarque-studiolla ja oli mukana muun muassa peleissä , ja . Lisäksi hän oli mukana muovaamassa tulevaa -projektia ennen lähtöään studiosta vuonna 2023.

Uuden studion ensimmäistä peliä kuvaillaan pelattavuus edellä rakennetuksi kokemukseksi, jossa yhdistyvät vahva toiminta ja tunteisiin vetoava tarina. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkää räiskintää ja räjähdyksiä, vaan myös jotain, mikä yrittää osua pelaajaa suoraan tunnekeskukseen, ehkä vähän kuin Returnal teki, mutta ilman avaruuspainajaisista heräämistä joka viides minuutti.

Cosmic Division kertoo jo saaneensa alkuvaiheen rahoituksen kasaan, mutta etsii edelleen lisää yhteistyökumppaneita, sijoittajia ja uusia työntekijöitä. Suomalaiseen pelikenttään saatiin siis jälleen yksi kiinnostava nimi lisää, eikä lähtöasetelma ole ihan vaatimaton, kun ruorissa on yksi viime vuosien kehutuimmista toimintapeliohjaajista.