Visuaalinen romaani Arcadia Fallen ilmestyi PC:lle ja Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Visuaalinen romaani Arcadia Fallen ilmestyi PC:lle ja Switchille

Arcadia Fallen

Galdra Studiosin ensimmäinen visuaalinen romaani on nyt saatavilla :lle ja Nintendo -konsolille.

Pelissä omaksut nuoren alkemistin oppipojan roolin, joka on tahattomasti sidottu laittomaan henkeen. Joutuessaan yllättäen sotaan ihmiskunnan ja taikuuden välillä, hänen täytyy liittyä epätodennäköisten sankareiden ryhmään paetakseen omaa tuhoaan ja toivottavasti pelastaakseen maailman matkan varrella.

“Läheisyydestä kertovan pelin tekeminen on ollut uskomattoman vaikeaa, etkä voi tietää, onnistuitko, ennen kuin pelaajat voivat kokea pelin itse. Vastaanotto on tähän mennessä ollut ylenpalttista, ja olemme jo kuulleet pelaajista, jotka ovat nauraneet ja itkeneet pelin aikana. On helpotus, ei vain toivoa, vaan tietää, että teit jotain niin erikoista.”

kertoo Galdra Studiosin tuottaja Daniel Svejstrup Christensen

Arcadia Fallen on pohjoismainen fantasia, jossa roolipelaaminen ja itseilmaisu ovat etupenkillä. Siinä on mukautettava päähahmo ja dialogijärjestelmä, joka antaa pelaajien muokata hahmojensa persoonallisuutta tarinan edetessä. Se on peli, jossa on kyse hyvin pitkälti matkasta, ja sillä matkalla on mukana seuralaisia, joista neljä voit romantisoida (LGBTQ+-ystävällinen), ja jos romantiikka ei ole sinun juttusi, voit luoda merkityksellisiä ja syviä platonisia suhteita kaikkien kanssa.

Pelaajien on myös hiottava taitojaan alkemistina ratkaistakseen kriisejä ja auttaakseen tovereitaan. Nämä pulmat on helppo oppia, mutta vaikea hallita, ja ne, jotka käyttävät aikaa tullakseen kokeneiksi alkemisteiksi, voivat käyttää sitä muuttamaan tarinan kulkua.

Pelissä on yli 4,5 tuntia täysin äänitettyä dialogia kyvyiltä kuten Sarah-Nicole Robles (Luz The Owl Housesta, Encanto) ja Sean Chiplock (Persona 5, Genshin Impact) ja ääniohjauksesta vastaa Philip Bache (Life Is Strange, Skyrim).

Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle

Espanjalainen on julkistanut uuden selviytymispelin nimeltä . Peli sijoittuu goottihenkiseen 1800-luvun maailmaan, jossa johdat pientä ryhmää pyhiinvaeltajia vaarallisen pimeän kiirastulen läpi kohti luvattua Uutta Eedenin paratiisia. Peli on isometrisestä näkökulmasta pelattava ja on kehitteillä :lle - ja -kauppoihin.

Matka ei ole helppo, metsästäminen, taistelut ja jätteiden keräily ovat elintärkeitä selviytymisellesi. Ruoka, suoja ja jopa usko ovat arvokkaita resursseja, joita sinun on tarkasti hallittava. Yksi karmivimmista jutuista on se, että jos jokin pyhiinvaeltajistasi kuolee hirvittäville öisille pedoille, kuolema on pysyvää – henkilöiden nimi, tausta ja tarkoitus vaikuttavat pelin kulkuun ja heidän selviytymismahdollisuuksiinsa.

Varovaisuus on valttia: vaunuja pitää päivittää, leirejä vahvistaa ja tien valinta voi olla kysymys elämästä ja kuolemasta. Jos sinua kiinnostaa hiostava, tummanpuhuva selviytymispeli, kannattaa laittaa Peregrino odotuslistalle Steamiin.

Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia

Battlefield

Jos olet yrittänyt päästä :n avoimeen beetaan :llä, olet ehkä törmännyt viestiin ”Secure Boot ei ole päällä”. Et ole yksin. vaatii pelaajia ottamaan Secure Boot -asetuksen käyttöön, mikä tarkoittaa, että pelaajien on hypättävä BIOSiin, tietokoneen syvään takahuoneeseen ja säädettävä siellä useampia teknisiä asetuksia.

Secure Boot on turvatoimi, joka varmistaa, että tietokone käynnistyy vain luotettavalla ohjelmistolla. Tämä on osa isoa taistelua huijaamista vastaan, joka on moninpeleissä jatkuva riesa. Lisäksi pelissä vaaditaan TPM 2.0 -tuki, joka on laitteistopohjainen turvamekanismi, varmistaen, ettei käynnistysprosessia ole manipuloitu.

Vaikka EA on julkaissut ohjeet, joiden avulla säätö onnistuu, se vaatii silti teknistä itsevarmuutta ja ymmärrystä asioista kuten GPT- ja MBR-levytyypit, jotka eivät välttämättä ole tuttuja kaikille pelaajille. Jos Secure Bootia ei pysty kytkemään päälle, ohjeistetaan ottamaan yhteyttä tietokoneen valmistajaan, mikä voi kuulostaa jo aika pelottavalta.

Ja tämä ei ole vain Battlefieldin ongelma, on juuri ilmoittanut, että myös tuleva edellyttää Secure Bootin ja TPM 2.0:n käyttöä PC-versiossa. Eli tämä tekninen kipukohta on tulossa yhä yleisemmäksi, kun pelitalot taistelevat huijareita vastaan.

Joten, PC-pelaajat, varautukaa kaivamaan BIOS-määritykset esiin, jos haluatte pelata näitä suuria räiskintäpelejä. Turvallisuus on toki tärkeää, mutta jos BIOSin avaaminen kuulostaa siltä kuin tietokoneesta pitäisi puhua toisella kielellä, saatatte olla aika monen mutkan takana ennen kuin pääsette pelaamaan.