Vuoden 1982 klassinen Kippari-Kalle arcade vääntäytyi MSX2-muotoon Kommentit pois päältä artikkelissa Vuoden 1982 klassinen Kippari-Kalle arcade vääntäytyi MSX2-muotoon

Vuonna 1982 julkaisi suositun sarjakuvahahmo Kippari-Kalleen perustuvan pelin arcadena. Tämä tasohyppelypeli, jonka suunnittelivat Genyo Takeda ja Shigeru Miyamoto, antoi pinaattia rakastavalle merimiehelle Popeyelle tehtävänä napata useita esineitä, jotka hänen rakastettunsa Olive Oyl pudotti, samalla vältellen vihamielisen kiusaajan Bluton hyökkäyksiä.

Peli julkaistiin pian Donkey Kongin menestyksen jälkeen ja oli toinen arcade-hitti Nintendolle tuolloin. Joten oli väistämätöntä, että joukko kotikonsoli- ja tietokoneversioita seurasi perässä. Tämä sisälsi uusioversiot Atari 2600:lle, Atari 5200:lle, Intellivisionille, Colecovisionille, Magnavox Odyssey²:lle ja NES:lle, sekä Commodore 64:lle, Atari 8-biteille ja TI-99/4A:lle. Yksi laitteisto kuitenkin jäi tuolloin paitsioon, vaikka se oli erittäin suosittu Japanissa, nimittäin -tietokone.

Vuonna 2020 käyttäjä nimeltä Muffie korjasi tämän tilanteen julkaisemalla epävirallisen porttauksen pelistä MSX:lle, joka perustui Colecovision-version pohjalta. Mutta nyt näyttää siltä, että toinen henkilö nimeltä Wim yrittää tuoda tämän varhaisen Nintendon klassikon MSX2:lle ja näyttää pyrkivän tekemään uskollisemman versioinnin kyseisestä pelistä. Alla olevasta twiitistä näet materiaalia, mitä tuleman pitää!

Eikö twiitti näy? Katso se linkin takaa

The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin Kommentit pois päältä artikkelissa The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin

on viimein esitellyt kunnolla tulevan : Ocarina of Time -remaken ja samalla vahvistanut pelille julkaisupäivän. tehty uusioversio saapuu 5. marraskuuta.

Ja kyllä, Nintendo on siis julkaisemassa yhden vuoden suurista peleistään samassa kuussa Grand Theft Auto 6 kanssa. Rohkeutta ei ainakaan puutu.

Vuoden 1998 Nintendo 64 -klassikko on rakennettu Switch 2 kokonaan uudelleen. Uudistettu 3D-grafiikka antaa pelille varsin erilaisen ilmeen verrattuna aiempiin -peleihin, mutta alkuperäisen seikkailun rakenne vaikuttaa pysyneen hyvin pitkälti ennallaan.

Mukana on kuitenkin myös nykyaikaisempia pelimekaniikkoja. Link pystyy nyt hyppäämään ja syöksymään manuaalisesti, esineiden välillä voi vaihtaa nopeasti ja tähtäämiseen voidaan käyttää liikeohjausta. Myös Hyrulen maailmaa on hieman laajennettu. Esimerkiksi Castle Towniin on luvassa uusia alueita ja kauppojen yhteyteen minipelejä.

Yksi hauskimmista uudistuksista liittyy luonnollisesti pelin nimeen. Ocarinaa soittaessa kappaleita ei tarvitse enää näppäillä perinteisillä painikeyhdistelmillä, vaan Linkin soittamia melodioita voi oikeasti hyräillä.

Jos virtuaalinen ocarina ei riitä, Nintendo tarjoaa lisäksi fyysisen Ocarina-lisälaitteen, jolla kappaleita pääsee soittamaan itse.

Uutena ominaisuutena mukana on myös Threads of Time -niminen valikko, joka toimii eräänlaisena tehtäväkirjana ja kokoaa samalla yhteen pelaajan tähänastiset seikkailut näyttäväksi, seinävaatetta muistuttavaksi kokonaisuudeksi.

Kaiken perusteella Nintendo ei ole siis lähtenyt tekemään Ocarina of Timesta täysin uutta peliä, vaan pikemminkin rakentanut klassikon uudelleen modernilla tekniikalla ja lisännyt mukaan muutamia uusia yllätyksiä.

Ja sitten on se julkaisupäivä. 5. marraskuuta. Juuri ennen kuin GTA 6 yrittää vallata kaiken mahdollisen pelimaailman hapen.

Zelda täyttää 40 vuotta – Nintendo järjestää kaksi Direct-lähetystä Kommentit pois päältä artikkelissa Zelda täyttää 40 vuotta – Nintendo järjestää kaksi Direct-lähetystä

Nintendolla on tällä viikolla luvassa kaksinkertainen annos Direct-herkkua. Yhtiö järjestää tiistaina The Legend of 40th Anniversary Direct -lähetyksen ja heti seuraavana päivänä tavallisen Directin.

Ensimmäisenä vuorossa on tiistaina 8. syyskuuta kello 16.00 Suomen aikaa alkava Zelda-aiheinen lähetys. Noin 30 minuuttia kestävässä Directissä Nintendo lupaa kertoa lisää -sarjan 40-vuotisjuhliin liittyvistä asioista.

Zelda-faneilla on siis aihetta pitää silmät auki. Nintendo ei tässä kohtaa vielä kerro tarkemmin, mitä lähetyksessä nähdään.

Keskiviikkona 9. syyskuuta kello 16.00 vuorossa on puolestaan Nintendo Direct – 09/09/2026. Tällä kertaa lähetys kestää noin 45 minuuttia ja keskittyy tuleviin peleihin, joiden julkaisu sijoittuu tulevaan talveen.

Kaksi Directiä kahteen päivään tarkoittaa siis melkoista Nintendo-viikkoa. Tiistaina katseet kääntyvät Zeldan 40-vuotisjuhliin ja keskiviikkona Switch 2 talven pelitarjontaan.

Molemmat lähetykset voi katsoa suorana Nintendon Direct-sivulta tai Nintendo UK YouTube-kanavalta.