Vuoden ensimmäiset PS Plus ilmaispelit ovat nyt ladattavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Vuoden ensimmäiset PS Plus ilmaispelit ovat nyt ladattavissa

GreedFall

Sonyn tilaajien tammikuun ilmaispelit ovat nyt ladattavissa ja -konsoleille. Tässä kuussa peleinä ovat seikkailupeli , roolipeli ja haisimulaattori .

Vuonna 2018 ilmestynyt viimeisin Tomb Raider -pelisarjan osa Shadow of the Tomb Raider vie pelaajat Etelä-Amerikan viidakkoihin. Pelaajien tehtävänä on pelastaa maailma Mayojen maailmanlopulta.

Roolipeli GreedFall puolestaan ilmestyi vuonna 2019 ja siinä pelaat seikkailevat mysteerisellä Teer Fradee saarella. Pelissä kehität hahmoasi eri ominaisuuksien, taikojen ja taitojen avulla.

Maneater on puolestaan haisimulaattori, jossa on myöskin roolipeliominaisuuksia. Voit kehittää hain ominaisuuksia haluamaan tapaan sen kasvaessa aina pienestä poikasesta aikuiseksi.

Peleistä Shadow of the Tomb Raider ovat Playstation 4 -konsolille, mutta toimivat takaisinpäin yhteensopivuden kautta myös PS5:llä. Maneater on puolestaan saatavilla ainoastaan Playstation 5:lle ilmaiseksi.

Bungien Marathon myöhästyy – uusi julkaisupäivä luvassa syksyllä Kommentit pois päältä artikkelissa Bungien Marathon myöhästyy – uusi julkaisupäivä luvassa syksyllä

ja ovat lykänneet odotetun -pelin julkaisua. Alun perin syyskuulle 2025 suunniteltu julkaisu on poistettu kalenterista, ja uuden päivämäärän kerrotaan selviävän myöhemmin tänä syksynä.

Bungie julkaisi verkkosivuillaan viestin, jossa studio kiittää pelaajia rehellisestä palautteesta. Erityisesti huhtikuussa järjestetty alpha-testi herätti vilkasta keskustelua, ja kehittäjien mukaan fanien ääni on ollut selkeä ja vahva. Nyt studio käyttää lisäaikaa hioakseen peliä kunnianhimoisempaan suuntaan: luvassa on enemmän selviytymistä, synkempää tarinankerrontaa ja entistä jännittävämpiä kohtaamisia.

Marathon on reboot alkuperäisestä 1990-luvun scifi-räiskinnästä, ja tällä kertaa se on rakennettu modernin live service -kaavan varaan. Pelaajat voivat odottaa tiukkaa yhteistyöpelaamista, tarkkaan hiottua Bungie-tyylistä räiskintää ja jopa ”raid”-tyyppisiä loppupelin haasteita. Lisäksi studio lupaa enemmän sisältöä yksin tai kaksin pelaaville, visuaalisesti näyttävämmän pelimaailman ja uudenlaista sosiaalista vuorovaikutusta kuten läheisyyschatin.

Sonyn peliosaston johtaja Hermen Hulst kommentoi aiemmin fanien ristiriitaisia reaktioita ja vakuutti, että Marathon ei toista viime vuoden -flopin virheitä. Uuden julkaisupäivän on määrä asettua ennen maaliskuun 2026 loppua.

Minecraft saa pitkään odotetun visuaalisen päivityksen – mutta ei kaikille laitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Minecraft saa pitkään odotetun visuaalisen päivityksen – mutta ei kaikille laitteille

Minecraft

Minecraftin tutuista pikselimaisista kuoseista tulee nyt hieman kirkkaammat ja elävämmät, kun julkaisee uuden Vibrant Visuals -päivityksen. Tämä visuaalinen uudistus on saatavilla :lle, :lle ja 5:lle sekä :lle ja Series X/S:lle, sekä tietyille - ja -laitteille. Harmi vain, että Nintendo Switchin pelaajat jäävät tällä kertaa ilman päivitystä.

Vibrant Visuals kuuluu laajempaan Chase the Skies -päivitykseen, joka tuo peliin myös uusia eläimiä kuten ratsastettavat Happy Ghast -hirviöt ja kamelien vetämiä karavaaneja. Lisäksi pelaajat voivat nyt seurata kavereitaan HUD-näytöllä, mikä helpottaa yhteydenpitoa pelimaailmassa.

Vanhemmilla konsoleilla päivityksen saa päälle manuaalisesti pelin asetuksista, mutta suorituskyky voi hieman heikentyä. PC:llä ja mobiililaitteilla tarvitaan myös melko uusia laitteistoja, kuten Android-puolella tai uudempi, iOS:llä vähintään A12-siru tai M1, ja PC:llä DirectX 12 -tuki.

Vaikka päivitys on tervetullut piristys Minecraftin visuaaliseen ilmeeseen, kaikki perinteiset ominaisuudet kuten splitscreen-moninpeli tai omat tekstuuripaketit eivät vielä toimi uuden ulkoasun kanssa. Toisaalta, päivitys tuo viimein kunnollisen -optimoinnin peliin, viisi vuotta nykykonsolin julkaisun jälkeen.