”Vuotajat ovat pahinta saastaa” – pelisuunnittelija Hideki Kamiya arvostelee ”paskoja vuotajia” Switch 2:n julkistuksen jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa ”Vuotajat ovat pahinta saastaa” – pelisuunnittelija Hideki Kamiya arvostelee ”paskoja vuotajia” Switch 2:n julkistuksen jälkeen

Pelisuunnittelija on avannut sanaisen arkkunsa -konsolin julkistuksen jälkeen, kutsuen tietovuotajia ”kurjiksi roskasakiksi”. Kamiya totesi myös, että heidän ”pitäisi olla kirottuja”.

Tänään Nintendo esitteli vihdoin pitkään odotetun ja huhutun 2 -konsolin. Julkistusta edelsi kuukausia kestänyt vuotojen ja spekulaatioiden aalto.

Kamiya, joka tunnetaan muun muassa , Bayonettan ja Devil May Cryn suunnittelijana, jakoi pettymyksensä sosiaalisessa mediassa, hyökkäämällä niitä vastaan, jotka vuotivat tietoja ennen virallista julkistusta.

”Toivon, että kaikki, jotka vuotivat Switch 2 -tietoja tai auttoivat vuotamaan niitä, kirottaisiin niin, että heidän kengänpohjissaan on aina kakkaa heidän tullessaan kotiin,” hän aloitti humoristisessa sävyssä (konekäännöksen kautta).

Kamiya viittasi myös viime vuoden -tapahtumassa yllätyksenä julkistettuun Okamin jatko-osaan. ”Nyt kun olen saanut nauttia Okamin yllätysjulkistuksesta käyttäjien kanssa, uskon todella, että kaikki nämä kirotut vuotajat pitäisi kirota,” hän lisäsi.

”Vuotajat ovat pahinta saastaa”

Kamiya ei säästellyt sanojaan, kun hän kuvaili vuotajia. ”Paskavuotaja toimii vain oman nautintonsa ja itsekeskeisen tyydytyksensä vuoksi. Hän ei hyödytä ketään, hän aiheuttaa valtavia mahdollisuuksien menetyksiä ja tekee vain asioita, joita ei voi ylpeänä esitellä kenellekään,” hän kirjoitti. ”Hän on pahinta saastaa, ja hänet pitäisi peittää paskalla päästä varpaisiin, heittää pois ilmakehästä… ja jättää ajelehtimaan ikuisesti.”

Kamiya ilmaisi myös huolensa siitä, miten vuotajien toiminta vaikuttaa alan sisällä. Hänen mukaansa vuotajat eivät kunnioita vastuutaan luottamuksellisten tietojen kanssa.

”Heillä on pääsy tietoon, joka on vain harvojen ja valittujen tiedossa. Silti he käyttävät sitä ainoastaan likaisen hyväksynnänhalunsa tyydyttämiseen. He ovat häpeällisiä ihmisiä, eikä heidän toimistaan pitäisi syyttää valmistajia, joiden salaisuudet ovat vuotaneet, vaan näitä kirottuja ihmisiä. Heidät pitää murskata mahdollisimman pian,” hän päätti purkauksensa.

Vuodot jatkuva ongelma pelialalla

Kamiya on tunnettu suorista ja usein provosoivista lausunnoistaan sosiaalisessa mediassa. Vaikka hänen julkaisunsa alkoi kepeällä huumorilla, viesteissä on myös aito turhautumisen sävy.

Vuodot ovat viime vuosina muodostuneet merkittäväksi ongelmaksi pelialalla. Monet suuret julkaisut, kuten Nintendon ja muiden studioiden pelit, ovat vuotaneet ennen aikojaan. Tällä viikolla entiset Nintendo-työntekijät kertoivat yhtiön olleen ”erittäin, erittäin vihainen” Switch 2 -vuotojen aiheuttamasta häiriöstä.

Kamiyan Okamin jatko-osa sen sijaan onnistui pysymään salassa ennen virallista julkistusta. Peliä kehittää hänen uusi studionsa .

Switch 2:lle ei ole vielä vahvistettua julkaisupäivää, mutta konsoli paljastettiin tänään yhdessä uuden Mario Kart -pelin kiusoittelun kanssa.

Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa

Nintendon uusi konsoli 2 näyttää tehneen heti lähtemättömän vaikutuksen pelimarkkinoihin. Analyysiyhtiö arvioi, että laitteen julkaisu kasvatti kolmannen osapuolen pelien myyntiä peräti 75 prosenttia ja toi noin 930 miljoonan euron lisätulot vain yhdeksässä kuukaudessa.

Erityisen huomionarvoista on, että kasvu ei tullut suuremmista myyntimääristä, vaan korkeammista hinnoista. Pelien kappalemyynti itse asiassa laski hieman, noin 2,5 prosenttia, mutta uusien pelien korkeampi hintataso nosti kokonaisliikevaihtoa reippaasti.

Suurimmat voittajat löytyvät julkaisijoiden joukosta. , ja keräsivät kukin yli 93 miljoonaa euroa tuloja Switch-alustalla. Erityisesti on ollut merkittävä veturi Warner Brosille.

:n menestys kertoo myös isommasta muutoksesta pelialalla. Vaikka Sonyn ja Microsoftin konsolit ovat tehokkaita, niiden korkea hinta ja hieman hiipunut käyttäjäkasvu ovat tehneet Nintendon alustasta entistä houkuttelevamman. Julkaisijat näkevät Switch 2:n mahdollisuutena tavoittaa laajempi yleisö helpommin.

Taustalla vaikuttaa myös alkuperäisen Switchin valtava suosio, yli 150 miljoonaa myytyä laitetta. Se luo vahvan pohjan uudelle konsolille ja tekee siitä keskeisen alustan pelijulkaisijoille, jotka etsivät kasvua tilanteessa, jossa kilpailijoiden käyttäjäkunnat eivät kasva entiseen tahtiin.

Kaiken kaikkiaan Switch 2 ei ole pelkästään uusi konsoli, vaan merkittävä voima, joka muokkaa koko pelialan suuntaa ja ainakin toistaiseksi näyttää siltä, että pelintekijät seuraavat rahaa.