Vuoto: Asus ROG Ally saamassa leikatun mallin Kommentit pois päältä artikkelissa Vuoto: Asus ROG Ally saamassa leikatun mallin

Asus ROG Ally

Asuksen tuleva käsikonsoli ja/tai tietokone, ROG Ally, näyttää vuotojen mukaan saavan kaksi versiota, kahdella erilaisella APU-järjestelmäpiirillä. Vuotojen kohteena on halvempi Z1 malli, jonka suorittimessa on 6 ydintä ja 12 säiettä, verrattuna tehokkaampaan 8:ksan ytimen ja 16:sta säikeen ’Extreme’ malliin. Molemmat mallit perustuvat samaan arkkitehtuuriin. Näiden lisäksi mallien suorittimien välillä on pieni kellotaajuus ero; 100-200 MHz Extreme mallin hyväksi.

Sen sijaan mallien integroidun näytönohjaimen välillä on huomattavampia eroja, GeekBench vuodon mukaan Z1:ssa olisi selkeästi heikompi näytönohjain. Z1-mallin näytönohjain sisältäisi 2 laskentayksikköä (eng. Compute Unit, CU), ei 6 kuten Ryzen Z1 Extreme (huomaa, että Geekbench näyttää CU-yksiköiden määrän jaettuna kahdella). Odotettavissa oli, että 6-ytimisessä Ryzen 7040U -sarjassa olisi vähintään 3 Compute Unitia (6 CU RDNA3), jotka nousevat 384 Stream-prosessoriin (786 FP32-ydintä) tai 256 SP-ydintä (512 FP32), kuten tämä vuoto antaa ymmärtää. Ryzen Z1 Extreme -mallin on jo vahvistettu sisältävän 6 Compute Unit -yksikköä (12 RDNA3 CU), jolloin kokonaismääräksi tulee 768 Stream-prosessoria tai 1536 FP32-ydintä.

Tästä huolimatta Ryzen Z1:ssä olisi kolme kertaa vähemmän GPU-ytimiä, millä pitäisi olla huomattava vaikutus suorituskykyyn. On kuitenkin mahdollista, että listaus näyttää virheellistä tietoa. ASUS ROG Ally Ryzen Z1:llä olisi lähes varmasti se konsoli, jonka huhuttiin maksavan 650 dollaria, Extreme-vaihtoehdon ollessa korkeammalla hinnalla. Kannattaa vain muistaa, että hinnoitteluhuhut pitävät harvoin täysin paikkansa. Joka tapauksessa kiinnostuneen ostajan kannattaa julkaisun yhteydessä pitää silmällä rautasivustojen arvosteluja.

Lähde: videocardz.com

Konsoli, joka onkin PC – Tässä on seuraavan sukupolven Xbox Kommentit pois päältä artikkelissa Konsoli, joka onkin PC – Tässä on seuraavan sukupolven Xbox

Xbox 2042

Konsolimaailmassa pyörii hurja huhumylly. Xbox ei olekaan kuollut, vaan se onkin mennyt ja muuttunut Windows-tietokoneeksi. Microsoftin on huhuiltu kehittävän uuden sukupolven Xbox-laitetta, joka yhdistää konsolipelaamisen vaivattomuuden ja PC-pelaamisen rajattomat mahdollisuudet. Tuleva Xbox olisi siis ”premium”-kokemus, joka tarjoaisi molempien maailmojen parhaat puolet.

Miltä tämä kuulostaa? Laitteen ytimessä pyörisi täysiverinen Windows-käyttöjärjestelmä, mutta päälle olisi kerrostettu TV-käyttöön optimoitu, perinteisen konsolin tuntuinen Xbox-käyttöliittymä. Tämän pitäisi tarkoittaa, että laite tuntuisi heti paketista otettuna tutulta Xboxilta, mutta halutessasi voisit sukeltaa Windowsiin ja asentaa vaikkapa Steamia, Epic Games Storen tai jopa Microsoft Officea. Kyllä, luit oikein: voit pelata God of Waria ja Spider-Mania (PlayStationin PC-julkaisuja) samalla laitteella kuin Haloa ja Forzaa!

Tuleva Xbox myös ratkaisisi yhden ikuisuusongelman, moninpeli on maksutonta. Koska laite on periaatteessa PC, maksullinen moninpelimaksuseinä (kuten nykyisin Xboxissa) olisi täysin järjetön ja kannustaisi pelaajia siirtymään suoraan Steamiin. Lisäksi Microsoftin kerrotaan työskentelevän AMD:n kanssa kehittääkseen uutta piirisarjaa, jonka myötä kaikki nykyiset Xbox Series X|S -pelit olisivat täysin yhteensopivia ja pyörisivät sulavasti.

Xbox-johtaja Phil Spencer onkin jo viitannut, että suuntaa voi katsella ASUSin kanssa yhteistyössä tehdystä Xbox Ally X PC-käsikonsolista. Uusi konsoli, joka on itse asiassa kuratoitu PC, pyrkisi olemaan markkinoiden kustannustehokkain tapa päästä sisään PC-pelaamisen maailmaan. Vaikka laitteesta odotetaan ”premium”-kokemusta ja luultavasti PlayStation 6:ta kalliimpaa hintaa, Microsoftin etuna on Windows-lisenssimaksujen puuttuminen ja volyymialennukset.

Microsoft todella repii sääntökirjan riekaleiksi tällä askeleella. Jos toteutus onnistuu, seuraavan sukupolven Xbox-laitteella olisi teoriassa enemmän pelejä ja sisältöä kuin millään muulla koskaan julkaistulla pelilaitteella yhdistämällä perinteiset konsolipelit PC-maailman rajattomiin mahdollisuuksiin.

Asus ROG Ally X julkaistiin – Xboxin seuraava sukupolvi kehitteillä Kommentit pois päältä artikkelissa Asus ROG Ally X julkaistiin – Xboxin seuraava sukupolvi kehitteillä

Asus on julkaissut uuden ROG Xbox Ally -käsikonsolin, joka tuo Windows-pohjaisen pelikokemuksen kätevästi mukaan minne tahansa. Perusmalli maksaa noin 599 dollaria (noin 550 euroa) ja huippumalli Ally X noin 999 dollaria (noin 920 euroa). Ally X:n erikoisuus on sen AMD Ryzen Z2 Extreme -prosessori, joka tarjoaa jopa 30 % paremman suorituskyvyn ja 110 % pidemmän akkukeston verrattuna edelliseen malliin. Molemmat mallit tulevat kolmen kuukauden Xbox Game Pass Premium -tilauksen kera, joten pelitarjontaa riittää heti alusta alkaen.

Vaikka Ally X:n hinta on monille korkea, Xboxin presidentti Sarah Bond kertoo, että hinta on määritelty täysin Asuksen toimesta. Microsoft on luottanut Asuksen asiantuntemukseen kannettavien pelilaitteiden markkinoilla, ja se on ollut mukana vain markkinoinnissa ja jakelussa.

Samalla Bond vahvisti, että Microsoft työskentelee jo seuraavan sukupolven Xbox-konsolin parissa yhteistyössä AMD:n kanssa. Vaikka tarkka julkaisuajankohta ei ole tiedossa, huhut viittaavat siihen, että uusi konsoli voisi ilmestyä vuonna 2027.