Warcraft 30-vuotisjuhlalähetyksessä paljasteltiin runsain mitoin – tätä kaikkea on luvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Warcraft 30-vuotisjuhlalähetyksessä paljasteltiin runsain mitoin – tätä kaikkea on luvassa

Blizzardin Warcraftin 30-vuotisjuhlalähetys esitettiin tänään, ja lähes tunnin mittainen tapahtuma tarjosi tuoreita uutisia koko Warcraft-pelisarjasta – kuin pienimuotoinen BlizzCon! Päivityksiä nähtiin muun muassa World of Warcraftin seuraavasta laajennuksesta ja World of Warcraft Classicin uudistuksista sekä odotetuista remastereista. Myös Hearthstone ja Warcraft Rumble saivat päivityksiä.

Tässä yhteenveto kaikesta, mitä Blizzard esitteli Warcraftin 30-vuotisjuhlalähetyksessään:

World of Warcraft: The War Within – seuraava suuri päivitys

Ensimmäisenä vuorossa oli World of Warcraft: The War Within -laajennuksen seuraava suuri päivitys, ”Undermine(d)”. Pelaajat pääsevät ensimmäistä kertaa tutkimaan goblinien pääkaupunkia Underminea. Päivitys on tarkoitus julkaista ensi vuoden alussa, ja se tuo mukanaan muun muassa uuden muokattavan ajoneuvon, uuden tarinan, areenakartan, luolaston, kaksi uutta ”delveä”, uuden raidin sekä monia muita päivityksiä.

World of Warcraft: Midnight – pelaajatalot saapuvat peliin

Lähetyksen lopussa Blizzard paljasti tulevan World of Warcraft -laajennuksen, ”Midnightin”, joka on vielä kaukana tulevaisuudessa. Suosittu ja paljon toivottu ominaisuus, pelaajatalot, tulee vihdoin peliin tässä laajennuksessa. Yksityiskohtia ei vielä paljastettu, mutta lisää tietoa on luvassa ensi kesän lopulla, kun Blizzard esittelee Midnightin kokonaisuudessaan.

World of Warcraft Classic siirtyy Pandariaan

Kuten ennakoitiin, World of Warcraft Classic etenee Pandarian sumuihin vuonna 2025. Niille, jotka kaipaavat alkuperäistä WoW-kokemusta, Blizzard julkaisee marraskuun 21. päivä uudet ”vanilla” Classic-palvelimet. Nämä palvelimet sisältävät tuoreita PvE-, PvP- ja Hardcore-pelimuotoja, jotka seuraavat Classicin alkuperäistä julkaisutahtia. PvE- ja PvP-palvelimet etenevät aikanaan myös The Burning Crusade Classic -laajennukseen.

Warcraft I ja II saavat remasteroinnin

Lähetyksen alussa Blizzard ilmoitti remasteroivansa Warcraft I ja II -pelit, jotka julkaistiin heti esityksen päätteeksi. Kyseessä on remasterointi, ei uusioversio, ja pelit sisältävät täysin päivitetyt grafiikat ja useita laadunparannuksia. Warcraft IIon lisätty myös moninpelimahdollisuus ja kaikki perinteiset kartat ovat yhteensopivia. Warcraft I, II ja III: Reforged ovat saatavilla osana Battle Chest -pakettia, ja hinnoittelu joustaa sen mukaan, mitä pelejä pelaajilla jo on kokoelmassaan.

Hearthstone kohtaa Starcraftin

Hearthstonessa on luvassa yllättävä yhteistyö Blizzardin toisen pelisarjan, Starcraftin, kanssa vuoden 2025 alussa. Minipaketti tuo peliin Protoss-, Zerg- ja Terran-teemoja, joista jokaisella on omat uniikit ominaisuutensa. Ensimmäinen varsinainen laajennus vuonna 2025 vie pelaajat Emerald Dreamiin, ja tämän jälkeen palataan Un’Goron kraatteriin Shrouded City -laajennuksen myötä. Vuosi päättyy aikateemaiseen ”The Heroes of Time” -laajennukseen, jossa Chromie palaa kaikkien aikamatkailun ystävien iloksi.

Warcraft Rumble saapuu PC:lle

Warcraft Rumble saa pian uuden päivityksen, joka esittelee jaetut johtajahahmot, jotka kuuluvat kahteen perheeseen yhtä aikaa. Näitä uusia johtajia ovat muun muassa Orgrim Doomhammer, Malfurion Stormrage ja Anub’arak. Lisäksi mobiilipeli juhlii ensimmäistä vuosipäiväänsä laajentamalla pelin PC:lle, ja sen beta-versio julkaistaan 10. joulukuuta.

Blizzard haastoi suositun Turtle WoW -yksityispalvelimen Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard haastoi suositun Turtle WoW -yksityispalvelimen

Blizzard on nostanut kanteen Turtle WoW -palvelinta vastaan, joka on yksi suosituimmista fanien ylläpitämistä World of Warcraft -klassikon yksityispalvelimista. Blizzardin mukaan Turtle WoW on rakentanut liiketoimintaa käyttämällä luvatta pelin koodia ja taidetta.

Turtle WoW perustettiin vuonna 2018, ja sen pelaajamäärät ovat huippuhetkinään ylittäneet 70 000 samanaikaisen pelaajan rajapyykin. Palvelin tarjoaa muokatun version vuoden 2006 WoW:sta, sisältäen uusia pelattavia rotuja, alueita ja instansseja. Vaikka palvelin on ilmainen, pelaajat voivat lahjoittaa rahaa ja muuntaa sen pelin sisäiseksi valuutaksi.

Blizzardin mukaan luvattomat yksityispalvelimet hajottavat pelaajakuntaa, luovat turvallisuusriskejä ja voivat rohkaista pelipiratismin lisääntymistä. Turtle WoW on kuitenkin ollut avoin ja aktiivinen yhteisössään, julkaisten mainoksia YouTubessa ja X:ssä sekä uuden Ambershire-palvelimen, joka keräsi yli 11 000 pelaajaa heti alussa.

Palvelimen tiimi suhtautuu haastamiseen luottavaisesti.

Turtle WoW on täällä jäädäkseen. Haasteita tulee usein, ja joka kerta olemme valmiita kohtaamaan ne. Jatkamme sitoutuneina tarjoamaan Turtle WoW -kokemuksen, jota rakastatte. – Turtle WoW:n jäsen Torta kertoi Discordissa.

Xbox räväytti Gamescomin avajaisissa Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox räväytti Gamescomin avajaisissa

Gamescom 2025 starttasi komeasti Opening Night Live -lähetyksellä, jossa Xbox veti yleisön huomion tiukalla pelijulkaisujen tykityksellä. Tarjolla oli sekä odotettuja jatko-osia että tuoreita yllätyksiä, jotka lupaavat vauhdikkaan pelisyksyn ja ensi vuoden.

Suurimpia nimiä olivat Call of Duty: Black Ops 7, joka jatkaa maailman suosituimman räiskintäsarjan matkaa, sekä Ninja Gaiden 4, joka tuo legendaarisen ninjatoiminnan takaisin valokeilaan. Myös The Outer Worlds 2 sai uutta näyttöaikaa, ja Indiana Jones and the Great Circle laajenee pian The Order of Giants -lisäosalla.

Strategiapelaajien iloksi Age of Empires IV juhlii merkkipaaluaan Anniversary Edition -julkaisulla, ja fantasiarintamalla nähtiin isoja uutisia: World of Warcraft: Midnight -laajennus tuo lisää seikkailuja Azerothiin. Lisäksi uusi peli Keeper herätti kiinnostusta tuoreella otteellaan.

Xbox ei unohtanut myöskään ruudun ulkopuolista viihdettä, Fallout-sarjan tv-sovitus oli mukana muistuttamassa, että pelimaailmat laajenevat nyt entistä voimakkaammin myös suoratoistopalveluihin.

Jos Opening Night Liven anti oli esimakua tulevasta, Xbox-faneilla on edessään todella kiireinen ja näyttävä vuosi.

Call of Duty: Black Ops 7 trailer

Ninja Gaiden 4 trailer

The Outer Worlds 2 trailer

Indiana Jones and the Great Circle: The Order of Giants trailer