Warcraft 30-vuotisjuhlalähetyksessä paljasteltiin runsain mitoin – tätä kaikkea on luvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Warcraft 30-vuotisjuhlalähetyksessä paljasteltiin runsain mitoin – tätä kaikkea on luvassa

Blizzardin Warcraftin 30-vuotisjuhlalähetys esitettiin tänään, ja lähes tunnin mittainen tapahtuma tarjosi tuoreita uutisia koko Warcraft-pelisarjasta – kuin pienimuotoinen ! Päivityksiä nähtiin muun muassa World of Warcraftin seuraavasta laajennuksesta ja Classicin uudistuksista sekä odotetuista remastereista. Myös ja saivat päivityksiä.

Tässä yhteenveto kaikesta, mitä esitteli Warcraftin 30-vuotisjuhlalähetyksessään:

World of Warcraft: The War Within – seuraava suuri päivitys

Ensimmäisenä vuorossa oli -laajennuksen seuraava suuri päivitys, ”Undermine(d)”. Pelaajat pääsevät ensimmäistä kertaa tutkimaan goblinien pääkaupunkia Underminea. Päivitys on tarkoitus julkaista ensi vuoden alussa, ja se tuo mukanaan muun muassa uuden muokattavan ajoneuvon, uuden tarinan, areenakartan, luolaston, kaksi uutta ”delveä”, uuden raidin sekä monia muita päivityksiä.

World of Warcraft: Midnight – pelaajatalot saapuvat peliin

Lähetyksen lopussa Blizzard paljasti tulevan World of Warcraft -laajennuksen, ”Midnightin”, joka on vielä kaukana tulevaisuudessa. Suosittu ja paljon toivottu ominaisuus, pelaajatalot, tulee vihdoin peliin tässä laajennuksessa. Yksityiskohtia ei vielä paljastettu, mutta lisää tietoa on luvassa ensi kesän lopulla, kun Blizzard esittelee Midnightin kokonaisuudessaan.

World of Warcraft Classic siirtyy Pandariaan

Kuten ennakoitiin, etenee Pandarian sumuihin vuonna 2025. Niille, jotka kaipaavat alkuperäistä -kokemusta, Blizzard julkaisee marraskuun 21. päivä uudet ”vanilla” Classic-palvelimet. Nämä palvelimet sisältävät tuoreita PvE-, PvP- ja Hardcore-pelimuotoja, jotka seuraavat Classicin alkuperäistä julkaisutahtia. PvE- ja PvP-palvelimet etenevät aikanaan myös The Burning Crusade Classic -laajennukseen.

Warcraft I ja II saavat remasteroinnin

Lähetyksen alussa Blizzard ilmoitti remasteroivansa ja II -pelit, jotka julkaistiin heti esityksen päätteeksi. Kyseessä on remasterointi, ei uusioversio, ja pelit sisältävät täysin päivitetyt grafiikat ja useita laadunparannuksia. Warcraft IIon lisätty myös moninpelimahdollisuus ja kaikki perinteiset kartat ovat yhteensopivia. Warcraft I, II ja III: Reforged ovat saatavilla osana Battle Chest -pakettia, ja hinnoittelu joustaa sen mukaan, mitä pelejä pelaajilla jo on kokoelmassaan.

Hearthstone kohtaa Starcraftin

Hearthstonessa on luvassa yllättävä yhteistyö Blizzardin toisen pelisarjan, Starcraftin, kanssa vuoden 2025 alussa. Minipaketti tuo peliin Protoss-, Zerg- ja Terran-teemoja, joista jokaisella on omat uniikit ominaisuutensa. Ensimmäinen varsinainen laajennus vuonna 2025 vie pelaajat Emerald Dreamiin, ja tämän jälkeen palataan Un’Goron kraatteriin Shrouded City -laajennuksen myötä. Vuosi päättyy aikateemaiseen ”The Heroes of Time” -laajennukseen, jossa Chromie palaa kaikkien aikamatkailun ystävien iloksi.

Warcraft Rumble saapuu PC:lle

Warcraft Rumble saa pian uuden päivityksen, joka esittelee jaetut johtajahahmot, jotka kuuluvat kahteen perheeseen yhtä aikaa. Näitä uusia johtajia ovat muun muassa Orgrim Doomhammer, Malfurion Stormrage ja Anub’arak. Lisäksi mobiilipeli juhlii ensimmäistä vuosipäiväänsä laajentamalla pelin PC:lle, ja sen beta-versio julkaistaan 10. joulukuuta.

Blizzard julkisti ylhäältä kuvatun Overwatch Rush -mobiilipelin Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard julkisti ylhäältä kuvatun Overwatch Rush -mobiilipelin

Entertainment on ilmoittanut kehittävänsä uutta -peliä nimeltä . Kyse ei kuitenkaan ole perinteisestä jatko-osasta, vaan mobiililaitteille suunnatusta, ylhäältä kuvatusta versiosta tutusta sankariräiskinnästä. Pelistä vastaa Blizzardin erillinen tiimi, ei varsinainen Overwatch-kehitystiimi.

Julkaisun yhteydessä nähty neliminuuttinen pelivideo paljastaa heti yhden ison muutoksen, tempo on hitaampi. Hahmot liikkuvat verkkaisemmin ja tähtääminen on yksinkertaistettu kahteen suuntaan kolmen sijaan. Lentäminenkin on mukana, mutta pystysuunnan merkitys on aiempaa pienempi. Kokemus muistuttaa visuaalisesti enemmän MOBA-pelejä kuin alkuperäistä räiskintää.

Silti ydin on tallella. Mukana nähdään tuttuja sankareita kuten Overwatch-pelistä tutut Reinhardt, Lucio, Mercy, Reaper ja Tracer. Reinhardt suojaa kilvellään, Tracer ja Reaper kiertävät selustaan ja tukihahmot pitävät tiimin hengissä aivan kuten pitääkin. Osa kyvyistä on kuitenkin muokattu sopimaan uuteen formaattiin.

Blizzard kuvailee projektia vielä varhaisessa kehitysvaiheessa olevaksi. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole, mutta peliä aiotaan testata valikoiduissa maissa. Testivaiheista kiinnostuneiden kannattaa liittyä Overwatchin -yhteisöön, jossa lisätietoja luvataan jakaa.

On myös mielenkiintoista, että mobiilipeli julkistettiin erillään kuun alun -tapahtumasta, jossa esiteltiin pelin uusi lisäosa ja vuosittainen laajennussuunnitelma. Ehkä mobiilipelin varjo ei haluttu lankeavan pääpelin päälle. Joka tapauksessa Overwatchilla pyyhkii tällä hetkellä hyvin ja nyt se tähtää taskukokoon.

StarCraft FPS on täällä taas – Blizzard ja Nexon kehittävät uutta räiskintäpeliä Kommentit pois päältä artikkelissa StarCraft FPS on täällä taas – Blizzard ja Nexon kehittävät uutta räiskintäpeliä

Pelimaailmassa kuohuu jällee! Tuoreiden huhujen mukaan on lyönyt kättä yhteen korealaisen pelijätin Nexonin kanssa herättääkseen StarCraftin henkiin räiskintäpelinä. tunnetaan muun muassa -pelin taustayhtiönä sekä -studion Embarkin omistajana, joten tähtäin näyttää olevan selvästi shooter-genressä.

Korealaisen dnews-sivuston mukaan yhtiöt ovat tehneet yhteistyösopimuksen -IP:n kehittämisestä, ja Nexonille on perustettu jopa oma tiimi projektia varten sen “shooting divisioniin”. Mukaan on palkattu myös tunnettu StarCraft-modintekijä Choi Jun-ho, mikä vihjaa, ettei kyse ole mistään pikaisesta kokeilusta.

Huhut osuvat yksiin aiempien tietojen kanssa. Blizzardilta on jo pitkään kuiskittu StarCraft-aiheisesta räiskintäpelistä, ja arvostettu toimittaja Jason Schreier on aiemmin todennut suoraan, että StarCraft ei ole kuollut Blizzardilla. BlizzConissa tänä syksynä saatetaan siis hyvinkin kuulla jotain virallista.

Ironista kyllä, tämä olisi jo kolmas yritys tehdä StarCraft-shooter. StarCraft Ghost peruttiin lähes 20 vuotta sitten, ja toinen salainen projekti kuopattiin 2019. Nyt yhteistyö Nexonin kanssa voi vihdoin olla se kerta, kun projekti pääsee oikeasti maaliin asti. Jää vain kysymys, että miten StarCraft-räiskintä erottuu Overwatchista? Siihen vastausta odotellaan, mutta Terranit, Zergit ja Protossit FPS-muodossa kuulostavat jo itsessään aika villiltä idealta.