Warcraft -aiheinen mobiilipeli ilmestyy tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Warcraft -aiheinen mobiilipeli ilmestyy tänä vuonna

Warcraft Arclight Rumble

Blizzard on julkaisemassa Warcraft Arclight Rumble -nimistä mobiilipeliä myöhemmin tänä vuonna iOS ja Android -laitteille.

Pelissä on yli 70 tehtävää sisältävä yksinpelikampanja sekä useita erilaisia moninpelitiloja kuten Conquest, Dungeons, Raids sekä Co-Op.

Pelaajat keräävät lautapelihahmoilta näyttäviä Warcraft Minis -hahmoja, joilla peliä pelataan. Hahmoja on yli 65 kappaletta viideltä eri rodulta: Alliance, Horde, Beast, Undead sekä Blackrock.

Warcraft Arclight Rumble ilmestyy myöhemmin tänä vuonna iOS ja Android -laitteille. Android käyttäjät voivat jo ennakkorekisteröidä pelin.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.

StarCraft FPS on täällä taas – Blizzard ja Nexon kehittävät uutta räiskintäpeliä Kommentit pois päältä artikkelissa StarCraft FPS on täällä taas – Blizzard ja Nexon kehittävät uutta räiskintäpeliä

Pelimaailmassa kuohuu jällee! Tuoreiden huhujen mukaan Blizzard on lyönyt kättä yhteen korealaisen pelijätin Nexonin kanssa herättääkseen StarCraftin henkiin räiskintäpelinä. Nexon tunnetaan muun muassa Arc Raiders -pelin taustayhtiönä sekä The Finals -studion Embarkin omistajana, joten tähtäin näyttää olevan selvästi shooter-genressä.

Korealaisen dnews-sivuston mukaan yhtiöt ovat tehneet yhteistyösopimuksen StarCraft-IP:n kehittämisestä, ja Nexonille on perustettu jopa oma tiimi projektia varten sen “shooting divisioniin”. Mukaan on palkattu myös tunnettu StarCraft-modintekijä Choi Jun-ho, mikä vihjaa, ettei kyse ole mistään pikaisesta kokeilusta.

Huhut osuvat yksiin aiempien tietojen kanssa. Blizzardilta on jo pitkään kuiskittu StarCraft-aiheisesta räiskintäpelistä, ja arvostettu toimittaja Jason Schreier on aiemmin todennut suoraan, että StarCraft ei ole kuollut Blizzardilla. BlizzConissa tänä syksynä saatetaan siis hyvinkin kuulla jotain virallista.

Ironista kyllä, tämä olisi jo kolmas yritys tehdä StarCraft-shooter. StarCraft Ghost peruttiin lähes 20 vuotta sitten, ja toinen salainen projekti kuopattiin 2019. Nyt yhteistyö Nexonin kanssa voi vihdoin olla se kerta, kun projekti pääsee oikeasti maaliin asti. Jää vain kysymys, että miten StarCraft-räiskintä erottuu Overwatchista? Siihen vastausta odotellaan, mutta Terranit, Zergit ja Protossit FPS-muodossa kuulostavat jo itsessään aika villiltä idealta.