Warframe täyttää kahdeksan vuotta – peli saa juhlan kunniaksi uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Warframe täyttää kahdeksan vuotta – peli saa juhlan kunniaksi uutta sisältöä

Warframe PS5

Digital Extremesin kehittämä Warframe on kolmannen persoonan räiskintäpeli, joka julkaistiin alunperin vuonna 2013 PC:lle. Myöhemmin julkaisu on saatu pelattavaksi myös Nintendo Switch, Playstation 4 sekä Xbox One -konsoleille. Peli kärsi ainakin konsolien puolella hieman verkkaisesta julkaisusta, mutta vuoteen 2019 mennessä pelin on saavuttanut huimat 50 miljoonaa pelaajaa. Nyt suosittu moninpeli juhlistaa kahdeksatta vuottaan. Merkkipaalun kunniaksi peli saa noin kuukauden ajan jatkuvalla syötöllä uutta sisältöä. Juhlien on tarkoitus kestää 19. päivä huhtikuuta – 17. päivä toukokuuta.

Ensimmäinen lahja pelaajille on Rhino Dex -skini, joka on mahdollista lunastaa kirjautumalla peliin sisään juhlakuukauden aikana. Tällä viikolla luvassa on uusi kivääri sekä Excalibur Dex -skini. Myöhemmin pelaajille on luvassa lisää kosmeettista sälää sekä miekkoja ja muita aseita. Lahjasade päättyy 10. päivä toukokuuta, kun luvassa on Dex Raksaka -panssaria ja useita huikeita aarteita. Listan voi käydä selaamassa pelin kotisivuilta. Luvassa on myös kuvakilpailuja ja uusia tehtäviä.  julkisti uuden Call of the Tempestarii -tehtävän, joka on pelattavissa tällä hetkellä kaikilla alustoilla.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja :lle. PS4 ja jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.

Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin Steam Early Access -päivämäärä lyötiin lukkoon syyskuulle

-henkistä suursotaa ja taktista meininkiä yhdistelevä saapuu Early Accessiin 10. syyskuuta. Bulkheadin kehittämässä räiskinnässä taistellaan valtavilla avoimilla taistelukentillä jopa sadan pelaajan voimin, ja mukana on sekä jalkaväkeä että ajoneuvoja.

Ennen julkaisua peliä voi testata suljetussa betassa 21.–23. elokuuta. Ennakkotilaajat saavat siihen pääsyn, mutta on vienyt luottamuksensa peliin vielä pidemmälle! Jos pelaaja kokeilee betaa eikä pidä kokemastaan, kehittäjä lupaa mahdollisuuden hyvitykseen.

Early Access -version hinta on noin 34 euroa, mutta täyden julkaisun yhteydessä hinnan on tarkoitus nousta noin 51 euroon. Early Accessissa ei ole vielä pelinsisäisiä rahastusmekanismeja, vaikka julkaisun jälkeen peliin on suunnitteilla maksullisia kosmeettisia esineitä. Early Access -jakson odotetaan kestävän noin kaksi vuotta.

Julkaisussa Wardogs tarjoaa kolme karttaa, joista jokaisessa on kolme variaatiota, sekä useita aseita ja ajoneuvoja. Pääpelitilassa kolme palkkasoturiryhmää kamppailee alueiden hallinnasta ja rahasta, jota voi käyttää esimerkiksi aseiden ja ajoneuvojen hankkimiseen. Myös muiden pelaajien kuljettaminen helikopterilla voi kartuttaa kassaa, eli sotatantereella voi siis olla hyödyksi, vaikka ei olisi se tyyppi, joka ampuu kaiken mikä liikkuu.

Bulkhead on markkinoinut peliä poikkeuksellisen avoimesti ja jopa julkaissut ennakkotilaajille videon nimeltä ”10 Reasons NOT to Buy”. Wardogs on kuitenkin kerännyt jo yli 800 000 toivelistaa Steamissa, joten kiinnostusta 100 pelaajan taistelutantereille ainakin riittää.