Warhammer 40,000: Space Marine 2 on myynyt 7 miljoonaa kopiota alle vuodessa Kommentit pois päältä artikkelissa Warhammer 40,000: Space Marine 2 on myynyt 7 miljoonaa kopiota alle vuodessa

-fanit saivat vahvistuksen sille, mitä myyntiluvut jo ennakoivat: on menestys – ja on jo virallisesti kehitteillä.

Focus Entertainmentin julkaisema ja Saber Interactiven kehittämä Space Marine 2 on myynyt huikeat 7 miljoonaa kappaletta alle vuodessa. Peli julkaistiin syyskuun alussa , ja se saavutti jo ensimmäisen kuukauden aikana 4,5 miljoonan kappaleen rajan. Tällainen myyntivauhti on vahva signaali sekä pelialalle että Warhammerin omistavalle Games Workshopille, jolle peli on tuottanut merkittäviä rojaltituloja.

”Space Marine 2 on ollut meille mullistava kokemus,” sanoi Saber Interactiven toimitusjohtaja Matthew Karch. ”Olemme oppineet valtavasti pelinkehityksestä 25 vuoden aikana, ja aiomme viedä kaiken sen Space Marine 3:een. Tavoitteenamme on luoda todellinen rakkauskirje -universumille.”

Vaikka katse on jo tulevaisuudessa, Saber ja Focus vakuuttavat edelleen tukevansa Space Marine 2:ta aktiivisesti. Vuoden mittainen sisältösuunnitelma on yhä käynnissä, ja seuraavaksi julkaistaan (Patch 8), joka tuo peliin odotetun asepäivityksen – ei tasapainon, vaan puhtaasti siisteyden vuoksi.

Kokonaisuudessaan Space Marine 2 on tehnyt juuri sen, mitä hyvä jatko-osa tekee: syventänyt fanipohjaa, vakiinnuttanut sarjan aseman ja kiihdyttänyt matkaa kohti entistä kunnianhimoisempaa kolmatta osaa.

Kauhua, strategiaa ja eurooppalaisia helmiä – Xbox Game Passin uusin lista on julki Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhua, strategiaa ja eurooppalaisia helmiä – Xbox Game Passin uusin lista on julki

Xbox Game Pass

Xbox on julkaissut listan uusista peleistä, jotka liittyvät Game Passiin tammikuussa. Jäseniä odottavat tutut nimikkeet kuten Resident Evil Village ja Director’s Cut, mutta myös Euroopassa kehitettyjä pelejä kuten Douze Dixièmesin MIO: Memories in Orbit, The Game Kitchenin , Croteamin The Talos Principle 2 ja Sleepy Mill Studion Duchy.

Ensimmäisen viikon tarjontaa edustaa muun muassa Resident Evil Village (20.1.), joka on pelattavissa pilven kautta, konsolilla ja PC:llä, sekä MIO: Memories in Orbit, joka tukee myös käsikonsolia ja |S:ää. Seuraavana päivänä Game Passiin liittyvät myös Death Stranding Director’s Cut, ja Ninja Gaiden Ragebound.

Viikon 26 listalta löytyy muun muassa The Talos Principle 2 (27.1.), Anno: Mutationem ja Drop Duchy (28.1.), sekä : Cozy Bundle ja Warhammer 40,000: Space Marine II (29.1.). Lisäksi helmikuun alussa Game Passiin liittyy , tarjoten pilvi-, PC- ja konsolipelaajille pääsyn heti sen julkaisuun.

Tämä kuukauden lisäys tarjoaa monipuolisen kattauksen pelejä niin kauhua, toimintaa, strategiaa kuin rentoa rakentelua arvostaville pelaajille. Game Pass -tilaajilla on siis jälleen hyvä syy kaivaa ohjaimet esiin ja kokeilla uusia pelikokemuksia ilman erillisiä ostoksia.

Kaikki uudet ovat saatavilla – ja PC Game Pass -jäsenille, ja osa tukee myös Game Pass Premiumia. Pelejä voi pelata pilven, konsolin ja PC:n kautta riippuen pelistä.

Games Workshop sanoo ei tekoälylle, ihmistaiteilijat etusijalla Kommentit pois päältä artikkelissa Games Workshop sanoo ei tekoälylle, ihmistaiteilijat etusijalla

Warhammer 40 000: Space Marine 2

Warhammerin luoja Games Workshop on kieltänyt generatiivisen tekoälyn käytön kaikessa sisällössään. Suunnittelusta täyteen tuotantoon asti -työkalut on pannassa, sillä yhtiö haluaa kunnioittaa ihmistaiteilijoita, jotka luovat sen ikonisia maailmoja.

Toimitusjohtaja Kevin Rountree kertoo, että vaikka jotkut johtajat kokeilevat AI-työkaluja, kukaan ei ole innostunut teknologiasta. Yritys seuraa kuitenkin kehitystä tarkasti, mutta linja on selvä: AI ei osallistu Warhammerin suunnitteluun, tuotantoon tai kilpailuihin. Lisäksi yhtiö valvoo tarkasti tietosuojaa ja IP-oikeuksia, sillä monet – ja koneoppimissovellukset tulevat automaattisesti laitteisiin, halusi tai ei.

Games Workshop haluaa myös päinvastaista suuntaa kuin monet yritykset, jotka korvaavat työntekijöitä tekoälyllä. Rountree lupaa palkata lisää luovia osaajia konseptisuunnitteluun, taiteeseen, kirjoittamiseen ja veistämiseen ihmisiä, jotka tekevät Warhammerista sen rikkaan ja kiehtovan maailman, jota fanit rakastavat.

Warhammerin pöytäpelien rinnalla Games Workshop työstää videopeliprojekteja, kuten 4:ää, Assemblyn : :ta ja Saber Interactiven ,000: :a. Lisäksi IP saa ensimmäisen suuren -sovituksensa Amazonin kanssa, ja on mukana tuottamassa kokonaisen sarjan. Tekoäly on siis pannassa, mutta Warhammerin maailma laajenee silti moniin uusiin muotoihin.