Amazon on parhaillaan käynnistelemässä Warhammer -aiheisen sarjan tuotantoa yhdessä Games Workshopin ja Vertigo Studiosin kanssa.
Sarjan yhdeksi pääosan näyttelijäksi on kiinnitetty Henry Cavill (Superman, The Witcher). Cavill on suuri Warhammer fani ja on julkaissut usein sometileillään maalaamiaan figuureja.
Saagan viimeisin peli Warhammer 40 000: Darktide ilmestyi marraskuussa ja ensi vuonna tullaan näkemään ainakin neljä uutta Warhammer -peliä joihin kuuluvat Boltgun, Space Marine 2, Rogue Trader sekä Warpforge.
Gamescom Opening Night Live 2026 on jälleen paketissa, ja illan aikana nähtiin melkoinen kattaus uusia pelejä, trailereita ja julkaisupäiviä. Show’n suurimpiin yllätyksiin kuului The Witcher 3 remasterointi, joka julkaistaan 29. syyskuuta. Vielä parempi uutinen on, että päivitys on nykyisille omistajille ilmainen. Geralt ei siis ole vieläkään valmis jäämään eläkkeelle.
The Witcher -uutiset eivät jääneet tähän. CD Projekt paljasti myös Songs of the Past -laajennuksen, joka tuo Geraltin takaisin uusiin seikkailuihin vuonna 2027. Lisäksi pelin kaksi aiempaa laajennusta muuttuvat ilmaisiksi. Myös Final Fantasy VII Revelation sai uuden trailerin, jossa nähtiin muun muassa valtavia Weapons-hirviöitä, avoimen maailman tutkimista, Chocobo-ratsastusta ja uusia taistelumekaniikkoja. Pelin on määrä ilmestyä keväällä 2027.
Illan tarjonta oli muutenkin varsin monipuolinen. Metro 2039 sai uuden trailerin ja julkaistaan helmikuussa 2027, Gears of War: E-Day saapuu 6. lokakuuta 2026 ja Path of Exile 2 saavuttaa täyden 1.0-julkaisunsa 11. joulukuuta. Mukaan mahtui myös nostalgisia paluita, kuten Crazy Taxi: World Tour ja Rayman Legends Retold, sekä uusia tuttavuuksia aina LEGO Skylinesista Turokiin ja Rainbow Six Tacticsiin.
Kaikkein erikoisimpaan päähän menee ehkä Hitman, joka saa uuden tehtävän räppäri Snoop Doggin tähdittämänä. Agentti 47 joutuu tällä kertaa metsästämään Snoopin esittämää yrittäjää, joten salamurhakeikka on saanut melkoisen annoksen Hollywood-henkeä. Lisäksi Crimson Desert sai ilmaisen Enhanced-päivityksen, Silent Hill: Townfall esitteli uusia näyttelijöitä ja kauhuja, ja HoYoverse paljasti uuden toimintapelinsä Nodus Fall.
Kaiken kaikkiaan Opening Night Live onnistui tarjoamaan sekä isoja yllätyksiä että nostalgisia paluita. Jos vuoden 2026 pelikalenteri alkoi näyttää jo hieman tyhjältä, Gamescom onnistui ainakin hetkeksi korjaamaan tilanteen ja samalla muistuttamaan, että vuonna 2027 on luvassa melkoinen peliruuhka.
Entinen WWE-tähti ja näyttelijä Dave Bautista on valittu Kratoksen rooliin Prime Videon tulevassa God of War -live action -sarjassa.
Bautista korvaa tehtävässä Ryan Hurstin, joka loukkaantui vakavasti kuvatessaan sarjaan stunt-kohtausta. Hurst repi hauislihaksensa, ja pitkä toipumisaika olisi viivästyttänyt tuotantoa niin paljon, että rooli päätettiin jakaa uudelleen.
Bautistan kiinnityksestä huhuttiin jo aiemmin tässä kuussa, mutta nyt valinta on virallinen. Näyttelijä tunnetaan muun muassa Draxina Guardians of the Galaxy -elokuvista ja pitkältä uraltaan WWE:ssä.