Warhammer: Chaosbane -toimintaroolipelin jatkosuunnitelmat julkistettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Warhammer: Chaosbane -toimintaroolipelin jatkosuunnitelmat julkistettiin

Bigben Gamesin julkaisema Warhammer: Chaosbane -toimintaroolipeli saa julkaisun jälkeistä sisältöä. Samalla julkaistiin uusi esittelyvideo, joka pureutuu pelin loppupelin sisältöön.

Pelin päätehtävälinjan pelattuaan pelaajalle avautuu kolme uutta pelitilaa. Näiden lisäksi pelaaja voi aloittaa pelin uudestaan säilyttäen samalla aiemmin kerätyt rakennusmateriaalit ja rahat. Loppupelin uusia pelimuotoja ovat Expedition, Relic Hunt ja Boss Rush. Expedition soveltuu oivallisesti yksin tai kaverin kanssa pelattavaksi satunnaisluodussa kentissä. Relic Huntissa pelaaja metsästää harvinaisia varusteita moneen eri vaikeustasoon jakautuvassa luolastojatkumossa. Boss Rush keskittyy nimensä mukaisesti pelin pomovastuksiin ja on oivallinen esimerkiksi oman hahmon tehotason testaamiseen erilaisin varustein.

Julkaisun jälkeisiin suunnitelmiin kuuluvat muun muassa uudet vaikeustasot sekä mahdollisuus asettaa pelihahmon kuolema pysyväksi. Lisäksi on luvassa lisää hahmojen kokemustasoja, joiden ansiosta hahmoa voidaan kehittää entistä pidemmälle.

Peli saa myös neljä myöhemmin julkaistavaa lisäosaa, jotka sisältävät lisää pelattavaa ja uusia taitoja käyttöön. Neljännen lisäosan myötä avautuu myös kokonaan uusi tarinalinja uusine vastustajineen ja aiemmin näkemättömine seikkailuympäristöineen.

Warhammer: Chaosbane vie pelaajan suoraan vanhan maailman ytimeen, jonka suuri kaaoksenvastainen sota on jättänyt arpeutuneeksi ja lukemattomien taisteluiden turmelemaksi. Ihmiskunta kenties selvisi tästä yhteenotosta, mutta kaaos on kaikkea muuta kuin hävitetty ja voitettu. Kaupunkien viemärit, kryptat ja lukemattomat luolastot ovat täynnä verenhimoisia ja väkivaltaisia olentoja, jotka janoavat pahinta mahdollista kohtaloa ihmiskunnalle. Hack and slash -pelityyliä kunnioittaen luvassa on lukemattomasti erilaisia hirviöitä, runsaasti kerättäviä aarteita sekä valtavasti hauskaa ja nopeatempoista toimintaa. Kiihkeät yhteenotot erilaisia hirviölaumoja tai suuria petoja vastaan sujuvat paitsi jouhevana yksinpelinä myös hauskana yhteistyöpelinä.

Warhammer: Chaosbane julkaistaan sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle 4. kesäkuuta 2019.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, :lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.