Warhammer: Chaosbane -toimintaroolipelin jatkosuunnitelmat julkistettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Warhammer: Chaosbane -toimintaroolipelin jatkosuunnitelmat julkistettiin

Bigben Gamesin julkaisema Warhammer: Chaosbane -toimintaroolipeli saa julkaisun jälkeistä sisältöä. Samalla julkaistiin uusi esittelyvideo, joka pureutuu pelin loppupelin sisältöön.

Pelin päätehtävälinjan pelattuaan pelaajalle avautuu kolme uutta pelitilaa. Näiden lisäksi pelaaja voi aloittaa pelin uudestaan säilyttäen samalla aiemmin kerätyt rakennusmateriaalit ja rahat. Loppupelin uusia pelimuotoja ovat Expedition, Relic Hunt ja Boss Rush. Expedition soveltuu oivallisesti yksin tai kaverin kanssa pelattavaksi satunnaisluodussa kentissä. Relic Huntissa pelaaja metsästää harvinaisia varusteita moneen eri vaikeustasoon jakautuvassa luolastojatkumossa. Boss Rush keskittyy nimensä mukaisesti pelin pomovastuksiin ja on oivallinen esimerkiksi oman hahmon tehotason testaamiseen erilaisin varustein.

Julkaisun jälkeisiin suunnitelmiin kuuluvat muun muassa uudet vaikeustasot sekä mahdollisuus asettaa pelihahmon kuolema pysyväksi. Lisäksi on luvassa lisää hahmojen kokemustasoja, joiden ansiosta hahmoa voidaan kehittää entistä pidemmälle.

Peli saa myös neljä myöhemmin julkaistavaa lisäosaa, jotka sisältävät lisää pelattavaa ja uusia taitoja käyttöön. Neljännen lisäosan myötä avautuu myös kokonaan uusi tarinalinja uusine vastustajineen ja aiemmin näkemättömine seikkailuympäristöineen.

Warhammer: Chaosbane vie pelaajan suoraan vanhan maailman ytimeen, jonka suuri kaaoksenvastainen sota on jättänyt arpeutuneeksi ja lukemattomien taisteluiden turmelemaksi. Ihmiskunta kenties selvisi tästä yhteenotosta, mutta kaaos on kaikkea muuta kuin hävitetty ja voitettu. Kaupunkien viemärit, kryptat ja lukemattomat luolastot ovat täynnä verenhimoisia ja väkivaltaisia olentoja, jotka janoavat pahinta mahdollista kohtaloa ihmiskunnalle. Hack and slash -pelityyliä kunnioittaen luvassa on lukemattomasti erilaisia hirviöitä, runsaasti kerättäviä aarteita sekä valtavasti hauskaa ja nopeatempoista toimintaa. Kiihkeät yhteenotot erilaisia hirviölaumoja tai suuria petoja vastaan sujuvat paitsi jouhevana yksinpelinä myös hauskana yhteistyöpelinä.

Warhammer: Chaosbane julkaistaan sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle 4. kesäkuuta 2019.

Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa Kommentit pois päältä artikkelissa Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.

Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.

Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.

Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.

Borderlands 4:n PC-kiista kuumenee – Gearboxin pomo syyttää pelaajia, ei peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4:n PC-kiista kuumenee – Gearboxin pomo syyttää pelaajia, ei peliä

Borderlands 4 ehti olla markkinoilla vain muutaman päivän, kun PC-version suorituskyky nousi kuumaksi puheenaiheeksi. Pelaajat ovat valittaneet nykimisestä, kaatumisista ja korkeista laitevaatimuksista, mutta Gearboxin toimitusjohtaja Randy Pitchford ei niele kritiikkiä sellaisenaan.

Pitchfordin mukaan ongelma ei ole pelissä vaan pelaajien odotuksissa. Hän korosti somessa, että Borderlands 4 on jo ’todella optimoitu’ ja että PC-pelaajien on hyväksyttävä todellisuus, jos haluaa enemmän ruutuja sekunnissa, on tingittävä grafiikasta tai resoluutiosta. Erityisesti hän kehotti hyödyntämään DLSS-teknologiaa, jonka viiveongelmat hänen mukaansa on liioiteltu.

Gearboxin sisäisten tilastojen mukaan alle 0,01 % pelaajista on tehnyt virallisen tukipyynnön suorituskykyongelmista. Pitchfordin mielestä suurin osa keskustelusta paisuu yli nettipalstoilla, vaikka todellisuudessa ongelmat liittyvät useammin SHiFT-tileihin tai konsolien kuvakulmasäätöihin.

Kaikki eivät ole tyytyneet tähän selitykseen. Monet pelaajat huomauttavat, että tukipyynnön jättäminen on liian hankalaa, ja siksi palaute purkautuu negatiivisina Steam-arvosteluin, joissa suorituskyky on pääsyy kritiikkiin. Pitchford kuitenkin väittää auttaneensa henkilökohtaisesti pelaajia nostamaan FPS-lukuja 30:stä jopa 90:een asetuksia säätämällä.

Borderlands 4 julkaistiin 12. syyskuuta PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle. Switch 2 -versio seuraa perässä 3. lokakuuta.