Ubisoft julkaisee 2. syyskuuta Rainbow Six Siege X -pelin seuraavan päivityksen, Operation High Stakesin. Päivitys tuo peliin uuden sveitsiläisen puolustajaoperaattorin, karttamuutoksia sekä pelitasapainoa hiovia uudistuksia.
Uusi operaattori, Denari, käyttää T.R.I.P. Connector -laitetta, joka muodostaa lasersädeverkoston pinnoille kiinnitetyistä sädettimistä. Säde hidastaa ja vahingoittaa vihollisia, ja verkostoa voi käyttää monin eri tavoin puolustuksen tukena. Denarin asevalikoimaan kuuluvat Scorpion-konepistooli, Glaive-12-haulikko sekä pistooli. Lisävarusteiksi voi valita kilven tai näkösuojan.
Karttapuolella Lair, Nighthaven Labs ja Consulate on muokattu uusiksi, ja mukana on myös täysin uusi Keres-turvahuone. Lisäksi Dual Front -pelitilan operaattorivalikoima on päivitetty.
Päivitys tuo myös tasapainomuutoksia: esimerkiksi Reaper MK2 -konepistoolia voi käyttää useampi hahmo, kun taas osalta puolustajista poistuu tähtäimiä. Moninpelin asetuksia on myös säädetty.
Rainbow Six Siege X:n perustaso on ilmaiseksi pelattavissa. Uudet pelaajat pääsevät kokeilemaan muun muassa Dual Front-, Unranked- ja Quick Play -tiloja sekä avaamaan 26 operaattoria pelaamalla.
Tom Clancy's Rainbow Six Siege X on saatavilla ilmaiseksi PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X|S- ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja: PEGI 18.
Ubisoft on vahvistanut julkaisevansa Just Dance 2026 Editionin konsoleille. Peli saapuu kauppoihin 14. lokakuuta 2025 ja jatkaa suositun tanssipelisarjan kehitystä entistä monipuolisempaan suuntaan.
Tällä kertaa mukana on 40 uutta kappaletta, joista ensimmäisinä on paljastettu mm. ROSÉ & Bruno Marsin “APT.”, Dua Lipan “Houdini”, OneRepublicin “Counting Stars”, Madonnan “Hung Up” ja Smash Mouthin “All Star”. Soittolista yhdistelee tuoreita hittejä ja ajattomia klassikoita.
Uutuutena Just Dance 2026 esittelee kaksi täysin uutta pelitilaa. Party Mode on joukkueisiin jaettava tanssikilpailu, jossa on mukana yllätyksellisiä elementtejä. Camera Controller Mode taas mahdollistaa pelaamisen ilman käsivarusteita – puhelimen kamera tunnistaa liikkeet koko vartalon seurantaa hyödyntäen.
Mukana pysyvät myös tutut suosikit kuten Workout Mode, Challenge Mode sekä paikallinen moninpeli kuudelle pelaajalle. Pelin kaikki tilat yhdistelevät musiikkia, liikettä ja viihdettä sujuvasti yhteen.
Pelaajien käytettävissä on yhteinen käyttöliittymä, johon on koottu kaikki Just Dance -sisällöt vuosilta 2023–2026. Näin oman suosikkikappaleen löytäminen onnistuu aiempaa helpommin. Pelin mukana tulee kuukauden ilmainen Just Dance+ -tilaus, joka avaa pääsyn laajempaan kappalekirjastoon.
Just Dance -sarja on tänä viikonloppuna esillä myös Assembly Summer 2025 -tapahtumassa, jossa peliä pääsee vapaasti kokeilemaan Assygames-alueella. Tarjolla on myös täysin uudenlainen lavaohjelma, joka tuo yhteisöllisen tanssikokemuksen osaksi tapahtumaa.