Watch Dogs: Legion kokeiltavissa ilmaiseksi tänä viikonloppuna Kommentit pois päältä artikkelissa Watch Dogs: Legion kokeiltavissa ilmaiseksi tänä viikonloppuna

Watch Dogs: Legion

Ubisoftin dystopiseen lähitulevaisuuteen sijoittuva hakkeritrilleri Watch Dogs: Legion on pelattavissa ilmaiseksi tulevana viikonloppuna. Ilmainen kokeiluviikonloppu kattaa yksinpeli- ja moninpelitiloja 25.-29. maaliskuuta välisen ajan. Pelin voi ladata ennakkoon valmiiksi pelilaitteelleen pelaamista odottamaan.

Pelissä nähtävän Lontoon asukkaat ovat värvättävissä paremman tulevaisuuden puolesta sekä yksin- että moninpelin puolella. Tutkittavana on peräti puolet Lontoon eri kaupunginosista erilaisine hahmoineen ja vapaa-ajan tekemisineen. Erilaisia huvituksia löytyy moneen makuun aina dartsinheitosta tappeluiltoihin. Lisäksi pelin tarinapelimuoto on pelattavissa Skye Larsen -tehtävään asti.

Pelistä innostuneille on luvassa hyviä tarjouksia, sillä peli on versiosta riippuen peräti 50 prosentin alennuksessa. Pelin tarjoukset ovat voimassa vaihtelevan ajan alusta- ja versiokohtaisesti. Alennukset koskevat sekä Xbox- ja PlayStation-konsolien omia kauppapaikkoja (Microsoft Store, PlayStation Store) että PC-versioiden kauppapaikkoja (Steam, Epic Games Store) ja Stadia-pelilatauspalvelua. Kauppakohtaiset voimassaoloajat ja tarjoushinnat vaihtelevat kauppapaikoittain.

Pelille on myös luvassa julkaisun jälkeistä lisäsisältöä. Näistä ensimmäinen on nyt yhteistyöpelaamista painottava Leader of the Pack, joka on saatavilla pelin verkkopelin puolella. Myöhemmin toukokuussa on vuorossa Extraction- ja Invasion-moninpelimuodot, jossa pelaajat ottavat mittaa toisistaan. Näiden ohella julkaistaan myös yhteistyömuotoinen, neljän pelaajan Project Omni -tarinatehtävä. Lisäksi pelin kausikortin omistajille on päivityksiä huhti-, kesä- ja elokuussa, jolloin julkaistaan sekä uusia hahmoja että lisää tehtäviä.

Watch Dogs: Legion on nyt saatavilla sekä Xbox Series X ja S-, Xbox One-, PlayStation 5- sekä PlayStation 4 -pelikonsoleille, Google Stadia- ja UPLAY+-pelipalveluille että PC:lle Epic Games Store- ja Uplay-kauppapaikkojen kautta.

DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä” Kommentit pois päältä artikkelissa DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä”

DayZ-pelin luoja ja RocketWerkzin toimitusjohtaja Dean Hall haluaa ravistella pelialaa ja pelaajia sen mukana. Hänen viestinsä on yksinkertainen: pelien viivästyksiä pitäisi oppia sietämään. Hallin mukaan liian moni studio lukkiutuu julkaisupäivään niin tiukasti, että lopputuloksena kärsii itse peli.

Hall kommentoi asiaa tuoreessa kyselytunnissa, jossa hän muistutti pelien kehityksen olevan kallista ja aikataulujen vaikuttavan budjettiin merkittävästi. Pelaajat vaativat laatua ja varmuutta, mutta kehittäjät saattavat hänen mukaansa tuijottaa julkaisua maalitaulukiikarissa liiankin tiukasti. Viivästysten pelätään pilaavan hypen ja tuottavan pettymyksen, joskus jopa enemmän kuin keskeneräinen peli.

Hänen mukaansa viivästysten välttelyllä on myös synkkä kääntöpuoli, crunch-kulttuuri. Kun peli pusketaan ulos väkisin, kehittäjät maksavat usein hinnan ylitöinä ja stressinä. Hall muistuttaa, että kuluttajilla on valtaa. Jos pelaajat osoittavat Xboxille ja PlayStationille, että viivästykset ovat hyväksyttäviä, paine julkaisupäivien betonointiin voisi hellittää.

Hall puhuu kokemuksesta. Icarusin julkaisu ei sujunut toivotusti, ja peli sai Steamissä ristiriitaisen vastaanoton. Myös Dangerous Horizons -lisäosa sekä konsoliversiot ovat viivästyneet useaan otteeseen.

Henkilökohtaisesti, älkää ennakkotilatko pelejä. Kaupallisesti, ennakkotilatkaa, koska se on ainoa tapa, jolla Xbox ja PlayStation huomaavat meidät. – Hall heittää pilke silmäkulmassa ristiriitaisen kehotuksen.

Laatu ennen kaikkea. Mutta pelialalla, jossa hypejuna kulkee kovaa ja kalenterit täyttyvät vuosia etukäteen, Hallin toive kuulostaa lähes radikaalilta. Kysymys kuuluukin, ovatko pelaajat valmiita odottamaan hieman pidempään, jos vastineeksi saa paremman pelin?

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.