Watch Dogs: Legion -pelin lähdekoodi hakkereiden hallussa Kommentit pois päältä artikkelissa Watch Dogs: Legion -pelin lähdekoodi hakkereiden hallussa

Watch Dogs Legion

Ironisesti hakkereista kertovan tulevan -pelin lähdekoodi on mitä ilmeisemmin päätynyt hakkereiden käsiin. ZDNet on kertonut hakkeriryhmä Egregorin saaneen käsiinsä pelin lähdekoodin ja uhkaavat julkaista sen yleiseen levitykseen.

Ryhmä on julkaissut osia haltuunsa saadusta materiaalista todistaakseen materiaalin olemassaolon. Varmuutta siitä, että onko kyseessä tulevan Legion -pelin vai vanhemman osa koodi ei ole. Samainen ryhmä on saanut haltuunsa myös Crytekin kehitystiimin tietoja. Parhaillaan ryhmä odottaa vastausta Ubisoftilta.

Watch Dogs: Legion on määrä ilmestyä lokakuun 29. päivä ja -konsoleille, – ja UPLAY+-pelipalveluille, sekä :lle – ja Uplay-kauppapaikkojen kautta. Peli ilmestyy myös ja S -konsoleille marraskuun 10. päivä ja -konsolille digitaalisesti marraskuun 12. päivä sekä fyysisenä marraskuun 24. päivä. Lisäksi peli ilmestyy -palvelulle myöhemmin.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu -elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.