Watch Dogs Legion saa moninpelitilan maaliskuun alussa Kommentit pois päältä artikkelissa Watch Dogs Legion saa moninpelitilan maaliskuun alussa

Watch Dogs: Legion

Ubisoft on paljastanut tuovansa Watch Dogs Legion -pelin pitkään odotetun moninpelitilan maaliskuun 9. päivä. Yritys kertoi aiheesta pelin Twitter -tilillä.

Pelata voi joko yhdessä enintään kolmen muun pelaajan kanssa avoimen maailman co-op tilassa. Saatavilla on myös haastavempia useamman tehtävän haasteita Tactical Ops -tilassa.

Pelattavana on myös erillinen Spiderbot Arena, jossa kahdeksan pelaajaa ottaa mittaa toisistaan Robot Wars -tyyppisessä taistelussa.

Watch Dogs: Legion on saatavilla PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille, PC:lle, sekä Google Stadia -pelipalvelusta. Peli on myös takaisinpäin yhteensopiva PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -konsoleilla.

Merirosvojen todellinen elämä esiin uudessa dokumentissa – Assassin’s Creedin maailma saa historian siivet Kommentit pois päältä artikkelissa Merirosvojen todellinen elämä esiin uudessa dokumentissa – Assassin’s Creedin maailma saa historian siivet

ovat viihteessä usein romantiikkaa, aarteita ja hurjia taisteluita, mutta millaista elämä merellä oikeasti oli? ja historian popularisointiin keskittyvä History Hit vievät katsojat uuden Sail Like a Pirate -dokumentin mukana tutkimaan merirosvojen arkea ilman Hollywoodin kiiltokuvaa.

Noin puolen tunnin mittainen dokumentti seuraa historioitsija ja juontaja Dan Snow’ta sekä kaksinkertaista olympiavoittajaa Ruggero Titaa, jotka nousevat perinteisen purjelaivan kyytiin Englannin kanaalissa. Matkalla selviää, että merirosvojen elämä ei ollut pelkkää rommia ja aarteiden jahtaamista. Vaan se vaati kurinalaisuutta, yhteistyötä ja kovia merimiestaitoja.

Dokumentti kuvattiin syyskuussa 2025 TS Royalist -aluksella, ja se yhdistää historian sekä käytännön kokemukset tavalla, joka tuo merirosvojen aikakauden lähemmäs nykypäivän katsojaa. Samalla se näyttää, mistä Assassin’s Creed Black Flag -pelin tunnettu purjehdus ja meriseikkailut ovat saaneet inspiraationsa.

Assassin’s Creed Black Flag teki aikoinaan merellä seilaamisesta yhden pelisarjan suurimmista vetonauloista, ja nyt Sail Like a Pirate kurkistaa fantasian taakse. Todellisuus oli täynnä vaaroja, taitojen hiomista ja tiimityötä – merellä yksin sankariksi ei vain purjehdittu.

Dokumentti on osa Ubisoftin ja History Hitin pitkäaikaista yhteistyötä, jonka tavoitteena on tuoda pelien inspiroima uusille yleisöille. Samalla se toimii alkupalana tulevalle -pelille, joka julkaistaan 9. heinäkuuta 2026 :lle, :lle ja :lle. Klassinen merirosvoseikkailu palaa siis uudella tekniikalla – ja tällä kertaa mukana kulkee hieman enemmän ymmärrystä siitä, millaista elämä aaltojen keskellä oikeasti oli.

Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen

Peliala sai jälleen yhden ikävän uutisen, kun -toimintapelin koko kehitystiimi on irtisanottu vain noin kuukausi pelin julkaisun jälkeen. Asiasta kertoi Kwalee Labsin toimitusjohtaja Hollie Emery LinkedInissä. Emeryn mukaan päätös ei ollut studion omissa käsissä.

Tapaus on erityisen yllättävä, sillä Luna Abyss sai kriitikoilta varsin lämpimän vastaanoton. Pelin Metacritic-keskiarvo on 81 pistettä, mutta positiiviset arvostelut eivät tällä kertaa riittäneet takaamaan kaupallista menestystä. Steamissa peli saavutti parhaimmillaan vain 317 samanaikaista pelaajaa, mikä viittaa melko pieneen yleisöön.

Yhdeksän hengen kehitystiimi työskenteli pelin parissa seitsemän vuoden ajan. Synkkä ja haastava räiskintäpeli ehti kerätä huomiota näyttävällä visuaalisella ilmeellään sekä nopeatempoisella pelattavuudellaan, mutta lopulta markkinoilla menestyminen osoittautui huomattavasti vaikeammaksi tehtäväksi.

Uutinen liittyy osaksi laajempaa pelialan vaikeaa vuotta. Alan yritykset ovat ilmoittaneet irtisanomisista tasaiseen tahtiin, ja myös useiden tunnettujen studioiden tulevaisuuden ympärillä liikkuu parhaillaan epävarmuutta. Luna Abyssin kohtalo muistuttaa karulla tavalla siitä, että hyvät arvostelut eivät aina riitä pitämään studiota hengissä.

Luna Abyss on edelleen myynnissä :lle, :lle ja :lle. Pelin hinta on noin 26 euroa.