Watch Dogs: Legion -toimintapelin tarinaa syvennetään kirjojen avulla Kommentit pois päältä artikkelissa Watch Dogs: Legion -toimintapelin tarinaa syvennetään kirjojen avulla

Watch Dogs Legion

Ubisoft yhdessä kirjakustantajien , ja kanssa julkaisevat -toimintapelin maailmaan sijoittuvia kirjoja.

Watch Dogs Legion -kirjat

Dystopista pelimaailmaa eri tavoin lähestyvät kirjat syventävät pelin maailmaa sekä sen hahmoja ja tapahtumia kukin eri tavoin.

Aconyten julkaisema Watch Dogs Legion: Day Zero -romaani kertoo salaliittoihin sekaantuvan aloittelijahakkerin tarinan. Lähitulevaisuuden Lontooseen sijoittuvan kertomuksen ovat kirjoittaneet BAFTA-ehdokkaanakin tunnettu suosikkikirjailija James Swallow ja tieteiskirjasarjoista tuttu Josh Reynolds. Kirja julkaistaan e-kirjana 13. lokakuuta ja paperikirjana 3. marraskuuta.

Resistance Report -lähdetietokirja taustoittaa pelin maailmaa tekstin ja kuvin. Se syventää pelimaailman taustoja, teknologiaa, autoja, aseita, ryhmittymiä, alueita ja paljon muuta. Kirja onkin todellinen pakko-ostos Watch Dogs -pelien faneille, sillä kirjan avulla monet yksityiskohdat avautuvat entistä tarkemmin. Kirjan luonut Rick Barba tunnetaan yli 150 kirjan tekijänä, jotka liittyvät moniin sarjoihin, kuten , ja LEGO: Jurassic World. Insight Editionsin kustantama Resistance Report julkaistaan 27. lokakuuta.

Glénatin kustantama ranskankielinen Watch Dogs Legion -sarjakuva julkaistaan yhtäaikaisesti pelin kanssa. Sarjakuvan kertomus sukeltaa syvälle yksityisarmeijoiden, rikollisjärjestöjen ja kyberrikollisten maailmaan. Vastaansa nämä tahot saavat laajalle levittäytyneen DedSec-hakkeriporukan, joka taistelee paremman tulevaisuuden puolesta. Sarjakuva julkaistaan kaksiosaisena 54-sivuisena opuksena. Sen tarinasta vastaa maineikas Sylvain Runberg ja kuvituksesta Gabriel Germain.

Watch Dogs: Legion tulee myyntiin 29. lokakuuta 2020 sekä – ja -pelikonsoleille, Stadia- ja UPLAY+-pelipalveluille että :lle Epic Games- ja Uplay-kauppapaikkojen kautta. Peli julkaistaan myös Xbox Series -konsoleille 10. marraskuuta ja -pelikonsoleille digitaalisesti 12. marraskuuta sekä fyysisenä 24. marraskuuta.

The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista Kommentit pois päältä artikkelissa The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista

The Division: Resurgence

on julkaissut Tom Clancy’s -toimintapelin myös :lle. Aiemmin – ja -laitteilla nähty free-to-play-peli on nyt ladattavissa ilmaiseksi Steamista sekä Ubisoft Connectista.

Resurgence sijoittuu samaan lähitulevaisuuden New Yorkiin kuin sarjan aiemmat osat, mutta kertoo täysin uuden tarinan uusien hahmojen ja vihollisryhmittymien kautta. Pelaaminen yhdistelee kolmannen persoonan toimintaa, roolipelielementtejä ja looter shooter -mekaniikkoja, joissa varusteiden kerääminen ja hahmon kehittäminen ovat keskeisessä roolissa.

Pelin avoimeen maailmaan voi lähteä yksin tai yhdessä muiden pelaajien kanssa. Tarjolla on sekä tekoälyä vastaan käytäviä tehtäviä että PvP-kohtaamisia.

PC-versio on vielä varhaisessa kehitysvaiheessa, joten kaikkea tulevaa sisältöä ei ole vielä mukana. Ubisoft aikoo laajentaa peliä säännöllisesti uusilla pelikausilla. Uusi kausi käynnistyy neljän kuukauden välein, ja jokainen kausi jakautuu kuuden viikon sisältöpäivityksiin.

PC-vaatimukset

Pelin minimivaatimuksiin kuuluvat Intel Core i5-8400- tai AMD Ryzen 5 3400G -suoritin, 8 gigatavua RAM-muistia sekä Intel UHD 630 -näytönohjain. Suositeltu kokoonpano sisältää vähintään Intel Core i7-8700K- tai AMD Ryzen 5 3600 -prosessorin sekä GeForce GTX 1660 Ti- tai Radeon RX 5600 XT -näytönohjaimen. Ubisoftin mukaan näillä laitteistoilla peli kykenee parhaimmillaan 4K-resoluutioon 60 kuvan sekuntinopeudella.

The Division Resurgence on nyt pelattavissa ilmaiseksi PC:llä, iOS:llä ja Androidilla. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Danganronpa 2×2 myöhästyy vuoden 2027 puolelle ja syynä on rehellisesti GTA 6 Kommentit pois päältä artikkelissa Danganronpa 2×2 myöhästyy vuoden 2027 puolelle ja syynä on rehellisesti GTA 6

Spike Chunsoftin julkaisema Danganronpa 2×2 siirtyy loppuvuodesta 2026 vuoden 2027 puolelle. Viivästys herätti heti huomiota, sillä fanit ehtivät vitsailla pelin väistävän tarkoituksella syksyllä ilmestyvää :ta. Yllättäen vitsi osui ainakin osittain oikeaan.

Sarjan luoja Kazutaka Kodaka ja tuottaja Shohei Sakakibara kertoivat Crunchyrollille, että lisäkehitysaikaa tarvittiin, mutta myös vaikutti päätökseen. Sakakibara vihjasi ensin salaperäisesti tietyn AAAA-pelin julkaisuun, minkä jälkeen Kodaka vahvisti kyseessä olevan Rockstarin odotetun toimintapelin. Hänen mukaansa pelin kehittäminen ja GTA 6:n pelaaminen samaan aikaan ei yksinkertaisesti onnistuisi, joten julkaisun siirtäminen oli hänen sanoin väistämätöntä.

Kommentti on kerännyt runsaasti huvittuneita reaktioita, ja moni fani onkin todennut olevansa tyytyväinen viivästykseen. Näin GTA 6:n ehtii pelata rauhassa ennen Danganronpa 2×2:n saapumista. Vaikka kehittäjien heitto oli selvästi pilke silmäkulmassa, taustalla on todennäköisesti myös perinteisempiä syitä, kuten lisäviimeistely ja poikkeuksellisen kilpailtu pelisyksy.

Danganronpa 2×2 julkaistaan vuoden 2027 aikana :lle, PlayStationille, Xboxille sekä Nintendo Switchille ja :lle.