Watch Dogs: Legion -toimintapelin tarinaa syvennetään kirjojen avulla Kommentit pois päältä artikkelissa Watch Dogs: Legion -toimintapelin tarinaa syvennetään kirjojen avulla

Watch Dogs Legion

Ubisoft yhdessä kirjakustantajien , Aconyte ja kanssa julkaisevat -toimintapelin maailmaan sijoittuvia kirjoja.

Watch Dogs Legion -kirjat

Dystopista pelimaailmaa eri tavoin lähestyvät kirjat syventävät pelin maailmaa sekä sen hahmoja ja tapahtumia kukin eri tavoin.

Aconyten julkaisema Watch Dogs Legion: Day Zero -romaani kertoo salaliittoihin sekaantuvan aloittelijahakkerin tarinan. Lähitulevaisuuden Lontooseen sijoittuvan kertomuksen ovat kirjoittaneet BAFTA-ehdokkaanakin tunnettu suosikkikirjailija James Swallow ja tieteiskirjasarjoista tuttu Josh Reynolds. Kirja julkaistaan e-kirjana 13. lokakuuta ja paperikirjana 3. marraskuuta.

Resistance Report -lähdetietokirja taustoittaa pelin maailmaa tekstin ja kuvin. Se syventää pelimaailman taustoja, teknologiaa, autoja, aseita, ryhmittymiä, alueita ja paljon muuta. Kirja onkin todellinen pakko-ostos Watch Dogs -pelien faneille, sillä kirjan avulla monet yksityiskohdat avautuvat entistä tarkemmin. Kirjan luonut Rick Barba tunnetaan yli 150 kirjan tekijänä, jotka liittyvät moniin sarjoihin, kuten , ja . Insight Editionsin kustantama Resistance Report julkaistaan 27. lokakuuta.

Glénatin kustantama ranskankielinen Watch Dogs Legion -sarjakuva julkaistaan yhtäaikaisesti pelin kanssa. Sarjakuvan kertomus sukeltaa syvälle yksityisarmeijoiden, rikollisjärjestöjen ja kyberrikollisten maailmaan. Vastaansa nämä tahot saavat laajalle levittäytyneen DedSec-hakkeriporukan, joka taistelee paremman tulevaisuuden puolesta. Sarjakuva julkaistaan kaksiosaisena 54-sivuisena opuksena. Sen tarinasta vastaa maineikas Sylvain Runberg ja kuvituksesta Gabriel Germain.

Watch Dogs: Legion tulee myyntiin 29. lokakuuta 2020 sekä – ja -pelikonsoleille, Stadia- ja UPLAY+-pelipalveluille että :lle Epic Games- ja Uplay-kauppapaikkojen kautta. Peli julkaistaan myös Xbox Series -konsoleille 10. marraskuuta ja -pelikonsoleille digitaalisesti 12. marraskuuta sekä fyysisenä 24. marraskuuta.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan 5:lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.

Kesäkuun odotetuimmat videopelit Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuun odotetuimmat videopelit

Kesäkuun pelijulkaisut käynnistyvät monipuolisella kattauksella, jossa teema vaihtelee ensimmäisen persoonan räiskinnästä, seikkailuun, toimintaan ja moneen muuhun.

Gothic 1 Remake (PC, PS5, Xbox Series X/S)

Julkaisupäivä: 5. kesäkuuta

on uudelleenluotu Gothic pelisarjan ensimmäinen peli. Pelin maailma on elokas jossa asukkaat ja eläimet elävät omaa elämäänsä päivä päivältä suhteellisen realistisella tavalla. Pelin eri osioita on myös päivitetty, kuten modernisoitu taistelujärjestelmä joka kunnioittaa alkuperäisiä perusmekaniikkaa.

Solarpunk (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 8. kesäkuuta

on selviytymispeli kehittyneessä maailmassa, joka on täynnä leijuvia saaria. Pelissä rakennat omaa saarta viljelemällä maata, rakentamalla omanlaista kotia, valmistamalla työkaluja ja tutkimalla muita leijuvia saaria ilma-aluksella, joko yksi tai kavereiden kanssa.

Don’t Let It Starve (PC)

Julkaispäivä: 12. kesäkuuta

on strateginen uhkapeli- ja roguelike tyylinen ruokarakentelupeli. Pelissä sinun täytyy ruokkia puolikokkihirviölle mahdollisimman herkullisia ruokia, jotta toivottavasti saat vapautesi.

Lost Castle 2 (PC)

Julkaisupäivä: 11. kesäkuuta

on 2D beat ’em up rogue-lite joka julkaistaan täysin melkein kaksi vuotta sen jälkeen kun early access julkaistiin. Pelissä sinun täytyy päihittää hirviöitä päästäksesi mahdollisimman pitkälle ja löytääksesi arkkuja joista voi löytyä uusia esineitä.

Dead or Alive 6 Last Round (PC, Xbos Series X/S, PS5

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

on uudistettu version pelistä nimisessä pelisarjassa ja se julistettiin sarjan 30 vuotispäivän juhlistamiseksi. Peliin on lisätty uusia asioita mitä ei ollut Dead or Alive 6:ssa, kuten uusia hahmoja ja pukuja, sekä myös kuvatila missä voi ottaa kuvia taistelujen keskellä.

The Adventures of Elliot: The Millennium Tales (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 18. kesäkuuta

on uusi toimintaroolipeli, jonka ovat kehittäneet Octopath Traveler- ja Bravely Default -sarjoista tunnetut kehittäjät. Pelissä ohjaat Elliotia laajassa fantasiamaailmassa, jossa tutkit muinaisia raunioita, taistelet vihollisia vastaan reaaliaikaisessa taistelujärjestelmässä ja selvität vuosituhansia vanhaa mysteeriä. Peli yhdistää näyttävän HD-2D-grafiikkatyylin sekä toimintapainotteisen seikkailun.

FINAL FANTASY VII REBIRTH (Switch 2)

Julkaisupäivä: 3. kesäkuuta

on Final Fantasy VII Remake -trilogian toinen osa, jossa Cloud Strife ja hänen toverinsa jatkavat matkaansa Midgarin ulkopuolella. Pelissä tutkitaan valtavaa avointa maailmaa, kohdataan tuttuja hahmoja sekä koetaan uusia juonenkäänteitä klassiseen tarinaan. Taistelujärjestelmää on laajennettu uusilla yhteistyöhyökkäyksillä ja hahmojen välisillä synergiataidoilla.

Star Fox (Switch 2)

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

on uudelleenversiointi klassisesta Star Fox 64 -pelistä. Pelissä ohjaat Fox McCloudia ja Star Fox -tiimiä heidän taistellessaan Androssin joukkoja vastaan avaruudessa sekä eri planeetoilla. Uudistettu versio sisältää modernit grafiikat, uusia välianimaatioita, verkkomoninpelin sekä mahdollisuuden pelata yhdessä ystävien kanssa. Tämä on ensimmäinen merkittävä Star Fox -julkaisu kymmeneen vuoteen.