Way of the Hunter -pelin uudella trailerilla esitellään pelissä nähtäviä eläimiä Kommentit pois päältä artikkelissa Way of the Hunter -pelin uudella trailerilla esitellään pelissä nähtäviä eläimiä

Way of the Hunter

THQ Nordic ja Nine Rock Games ovat julkaisemassa uutta metsästyspeliä nimeltään Way of the Hunter elokuun 16. päivä PC:lle ja konsoleille. Voit katsoa pelin uuden trailerin alta.

Pelin 144 neliökilometrin alueella pelaajat pääsevät metsästämään mm. erilaisia peuraeläimiä, kettuja, jäniksiä sekä lintueläimiä.

Pelissä pelaajat pääsevät kokemaan metästyksen avoimen maailmassa digitaalisesti. Pelaajat voivat metsästää Yhdysvalloissa tai Euroopassa. Voit löytää riistaeläimiä niiden luontaisista elinympäristöistä ja käyttää erilaisia tarkasti mallinnettuja ja realistisia aseita.

Mukana on myös tarinatila, jossa kohdataan metsästyksen eettiset dilemmat. Pelata voi myös kasuaalimmin vapaassa tilassa.

Way of the Hunter elokuun 16. päivä PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -konsoleille, että PC:lle Steam, Epic Games Store ja GOG -palveluista.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.

Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen

Resident Evilin fanit, nyt kannattaa kirjaimellisesti pysyä netistä poissa. Capcomin odotettu uutuus, Resident Evil Requiem, on päässyt varhaisiin käsiin, ja spoilereiden pelko on todellinen. Pelin juonenkäänteet, kuten Leon S. Kennedyn kohtalo, saattavat paljastua ennen virallista julkaisua.

Requiem palaa sarjan alkujuurille ja lupaa koota yhteen pitkäaikaiset tarinalinjat fanien suosikkihahmojen, kuten Leonin ja Sherryn, kanssa. Monet fanit pitävät tätä todennäköisesti viimeisenä mahdollisuutena nähdä joitakin hahmoja ennen kuin Capcom siirtää sarjan seuraavaan vaiheeseen.

Varhaisia PS5-kappaleita on jo bongattu myymälöissä, ja eräs tunnettu Resident Evil -vuotaja Dusk Golem vahvisti, että ainakin yksi kappale on liikkeellä. Toistaiseksi spoilereita ei ole paljastettu, mutta varautuminen on fiksua.

Parasta tapaa välttää juonipaljastuksia on pysytellä poissa sosiaalisesta mediasta, YouTubesta ja Twitchistä, tai ainakin mykistää pelin nimet ja avainsanat. Julkaisupäivä, 27. helmikuuta, lähestyy nopeasti, joten spoilerivapaa elämä tulee olla tiukkaa.

Requiem yhdistää vanhan ja uuden saumattomasti nykyaikaisessa paketissa kahden päähenkilön voimin. Jos siis haluat säilyttää yllätyksen, nyt on aika vetäytyä internetin syövereistä.