Welcome to ParadiZe -zombipelistä saa ilmaisen demoversion – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Welcome to ParadiZe -zombipelistä saa ilmaisen demoversion – katso uusi traileri

Welcome To Paradize

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema avoimen maailman -zombikatastrofipeli on saamassa ilmaisen demoversion ensi viikolla. Voit katsoa myös uuden trailerin alta.

Lukemattomat zombielokuvat ja -pelit ovat viihdyttäneet viime vuosina synkillä ja kauhuntäyteisillä tarinoillaan. Niitä kaikkia kuitenkin yhdistää samankaltainen lähestymistapa zombeihin: ne on tuhottava, jotta ihmiskunta voi pelastua. Entäpä jos zombeista olisikin hyötyä ja ne voisi valjastaa ihmisten avuksi? Welcome to ParadiZe -pelissä kuvitteellinen teknologiayritys Tusk Group on kehittänyt ainutlaatuisen hakkerointikypärän. Sen avulla näiden epäkuolleiden olentojen toiminnat ”hakkeroidaan” eli otetaan omistajan hyötykäyttöön.

Pelin uudessa esittelyvideossa tutustaan miljardööri Jeff Tuskiin, mieheen Tuskin Groupin takana, joka on myös yksi pelin keskushenkilöistä. Jeff pistää tuulemaan niin talossa kuin puutarhassakin, eikä anna zombiuhkan häiritä elämäänsä, vaan hän kääntää zombit uhkasta mahdollisuudeksi. Toisinaan tämä vaatii kovempien työkalujen, kuten liekinheittimen, käyttöä. Toisinaan taas uhkana ovat muut ihmiset, kuten kateelliset naapurit, joiden kanssa onkin suotavaa käyttää toisenlaisia keinoja.

Ensi kuussa julkaistavasta pelistä saadaan myös demoversio ensi viikolla. -tietokoneille julkaistava demoversio tulee ladattavaksi Steam-palveluun Steam Next Fest -tapahtuman aikana ja on pelattavissa 29. tammikuuta ja 12. helmikuuta välisenä aikana. Demoversion myötä pelaaja voi tutustua pelin kutkuttavaan teemaan ja jännittäviin tapahtumiin täysin ilmaiseksi.

Welcome to ParadiZe julkaistaan 29. helmikuuta 2024 sekä – ja /S -pelikonsoleille että PC:lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, 5:lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.

Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja Kommentit pois päältä artikkelissa Yksinoikeudet jäivät historiaan, Xbox-pelit dominoivat PlayStationin myyntilistoja

on tehnyt rohkean liikkeen viemällä omia pelejään kilpailijan konsolille, ja nyt päätös näyttää maksavan itsensä takaisin. Tuoreen raportin mukaan -pelit ovat tuottaneet Sonyn -alustalla jo noin 667 miljoonaa dollaria, eli karkeasti noin 615 miljoonaa euroa, eikä luku sisällä edes suurimpia hittipelejä.

Myyntilistoja johtaa , jota on myyty :llä peräti 5,8 miljoonaa kappaletta. Perässä tulevat ja , jotka ovat myös löytäneet yleisönsä Sonyn leirissä. Kaikki pelit eivät kuitenkaan ole menestyneet yhtä hyvin, sillä osa nimikkeistä on jäänyt selvästi pienempiin myyntilukuihin.

Mielenkiintoista on, että luvut eivät sisällä jättisarjoja kuten tai . Toisin sanoen todellinen kokonaistuotto voi olla huomattavasti suurempi. Tämä antaa vahvaa tukea Microsoftin uudelle strategialle, jossa pelejä julkaistaan laajemmin eri alustoille yksinoikeuksien sijaan.

Taustalla on isompi muutos Xboxin suunnassa. Yhtiö on viime aikoina karsinut kustannuksia, tehnyt organisaatiomuutoksia ja hionut palveluitaan, kuten Game Passia. Uusi johto pyrkii selvästi hakemaan kasvua laajemmasta yleisöstä, vaikka se tarkoittaisi pelien viemistä suoraan kilpailijan konsolille.

Kaiken perusteella vaikuttaa siltä, että Xbox ei enää pelaa vain yhdellä kentällä. Kysymys kuuluukin jatkaako Microsoft monialustastrategiaa, vai palaako se vielä joskus tiukemmin yksinoikeuslinjaan?