Werewolf: The Apocalypse – Earthblood -toimintaroolipeli esittäytyy valemainoksilla Kommentit pois päältä artikkelissa Werewolf: The Apocalypse – Earthblood -toimintaroolipeli esittäytyy valemainoksilla

Werewolf: The Apocalypse – Earthblood

Helmikuussa julkaistava -toimintaroolipeli tuo World of Darkness -roolipelimaailmasta tutut ihmissudet pelikoneiden näytöille. Tällä kertaa ihmissudet eivät kuitenkaan ole pahisten roolissa, vaan taistelemassa puhtaamman luonnon puolesta.

Luontoa riistävä ja sitä säälimättömästi saastuttava suuryritys Endron juhlistaa valemainoksillaan parempaa huomista. Kulissien takana Endron kuitenkin kaataa jätteet luontoon kierrättämättä ja ympäristöstä välittämättä.

Ympäristöä ja puhdasta luontoa puolustavien ihmissusien ja ahneen Endron-yhtiön välisestä kamppailusta kertova Werewolf: The Apocalypse – Earthblood on kiehtova tarina rahanahneiden ihmisten ja yliluonnollisten olentojen kohtaamisesta. Toimintaroolipelin keinoin kerrottava tarina tuo vaikuttavat ihmissudet eri muodoissaan mukaan toimintaan ja vastaansa ne saavat sekä ammattisotilaita että robottimaisia sotakoneita. Ainutlaatuinen pelimaailma, upeat pelihahmot ja monenlaiset tehtävät taisteluineen tekevät pelistä jännittävän ja mieleenpainuvan kokemuksen. Lisäksi polveileva tarina juonenkäänteineen takaa kiehtovan ihmissusikertomuksen synkässä ja yksityiskohtaisessa pelimaailmassa.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood julkaistaan 4. helmikuuta 2021 sekä -, -, ja S- sekä -konsoleille että :lle.

Siege päivitys tuo PvE-pelimuodon Space Marine 2 -toimintapeliin Kommentit pois päältä artikkelissa Siege päivitys tuo PvE-pelimuodon Space Marine 2 -toimintapeliin

on laajentunut uudella päivityksellä, joka tuo mukanaan ilmaisen Siege-pelitilan sekä lisää kosmeettista sisältöä. Focus Entertainmentin julkaisema ja PAN Vision Finlandin jakelema toimintaräiskintä tarjoaa nyt entistäkin enemmän tekemistä sekä yksin että kavereiden kanssa.

Uusi pelimuoto: tauoton sota linnoituksesta

Siege-päivityksen keskiössä on uusi PvE-pelimuoto, jossa kolmen pelaajan tiimi puolustaa imperiumin linnoitusta loputtomia vihollisaaltoja vastaan. Taistelut sijoittuvat Kadakun yhdyskuntaan, ja pelaajat joutuvat ottamaan mittaa sekä tyranideista että kaaosjoukoista. Tavoitteena on estää linnoituksen valuminen vihollisten käsiin – ja kuten Warhammerin maailmassa on tapana, taistelua ei tauoteta ennen kuin viimeinenkin sotilas on kaatunut.

Uusi tila tarjoaa tiukkaa yhteistyöpelaamista, jatkuvasti kovenevaa haastetta ja klassista Warhammer-hurmetta.

Uutta ilmettä: White Scars ja Blood Angels saapuvat

Uuden pelimuodon lisäksi päivitys tuo mukanaan kaksi fanien suosimaa joukko-osastoa kosmeettisina lisäyksinä. White Scars ja Blood Angels saavat omat ase-, panssari- ja varustesettinsä, joiden avulla pelaajat voivat erottua taistelukentällä ja kustomoida soturinsa täysin uuden näköiseksi.

Nämä skinit sisältyvät pelin Gold- ja Ultra-versioihin sekä erikseen myytävään kausikorttiin.

Yksinpeliä, moninpeliä ja tarinankerrontaa

Space Marine 2 jatkaa ensimmäisen osan jalanjäljissä tarjoten intensiivistä toimintaa, väkivaltaista lähitaistelua ja synkkää tulevaisuuden estetiikkaa. Pelaajat pääsevät jälleen seuraamaan luutnantti Tituksen vaiheita, jonka ääninä esittää Clive Standen. Kampanjan lisäksi tarjolla on moninpelitiloja ja mahdollisuus kehittää omaa hahmoa uusilla varusteilla ja skineillä.

Warhammer 40 000: Space Marine 2 on saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

The Alters pelin fanit raivostuivat piilotetusta tekoälyn käytöstä Kommentit pois päältä artikkelissa The Alters pelin fanit raivostuivat piilotetusta tekoälyn käytöstä

The Alters

Scifi-peli on saanut osakseen rajua kritiikkiä, kun pelaajat huomasivat siinä merkkejä tekoälyn, erityisesti generatiivisten kielimallien (LLM), käytöstä ilman minkäänlaista ilmoitusta. Kyse ei ole pelkästä huhusta, sillä pelin sisäisestä tekstistä on löytynyt suoria viitteitä tekoälypromptien jäämiseen näkyviin, kuten: ”Sure, here's a revised version focusing purely on scientific and astronomical data.”

Valve on vuodesta 2024 asti vaatinut, että kaikki Steamissä julkaistut pelit ilmoittavat, jos ne käyttävät tekoälyä esimerkiksi koodin, taiteen, tekstin tai äänen tuottamiseen. The Altersin Steam-sivu ei kuitenkaan mainitse asiasta sanaakaan. Pelaajien mielestä kyse on räikeästä läpinäkyvyyden puutteesta.

Erityisesti pelin käännökset ovat herättäneet suuttumusta. Brasilian portugalin ja Korean versioissa on raportoitu useita sekavia ja virheellisiä tekstikohtia, joiden uskotaan olevan tekoälyn tuottamia ja ilman ihmiseditointia. Korealainen kääntäjä Handong Ryu vahvisti, että peliin päätyi selvästi tekoälyn tuottamaa sisältöä hänen vaikutusvaltansa ulkopuolelta.

Kaikki eivät kuitenkaan koe asiaa suurena ongelmana. Osa puolustaa kehittäjiä toteamalla, että kyseiset AI-tekstit ovat vain taustarekvisiittaa tai grafiikoita, joita ei ole tarkoituskaan lukea tarkasti. Toiset, kuten pelilokalisaation ammattilainen Lucile Danilov, näkevät asian vakavampana:

“Tämä on kansainvälisen yleisön halveksuntaa – AI-promptien jättäminen peliin on noloa ja epäammattimaista.”

The Altersin kehittäjä ei ole kommentoinut kohua julkisesti. Pelaajayhteisö seuraa tilannetta tarkasti, ja osa vaatii pelin vetämistä pois Steamistä, kunnes ilmoitus tekoälyn käytöstä päivitetään näkyville.