Werewolf: The Apocalypse -toimintaroolipeli ilmestyy helmikuussa – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Werewolf: The Apocalypse -toimintaroolipeli ilmestyy helmikuussa – katso traileri

Werewolf: The Apocalypse – Earthblood

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema Werewolf: The Apocalypse – Earthblood -toimintaroolipeli tuo hurjat ihmissudet pelattavaksi helmikuussa.

Legendaariseen Werewolf: The Apocalypse -pöytäroolipeliin ja sen suosittuun World of Darkness -pelimaailmaan perustuva Werewolf the Apocalypse – Earthblood -toimintaroolipeli vie pelaajat ihmissusien ja muiden mytologisten hirviöiden maailmaan. Yhdysvaltojen pohjoisosiin sijoittuvassa avoimen pelimaailman pelissä pelaajan ohjastama ihmissusi joutuu osaksi erilaisten olentojen rajua ja usein väkivaltaistakin valtataistelua. Samalla villiä luontoa vaalivat ihmissudet joutuvat törmäyskurssille luontoa riistävän suuryrityksen aikeiden kanssa. Kiehtova pääjuoni nivoo yhteen juonittelua, taistelua ja erilaisia tehtäviä.

Perinteiden mukaan ihmissusi pystyy muuttumaan ihmisestä sudeksi ja näiden piirteitä yhdistäväksi petomaiseksi hybridimuodoksi. Muodonmuutoskykyä myös tarvitaan, sillä eri muodoilla on omat kykynsä ja ominaisuutensa, joiden käyttö on avainasemassa pelin haasteissa. Esimerkiksi susimuoto on huomaamaton ja nopea, mutta heikompi kuin petomainen hybridimuoto, joka sopii erinomaisesti taisteluun. Ihmismuodossa taas hallitaan varusteita, aseita ja laitteita. Muodonmuutoskyvyn lisäksi pelihahmoa voi kehittää taitojärjestelmän kautta haluamaansa suuntaan.

Ainutlaatuinen pelimaailma, upeat pelihahmot ja monenlaiset tehtävät taisteluineen tekevät pelistä jännittävän ja mieleenpainuvan kokemuksen. Lisäksi polveileva tarina juonenkäänteineen takaa kiehtovan ihmissusikertomuksen synkässä ja yksityiskohtaisessa pelimaailmassa.

Werewolf: The Apocalypse – Earthblood julkaistaan 4. helmikuuta 2021 sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille että PC:lle.

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.